• Герої площі Тяньаньмень — як склалися їхні долі? (частина 1)

  • Субота, 8 червня 2013 року

Двадцять чотири роки тому, 4 червня 1989 року, сотні, а може й тисячі, китайських молодих людей, що прагнули змін, були вбиті на площі Тяньаньмень солдатами Народної визвольної армії.

У цій серії статті ми наводимо короткі біографії дев'ятьох визнаних лідерів студентського демократичного руху.

тяньманьмень, 4 червня 1989

Головні учасники студентського руху в Китаї 1989 року зараз насолоджуються свободою. Верхній ряд (зліва направо): Фан Лічжи, Янь Цзяці, Ван Цзюньтао, Бао Цзюньсін. Нижній ряд (зліва направо): Вуер Кайсі, Чай Лін, Вандань, Фен Цунде. Фото: AFP/University of Arizona, AFP/Patrick Lin, Wang Juntao, Yu Meisun, Велика Епоха

Фан Лічжи

Фан Лічжи, колишній віце-президент Університету Науки і Технологій КНР, та його дружина Лі Шусянь підтримували студентів під час протестів. Вони пішли до посольства США у Пекіні наступного дня після різанини 4-го червня.

Пекінська поліція видала ордер на їхній арешт за «підбурювання Ван Даня та інших студентів до заколоту». Подружжя Фан перебувало у посольстві США один рік до того часу, поки вони на американському військовому літаку не прилетіли до Великобританії. Через півроку вони прибули до Сполучених Штатів. Фан отримав роботу професора фізики в Університеті штату Арізона, США.

Фан помер 6 квітня 2012 року у віці 76 років.

Чай Лін

Чай Лін була студентським лідером, яка ініціювала голодування і відповідала за захист штаб-квартири на площі Тяньаньмень.

Після бойні китайський режим подав на неї у розшук. Вона втекла з материкового Китаю через Гонконг у квітні 1990 року і через 10 місяців прибула до Парижу. Пізніше вона переїхала до Сполучених Штатів для продовження навчання.

У грудні 2009 року Чай прийняла християнство і як підтвердження своєї віри 1 червня 2010 року заснувала організацію «Дозвольте всім дівчаткам народитися» (All Girls Allowed). Організація має на меті викрити несправедливості політики однієї дитини, покласти кінець гендерній дискримінації у Китаї і прославляти жінок, як створених за образом Бога.

4 червня 2012 року Чай опублікувала відкритий лист, у якому вона написала, що простила тих, хто був відповідальний за вбивства на площі Тяньаньмень. Інші люди, які пережили цю трагедію, різко критикували цей лист.

Дін Цзилінь, прес-секретар організації «Матері Тяньаньмень», опублікувала відкритий лист, у якому вона запитувала, чому Чай не бере на себе відповідальність за помилки, які вона зробила під час тих трагічних подій на площі Тяньаньмень.

Дін закінчила свого листа, вказуючи, що відкритий лист Чай «зраджує дух демократичного руху 1989 року на площі Тяньаньмень, яким пишається китайський народ, і дуже ганьбить сміливців 4 липня. Як одна з тих, хто оплакує жертви 4-го червня, я не можу мовчати».

Фен Цунде

Фен Цунде також був студентським лідером. Під час протестів його обрали членом Постійного підготовчого комітету Пекінського університету, президентом Незалежного комітету студентів Пекінського університету, заступником командира штабу Тяньаньмень, і віце-командиром комітету голодування.

Після бойні Фен утік до Франції і нині живе у Сан-Франциско. Фен був одружений з Чай Лін. Вони розлучилися.

Зараз Фен є головним редактором веб-сайту 64memo.com. Він разом з багатьма іншими відомими вченими заснував школу Сунь Ятсена (Sun Yat-Sen School), щоб пропагувати ідеї Сунь Ятсена щодо керування країною. У травні він опублікував нову редакцію своєї книги «Щоденник 4 червня: Республіка на площі» (June 4 Diary: The Republic on the Square).

Частина 2

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...