• Бо Сілая засудили до довічного позбавлення волі

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Неділя, 29 вересня 2013 року
Бо Сілаю, впливовому чиновнику компартії Китаю, який зазнав «відсіювання» у недавній боротьбі за владу, винесли вердикт 21 вересня — довічне ув'язнення та позбавлення політичних прав до кінця життя. Все його приватне майно підлягає конфіскації. Вирок оголосив Народний проміжний суд Цзінаня через свій аккаунт в соцмережі Weibo.

Бо Сілай
Бо Сілай стоїть між двома поліцейськими під час засідання суду

Головні звинувачення — хабарництво, корупція, зловживання владою. У той же час, про інші злочини, в яких звинувачують Бо, у вироку не сказано.

За судом над Бо Сілаєм і незвичайними подіями, які призвели до нього, уважно стежили спостерігачі в Китаї і по всьому світу ще з минулого року. Справа Бо є надзвичайно важливою для китайської політичної системи, оскільки зачіпає інтереси вищих чиновників компартії.

Оголошенню про вердикт Бо Сілаю в неділю вранці передувала велика хвиля спекуляцій, обговорень і тривожного очікування.

Єдиним джерелом інформації про цей суд є офіційний аккаунт на Weibo Народного проміжного суду Цзінаня — адміністративного центру провінції Шаньдун. Weibo (Вейбо) — це сервіс мікроблогів у Китаї, подібний до Twitter.

О 10 годині ранку на своїй сторінці в Weibo суд опублікував повідомлення: «Головний суддя зачитує рішення».

Незабаром рішення було опубліковано спочатку в семи, потім дев'яти частинах, кожне з яких перепостили тисячі разів. Фотографія Бо, який стоїть між двома поліцейськими, обидва вище його зростом, додавалася до рішення.

У сторінці за сторінкою суддя спростовував палкий захист Бо і пояснював, чому всі звинувачення вірні і підтверджені наданими доказами. «Доводи відповідача, його адвоката та захисту необґрунтовані, і суд їх не приймає», — одна з часто вживаних фраз.

Суд повідомив, що Бо винен у тому, що брав хабарі на суму 20 млн юанів ($3,2 млн), привласнив державних грошей на суму 5 млн юанів ($816 тис.) і зловживав владою у випадку, коли його дружина вбила британського бізнесмена Ніла Хейвуда. Багато оглядачів відзначили, що ці цифри відносно маленькі, враховуючи часті повідомлення про те, що партійні чиновники привласнювали сотні мільйонів доларів.

«Такий результат в основному всі й очікували», — сказав Ши Цзаншань, незалежний аналітик у справах партії, який живе у Вашингтоні, в телефонному інтерв'ю. Ши сказав, що звинувачення, які висунули Бо, рідко ставали приводом для страти, хоча багато оглядачів припускали, що йому винесуть саме такий вирок.

До 6 лютого 2012 року Бо був відомий лише як хвалькуватий і діяльний партійний бос, який керував південно-західним мегаполісом Чунціном. Він організував народ співати революційні пісні, наслідуючи рухам і парадам часів Мао, і жорстоко нападав на політичних ворогів, яких він називав «бандитами». Місцеві органи безпеки, якими керував його давнішній наперсник, добрий друг і глава міліції міста Чунцін — Ван Ліцзюнь, домагалися визнання в провині від неугодних Бо бізнесменів, одночасно позбавляючи їх всього майна.

Така діяльність Бо отримала назву «Оспівувати червоні пісні і знищувати чорні банди».

Потім в лютому саме цього числа Ван Ліцзюнь втік в американське консульство в місті Ченду, яке розташоване в кількох годинах їзди на машині від Чунціна. Незабаром консульство, як повідомлялося, оточили воєнізовані машини, відправлені одним з давніх покровителів Бо — Чжоу Юнканом, колишнім главою безпеки. Трохи більше ніж через 30 хвилин після того, як він увійшов, американські чиновники віддали Вана в руки чиновника у справах безпеки і розвідки з центрального партійного керівництва в Пекіні, а не в руки групи впливу Бо.

Органи пропаганди компартії поширили розповідь, яку в основному сліпо підхопили західні ЗМІ, про те, що Ван Ліцзюнь відправився в американське консульство для того, щоб розкрити те, що Бо покривав убивство його дружиною Гу Кайлай британського бізнесмена Ніла Хейвуда, з яким вона тісно співпрацювала.

П'ятиденний суд над Бо в серпні був насичений розповіддю про любовний трикутник Ван-Бо-Гу і про сімейні стосунки між Бо Сілаєм і його дружиною та їхнім сином Бо Гуагуа, який зараз навчається в Юридичній школі при Колумбійському університеті.

Велика Епоха повідомляла, ґрунтуючись на інформації від джерел всередині Китаю, що Бо вступив у змову з деякими вищими членами партії, щоб захопити владу. Ключовий гравець цього союзу був Чжоу Юнкан. Чжоу наразі, згідно з недавніми повідомленнями, перебуває під слідством. Його звинувачують у корупції, на якій він побудував свою кар'єру, зокрема, у сфері нафтового бізнесу.

Чжоу і Бо, у свою чергу, були кістяком клану Цзян Цземіня, який намагався утримати свій вплив у діяльності режиму навіть через десятиліття після того, як пішов зі своєї останньої офіційної посади. Це також було частиною спроб Цзяна гарантувати, щоб ключові моменти його політики, такі як переслідування духовної практики Фалуньгун, не були засуджені подальшими лідерами партії.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Китайський режим переживає кризу Пропонуємо ознайомитися із спецрубрикою нашого видання «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до краху режиму, що здійснював жорстокі переслідування свого народу протягом останніх більше ніж 10 років.
Підписатися:

Коментарі