• У Китаї вже не так сильно переслідують послідовників Фалуньгун

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Субота, 14 вересня 2013 року

Полицейский положил ногу на голову последователя Фалуньгун на площади Тяньаньмэнь 1 октября 2000 года. Последователи Фалуньгун в то время часто выходили на крупнейшую площадь мира, чтобы в мирной форме донести китайцам о преследовании, которому они подвергаются с 1999 года. Фото: AP Photo/Chien-min Chung

Поліцейський поклав ногу на голову послідовника Фалуньгун на площі Тяньаньмень 1 жовтня 2000 року. Послідовники Фалуньгун у той час часто виходили на найбільшу площу світу, щоб у мирній формі донести китайцям про переслідування, якого вони зазнають з 1999 року. Фото: AP Photo/Chien-min Chung

Коли екс-глава компартії Китаю Цзян Цземінь віддав наказ почати переслідування Фалуньгун у 1999 році, компартія стала вважати ці репресії найважливішою справою.

Схоже, що через понад 14 років ця кампанія вступає в новий етап, оскільки політичний клан Цзяна, який розглядав переслідування як власний «хрестовий похід», значно втратив вплив і контроль над ключовими позиціями в апараті безпеки.

Відповідно до статистики сайту Minghui.org, головного сайту Фалуньгун, що висвітлює переслідування, кількість послідовників цієї духовної практики, які ув’язнені в трудових таборах і в'язницях, протягом останніх 18 місяців постійно зменшується.

Сайт Мінхуей інформує, що кілька трудових таборів у різних регіонах Китаю закриваються. У деяких випадках ув'язнених послідовників Фалуньгун звільняли.

Така тенденція показує велику зміну, яка сталася в політиці Китаю, бо раніше головним пріоритетом для компартії було «викорінити» цю мирну духовну систему. У той час на вулицях представники влади масово спалювали книги Фалуньгун, а державні телеканали майже безперервно транслювали пропаганду з негативною інформацією про вчення.

Тим не менш, незважаючи на зміни за останній рік, переслідування не припинилося, вважають експерти. Однак вони вказують, що цій кампанії вже не приділяють таке велике значення, як це було колись, і в деяких регіонах Китаю переслідування вже стало неможливо продовжувати.

Трудові табори закриваються

Цього року нове керівництво компартії на чолі з Сі Цзіньпіном оголосило, що закриє або проведе реформу системи трудових таборів. До цього твердження спочатку поставилися скептично, але правозахисні організації стверджують, що деякі зміни дійсно відбулися, зокрема, деякі трудові табори закриваються. В інших випадках їх просто перейменовують в реабілітаційні центри для наркозалежних, але знущання над людьми, як і раніше, тривають.

У середині липня два трудових табори в південній частині Пекіна звільнили деяких послідовників Фалуньгун, ув'язнених у них, повідомляється на Мінхуей, сайті Фалуньгун.

Жіночий примусово-трудовий табір Пекіна став звільняти послідовників Фалуньгун, починаючи з травня, а примусово-трудовий табір Сінь-ань, 5 липня звільнив велике число послідовників Фалуньгун, повідомляє Мінхуей. При цьому точна кількість звільнених невідома.

Крім того, трудовий табір Сідаінцзи в місті Чаоян провінції Ляонін в липні звільнив 10 послідовників учення, пише Мінхуей.

Деякі учні Фалуньгун були звільнені з трудового табору Масаньцзя в північно-східному Китаї, який вважається найжорстокішим серед інших подібних йому закладів. Мінхуей повідомив, що наприкінці серпня всі в'язні-чоловіки в Масаньцзя були звільнені, і що табір не приймає нових в'язнів з жовтня минулого року. До кінця серпня, згідно з повідомленням, лише вісім жінок-послідовників Фалуньгун залишилися там.

«Мою молодшу сестру звільнили з Масаньцзя 30 серпня — написала Ма Чуньмей, послідовник Фалуньгун, яка проживає у Вашингтоні США по емейлу. — Трудовий табір у Масаньцзя здебільшого закритий». Раніше англомовна редакція видання «Велика Епоха «повідомляла про сестер Ма, і про те, як Ма Чуньмей докладала зусиль, щоб її молодшу сестру звільнили.

Ма Чуньлин.jpeg

Ма Чуньлін, послідовницю Фалуньгун, звільнили з трудового табору Масаньцзя 30 серпня 2013 р. Її сестра в США сказала, що ця установа скоро повністю закриється, оскільки керівництву компартії стає все складніше підтримувати переслідування духовної практики Фалуньгун, яке триває вже 14 років поспіль. Фото: Ма Чуньлін

У редакційній статті на сайті Мінхуей говориться, що, незважаючи на ці нещодавні звільнення і обіцянку режиму провести реформу трудової системи, «це не означає, що Комуністична партія Китаю припинить чинити зло».

Як заявляє Леві Брауде, виконавчий директор «Інформаційного центру Фалунь Дафа» (громадська організація, яка відстежує факти переслідування Фалунь Дафа в Китаї), величезні зусилля послідовників Фалуньгун, які пророблені для того, щоб зупинити переслідування, також не пройшли даром.

«Практично сотні тисяч послідовників протягом багатьох років докладали зусилля день за днем, розповідаючи своїм сусідам про те, що відбувається. Всі — від дружин до чиновників високого рівня — дізналися про це», — сказав Брауде.

Мінхуей регулярно повідомляє про те, що деякі чиновники компартії заявляють, що більше не будуть брати участь у переслідуванні.

Незважаючи на всі ці факти, все ж неможливо отримати повну картину того, який статус наразі має це переслідування в Китаї, а до новин про те, що трудові табори закриваються, потрібно ставитися з обережністю, вважає Корінна-Барбара Френсіс, дослідник з питань прав людини в Китаї при Міжнародній Амністії.

«Я думаю, потрібно бути дуже уважним до того, що тут відбувається. Вони закривають трудові табори, або просто перетворюють їх у табори для наркоманів?» — сказала вона в телефонному інтерв'ю, маючи на увазі центри реабілітації для наркозалежних, які в деяких випадках продовжують використовувати для ув'язнення інших груп населення.

Менше ув’язнень

На додаток до випадків звільнень, кількість послідовників Фалуньгун, відправлених в трудові табори, за останні 18 місяців зменшилася, повідомляє Мінхуей. Кількість ув'язнень і кількість задокументованих випадків переслідування в цілому також зменшилася цього року, в порівнянні з попередніми роками. Так, Мінхуей зафіксував 785 і 745 ув'язнень в 2010 і 2011 роках відповідно, тоді як у 2012 році — лише 509, а до початку вересня 2013 року — 218.

У 2010 і 2011 роках було зафіксовано 1452 і 1327 ув’язнень у трудові табори відповідно, тоді як у 2012 році — 1065, а до початку вересня — 351.

Схоже, що в цілому, число випадків переслідування в порівнянні з попередніми роками, зменшилося. До початку вересня цього року воно становило 1727 випадків, тоді як за останні 5 років у середньому за рік це число наближалося до 6 тисяч.

У той же час, як повідомляв Мінхуей, сайт може висвітлити лише певну частину випадків переслідування в Китаї, тоді як про багато інших випадків просто немає інформації. Але наявні факти дозволяють простежити, як з часом змінюється інтенсивність переслідування. Однак через те, що Мінхуей у деяких випадках може отримувати інформацію про певний факт переслідування лише через місяці або роки, це ускладнює картину.

Ні звільнення, ні тенденції до ослаблення репресій не говорять про те, що Пекін вирішив переглянути своє ставлення до переслідування Фалуньгун, вважає Френсіс. «Іноді ми все ще спостерігаємо, що деяких людей ув’язнюють на дуже довгі терміни. Істотних змін у цій установці влади [щодо переслідування Фалуньгун] немає», — каже вона.

Далі буде...

Читайте також:

Репресії Фалуньгун: як усе почалося

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...