• «Долаючи страх»: історія адвоката-«совісті Китаю»

  • Середа, 22 січня 2014 року

Три роки тому продюсер Веньцзін Ма побачила інтерв'ю китайського адвоката з прав людини Гао Чжишена. У ньому Гао описав, яких фізичних і психологічних тортур він зазнав після того, як був викрадений силовиками китайського комуністичного режиму. Історія Гао глибоко зворушила Ма, і вона поставила мету зняти документальний фільм про людину, відому багатьом як «совість Китаю».

Гао виріс у бідноті. Коли він був юним, помер його батько, і матері довелося самій утримувати її сімох дітей. Будучи юнаком, Гао зустрівся із суворими реаліями життя і перед ним постало питання виживання. Не отримавши достатньої підтримки від влади, він зробив місією свого життя допомогу іншим людям, які зіткнулися з подібними обставинами. Його рішучість принесла йому звання провідного адвоката з прав людини в Китаї.

Незабаром Гао став голосом тих, хто не міг захистити себе. Часто працюючи на вільних засадах, він надавав допомогу тим, хто зазнав переслідувань з боку режиму. Звичайно, його відвертість не була позитивно сприйнята компартією Китаю. Він був запроторений до в’язниці, адвоката катували, погрожували йому, і завдяки тому, що він упродовж кількох років писав відкриті листи вищим посадовим особам, про роботу Гао дізналися в усьому світі.

Двічі номінований на Нобелівську премію миру, Гао залишився твердий у своєму переконанні, що повинен викривати несправедливість у Китаї, за що він знову і знову опинявся за ґратами. І донині Гао перебуває у в'язниці в одній із північних провінцій Китаю, і йому заборонені зустрічі з дружиною і двома дітьми.

Важлива історія

Почувши про Гао, Ма почала вивчати його життя і роботу. У той час він був поміщений у в'язницю, тому дізнатися історію життя адвоката безпосередньо з його вуст було непросто. Тоді Ма використала ресурси телебачення NTD, на якому вона була позаштатним співробітником. NTD TV — перший китайськомовний канал, непідконтрольний комуністичному режиму.

«Це дуже важлива історія, тому що будь-яка людина, яка народилася чи жила у Китаї, чітко розуміє, що означає робити те, що робить Гао Чжишен», — говорить Ма.

Тема боротьби з репресіями пов'язувала молодого продюсера з китайським дисидентом. Ма сама займається Фалуньгун, популярною духовною практикою самовдосконалення, яка виникла в Китаї, але пізніше стала переслідуватися компартією.

Її повагу до адвоката посилювало те, що Гао брався вести справи послідовників Фалуньгун, частина з яких зазнала фізичних та психологічних тортур, а деякі були вбиті в ув'язненні заради здорових органів, вилучених у них для трансплантації. Навіть тоді, коли у в'язниці Гао катували, він не піддався тиску і не припинив захищати прихильників вчення, через що він наражав і власну сім’ю на небезпеку.

Ідея документального фільму Ма «Долаючи страх: Історія Гао Чжишена» полягала в тому, щоб показати людям непохитну рішучість адвоката.

«Мене вражало те, що кожного разу, коли у нього був шанс убезпечити себе, він робив вибір не мовчати, знаючи, що зіткнеться із ще більш жорстким ставленням, — говорить Ма. — Це хороший приклад для людей усього світу».

Робота над фільмом

У ході роботи над фільмом Ма була не тільки обмежена в ресурсах, спираючись на кошти, виділені NTD, але й у часі: їй доводилося працювати над фільмом у вранішні години, коли її діти ще спали.

Зібрати історію воєдино також було нелегко. Ма зв'язалася з дружиною Гао та їхніми двома дітьми, які отримали притулок у США і погодилися дати інтерв'ю. Оскільки Гао був недоступний через сувору ізоляцію режимом, вона використала загальнодоступні кадри інтерв'ю, зняті іншими правозахисними організаціями в Китаї, в яких йшлося про героя її фільму.

У тому, щоб викласти історію Гао для західної аудиторії, були й інші труднощі. Західні люди часто не розуміють ситуації, що склалася в Китаї, оскільки ЗМІ здебільшого подають інформацію про такі міста-велетні, як Шанхай і Пекін, відверто рекламуючи їхні економічні досягнення. За словами Ма, реальна ситуація в Китаї полягає в тому, що люди бояться говорити про компартію погано навіть за зачиненими дверима. Справжня картина краще проявляється якраз у випадку з Гао, говорить вона.

У своєму фільмі Ма не тільки намагається показати реальну історію героя у сфері захисту прав людини, але й докладає зусиль для того, щоб врятувати Гао, який, як кажуть, досі перебуває в ув'язненні у пустельній місцевості серед лісів на північному заході Китаю. Раніше цього року одному з його братів дозволили відвідати Гао у в'язниці, проте він не може передати родині Гао будь-якої інформації про нього.

«Я хочу, щоб люди зрозуміли, наскільки сумним є стан речей у сучасному Китаї, але я не хочу, щоб вони відчували розпач чи безпорадність», — говорить Ма.

«Долаючи страх» можна подивитися онлайн або замовити DVD на сайті фільму TranscendingFearFilm.com.

Трейлер до документального фільму

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...