• Колишнього лідера Китаю можуть заарештувати за тяжкий злочин

  • Понеділок, 25 листопада 2013 року

Іспанський національний суд видав ордер на арешт колишнього китайського глави Цзян Цземіня і ще 4 китайських вищих чиновників, повідомляє іспанська редакція «Великої Епохи».Цзян Цземінь. Фото: AFP/Getty Images

Цзян Цзэминь. Фото: AFP/Getty Images

19 листопада судді Іспанського національного суду видали ордер на арешт колишнього глави і генерального секретаря компартії Китаю Цзян Цземіня і чотирьох інших вищих лідерів Китаю за їхню політику геноциду в Тибеті. Цей ордер був виписаний після того, як 9 жовтня Вищий кримінальний суд Іспанії пред'явив Ху Цзіньтао звинувачення в геноциді тибетців

Водночас, згідно з іншою судовою постановою від 18 листопада, яку видав у Мадриді національний суд, колишній лідер Ху Цзіньтао сповіщений про цей обвинувальний акт, як повідомила організація «Визволення рідного Тибету» (ісп. Tibet Patria Libre).

Цзян Цземінь, колишній голова КНР і генеральний секретар китайської компартії з 1989 по 2002 роки, також проходить у справі в 3-му дивізіоні Касаційного суду Аргентини, яку було відновлено в квітні цього року. Він звинувачується в геноциді, який китайський комуністичний режим організував проти послідовників духовного руху Фалунь Дафа (інша назва Фалуньгун).

Висновок іспанського суду — це «потужне послання китайським лідерам», повідомляє тибетська організація. Завдяки цьому ордеру на арешт п'ять китайських лідерів ризикують бути заарештованими під час подорожі за межами Китаю за злочини, в яких їх звинувачують.

«Усім лідерам загрожує можливість того, що їхні іноземні банківські рахунки будуть заморожені», — повідомила організація Tibet Patria Libre.

«Постанова сьогодні (18 листопада) порадувала іспанських юристів, які працюють з позовами тибетців за принципом „Універсальна юрисдикція“», — повідомили представники організації, після того як дізналися про це рішення суду.

У Tibet Patria Libre пояснили, що універсальна юрисдикція — це частина міжнародного законодавства, яке дозволяє судам виходити за національні рамки у справах, що стосуються катувань, тероризму та інших міжнаціональних тяжких злочинів, скоєних окремими особистостями, урядами або військовими режимами.

Міжнародний ордер на арешт був виданий проти чотирьох інших комуністичних лідерів, крім Цзян Цземіня. Зокрема, це:

• Лі Пен, який був прем'єр-міністром під час гонінь у Тибеті в кінці 80-х — на початку 90-х років, він також брав участь у кривавому придушенні студентів на площі Тяньаньмень;

• Цяо Ши, колишній керівник служби безпеки і глава Китайської народної воєнізованої поліції в період воєнного стану в Тибеті в кінці 80-х;

• Чень Куйюань, партійний секретар Тибетського автономного району з 1992 по 2001 роки, відомий своєю жорсткою політикою по відношенню до релігії і тибетської культури;

• Делунь Ден, міністр у справах планування сім'ї в 1990-х роках.

Як докази в цій постанові наведено «свідчення колишніх політичних в'язнів, міжнародних експертів, документація, що підтверджує вбивства і тортури, звіти організації „Міжнародна кампанія за звільнення Тибету“ (International Campaign for Tibet, ICT) та інших організацій».

Звіт організації ICT був опублікований в Мадриді у грудні 2012 року. Він докладно описав, хто віддавав розпорядження здійснювати різні злочини після того, як у Тибеті ввели військовий стан.

Згаданих лідерів Китаю звинуватили в кампанії тортур і насадженні страху, а також у так званому «патріотичному вихованні» тибетців, в рамках якого їх примушували засуджувати їхнього лідера Далай-Ламу, який пішов у вигнання.

Цю постанову видав апеляційний суд, 4-й підрозділ Кримінального суду при Національному іспанському суді (Audiencia Nacional). Цей суд працює з найбільш тяжкими злочинами, такими як тероризм, торгівля наркотиками, піратство і «відмивання» грошей.

Китайська влада тим часом подала скарги в ці суди і іспанський уряд. Пекін має намір позбавити законної сили цю постанову шляхом прямих переговорів з іспанським урядом і судом, повідомляє організація Tibet Patria Libre.

Анастасія Губін, Велика Епоха, Іспанія 

Читайте також:

Цзян Цземінь — ініціатор планового геноциду 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...