• Повалення Януковича дало надію китайцям

  • Неділя, 2 березня 2014 року
Китай, лютий 2014 р. Четверо людей тримають плакати із написами: «Українці звільнилися. Як довго ще чекатимуть китайці?» Падіння режиму Януковича було сприйняте багатьма китайцями як радісна новина.

Китай, лютий 2014 р. Четверо людей тримають плакати із написами: «Українці звільнилися. Як довго ще чекатимуть китайці?» Падіння режиму Януковича було сприйняте багатьма китайцями як радісна новина. Фото: Weibo.com

Три місяці громадянського повстання в Україні привели до перемоги народу країни і до втечі з Києва 22 лютого уже екс-президента України Віктора Януковича, який наразі перебуває в розшуку за масові вбивства.
Хід подій викликав гаряче обговорення серед китайських користувачів Інтернету — вони виявилися у захваті від перспективи — якою би віддаленою вона зараз не видавалася — падіння Комуністичної партії Китаю.
Деякі китайці, відірвавшись від комп’ютерів, навіть вийшли на вулиці із плакатами в руках, аби висловити громадську думку: «Українці звільнилися. Як довго ще чекатимуть китайці?»
Багато коментарів, у яких користувачі висловлювали підтримку тому, аби повалити комуністичний режим в українському стилі, були доступні лише тимчасово: інтернет-монітори компартії швиденько видаляли їх із великих сайтів і соціальних мереж у Китаї.

«Заборонити комуністичну партію»

Китайці кажуть, що їх особливо надихають фотознімки у Мережі того, як українці скидають униз статуї Леніна, колишнього диктатора Радянського Союзу. Великий портрет Мао Цзедуна досі висить на площі Тяньаньмень у Пекіні, й історія жорстокостей комунізму у Китаї весь час приховується партією.
«Причина, через яку Україна терпіла невдачі в ході побудови конституційної демократії, полягала в тому, що вони не заборонили комунізм і комуністичну партію», — сказав китайський підприємець Йє Гунмо.
Як і багато інших із тих, хто поділився своїми поглядами на події в Україні, він написав про це в Sina Weibo, подібній до Твіттера соціальній мережі у Китаї, яка нещодавно стала зазнавати дедалі більшого тиску з боку влади.
«Демонтаж статуй Леніна означає, що Україна відмивається від залишку бруду комунізму і вітає справжню конституцію», — написав Йє.
«Якщо Україна оголосить про те, що комуністична партія заборонена в Україні, я оголошу, що комуністична партія заборонена в усьому світі», — сказав користувач Мережі Xiaosa Kunlunxia.

Вся увага зосереджена на протестах

Центральне телебачення Китаю, офіційний телевізійний рупор компартії Китаю, широко висвітлювало події в Україні. Але з іншого погляду, не такого, як у натхнених інтернет-користувачів.
Основна ідея репортажів на CCTV була проста: протести проти уряду призводять до хаосу.
Однак 22 лютого, коли Янукович утік із міста, все змінилося. Репортажі раптово припинилися.
«Детальні репортажі CCTV про пожежі, бурхливі протести й заворушення в Україні викликали у мене відчуття, яке було солодшим за мед, — сказав китайський адвокат Гао Цзянь. — Та раптом, після того як Янукович утік, подача новин з України припинилася».
Коли офіційні канали ЗМІ виявили, що народ узяв гору, військові повстали, а президент утік, CCTV, за його словами, переключило всю свою увагу на відродження японського мілітаризму.
Користувач Інтернету Сяо Лі поскаржився на те, що офіційні ЗМІ так і не повідомили про те, чому ж народ повстав проти уряду. «Вони не наважуються розповісти про те, наскільки українському народу остогидла корупція уряду», — сказав він.

Пам’ять про бійню

Жорстоке придушення протестувальників колишнім українським урядом воскресило в пам’яті багатьох китайців знищення демократичного руху в Китаї у 1989 році компартією, коли для вбивства беззбройних демонстрантів були застосовані танки та кулемети.
«Результати настільки різні», — журяться деякі користувачі Мережі.
Деякі зазначили, що Янукович віддав наказ про придушення, що призвів до загибелі 82 демонстрантів, і зараз він перебуває в розшуку. У свою чергу, китайські військові вбили від сотень до тисяч людей, а заходи, присвячені пам’яті загиблих, у Китаї забороняють, а якщо все-таки хтось намагається їх провести, то людей розганяють.
Лу Чень, Велика Епоха 

Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...