ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай хоче будувати залізницю через спірну індо-пакистанську територію

Велика Епоха
китай, залізниця, Індія, Пакистан, спірна територія
китай, залізниця, Індія, Пакистан, спірна територія

Фото: Shutterstock

Китай видав указ про попередні дослідження зі спорудження міжнародної залізничної лінії, яка проходитиме через спірну територію. Вона має сполучити китайський Сіньцзян із портом Гвадар на південному заході Пакистану.

«Тут більше, ніж економіка. Це скоріше для того, щоб більше домінувати в цьому регіоні і допомогти Пакистану в стратегічних цілях», — вважає С. Чандрасекхаран, директор південноазійської аналітичної групи у Нью-Делі.

З погляду Індії це питання вкрай суперечливе. Цей проект передбачає шлях через Гілгіт-Балтистан, спірну територію, контрольовану Пакистаном, але яку оскаржує Індія.

Ця залізнична лінія є частиною економічного коридору між Китаєм і Пакистаном вартістю у багато мільярдів доларів. Китайський режим має види і на будівництво ірано-пакистанського газопроводу, який пройде через цей регіон, а це значно скоротить Китаю відстань для імпорту нафти з Центральної Азії.

«Китай мав би уникати будівництва коридору — тим більше такого важливого коридору, як вони його називають — через спірну територію, тому що в якомусь сенсі це теж є протизаконною дією. Раніше індійці вже висловлювали заклопотаність із цього приводу», — сказав доктор Ашок К. Бехуріа, глава Південноазійського центру при Інституті оборонних досліджень та аналізу у Нью-Делі.

Стратегічний альянс Китаю із Пакистаном


За словами експертів, крім торгових перспектив, указ Китаю про початок цього дослідження може виявитися політичним ходом.

«Китайський режим... вони дуже, дуже розумні. Вони хочуть попередити індійців та американців, що не збираються давати задній хід у їхніх відносинах із Пакистаном, оскільки Пакистан — це стратегічна країна в цьому регіоні, і це має колосальне значення — для стабільності Афганістану, навіть для стабільності в Західно-азійському регіоні і на Близькому сході», — сказав Бехуріа.

Крім геополітичних наслідків, ця залізнична лінія створить Китаю і суттєві практичні складнощі. Регіон, у якому пропонується прокласти залізницю, надзвичайно схильний до землетрусів, зсувів і повеней. Він також охоплений заворушеннями і насильством на релігійному ґрунті.

«Чи залишиться у них для цього сміливість тоді?» — запитує Бехуріа.

Чандрасекхаран же підкреслив, що задуми збудувати залізницю через спірну територію виявляють агресивну позицію китайського режиму в зовнішній політиці, особливо у відносинах з Індією.

«Вони говорили про „мирне піднесення“. Це не „мирне піднесення“ Китаю. Більше схоже на „агресивне піднесення“», — зазначив він.

Що може зробити Індія


У цьому ході Китаю міститься ще більше прихованого китає-індійського підтексту. Нещодавно Пекін оприлюднив карту, на якій представлена частина території Індії (у тому числі частина спірного Гілгіт-Балтистану й Аруначал-Прадешу) в межах кордонів Китаю.

«Тому [у Китаю] тут є кілька стратегічних цілей», — сказав Бехуріа.

На думку Бехурії, китайський режим робить Індії попередження, адже Індія більшою мірою схиляється в бік США.

«З одного боку, вони хочуть залякати Індію, мовляв, вчинивши так, вони зміцнюють свої стратегічні межі в Пакистані й Афганістані, і якщо ви (Індія) об'єднаєтеся із США і спробуєте нас розхитати, то стережіться. Ми недалеко від вас. Ми тут. Ми спостерігаємо за вами», — вважає він.

Як повідомляє Times of India, уряд Індії вже висловив Китаю свої конкретні побоювання із приводу будівництва цієї залізничної лінії. Але ці побоювання, схоже, не будуть почуті.

Бехуріа порадив Індії зробити більше, ніж просто висловити занепокоєність — вона має шукати стратегії досягнення балансу.

«Як на мене, такий баланс може забезпечити Чабахар, розвиток порту Чабахар і забезпечення умов для коридору до Центральної Азії через Чабахар та Афганістан. Так [Індія] може обійти Пакистан і здійснювати свою торгівлю і комерцію через порт Чабахар», — каже Бехуріа.

Чабахар — це морський порт на південному сході Ірану на кордоні із Пакистаном. Він розміщений приблизно за 70 км від Гвадару, порту, з яким Китай хоче побудувати залізничне сполучення.

Вінас Упадхайайа, Велика Епоха


Читайте також:
У Гонконга хочуть відібрати автономію
Невільний Інтернет: 5 способів контролю мережі в Китаї
В Китаї річкова вода в деяких місцях стала чорною