ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чистка в лавах китайської компартії торкнулась екс-голови безпеки

Велика Епоха
Чжоу Юнкан, колишній член Постійного комітету Політбюро, на першому засіданні Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) у Пекіні 5 березня 2012 р.
Чжоу Юнкан, колишній член Постійного комітету Політбюро, на першому засіданні Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) у Пекіні 5 березня 2012 р.

Чжоу Юнкан, колишній член Постійного комітету Політбюро, на першому засіданні Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) у Пекіні 5 березня 2012 р. Фото: Лю Цзінь/AFP/Getty Images

Близький політичний союзник і колишній радник екс-глави безпеки Чжоу Юнкана, який уже майже рік перебуває під слідством, нещодавно був офіційно виключений із лав Комуністичної партії Китаю за корупцію.

Як повідомляється, колишнього віце-губернатора провінції Сичуань Го Юнсяна схопили у червні 2013 року, щоб провести щодо нього розслідування на предмет «серйозних дисциплінарних порушень».

Оголошення про вигнання Го із партії, оприлюднене цього тижня на сайті Центральної комісії із перевірки дотримання дисципліни при міністерстві з нагляду, підтверджує, що Го було визнано винним у пред’явленому йому обвинуваченні у «порушенні дисципліни», під яким зазвичай мають на увазі корупцію.

Слідство встановило, що Го займався вимаганням з метою збагачення третіх осіб, за допомогою своєї влади отримав величезну кількість хабарів і подарунків сам або через свого сина, повідомила комісія із дисципліни у своєму короткому оголошенні.

«Го за допомогою своєї влади також приносив прибутки підприємствам свого сина і проявив моральну зіпсованість», — звинуватила його дисциплінарна комісія, стверджуючи, що Го також порушив партійну дисципліну і закони, повідомляє Reuters. Партія конфіскує його незаконно здобуті статки, і він зазнає кримінального переслідування.

Го, що став новою жертвою війни Сі Цзіньпіна із корупцією, був постійним супутником Чжоу, одночасно із ним прийшовши до влади в китайській компартії. Шляхи Го і Чжоу перетнулися, починаючи із роботи в PetroChina, державному нафтовому гіганті, у провінції Сичуань. Понад десять років, з початку 1990-х до початку 2000-х, Го був секретарем Чжоу і, будучи їм, імовірно, знав про незаконні дії Чжоу, припустив експерт з Китаю Хен Хе.

Корупційне розслідування Сі, спрямоване на чиновників, пов’язаних із Чжоу, служить прикриттям для методичного усунення його політичних суперників, вважають деякі аналітики.

«Є досить висока ймовірність того, що це пов’язано із кампанією [Сі Цзіньпіна] проти Чжоу Юнкана», — сказав минулого літа Віллі Лам, професор Китайського університету Гонконгу, коли Го був заарештований уперше.

«У нас і в минулому було достатньо доказів, що посадовці, стосовно яких проводилися розслідування, як правило, також були жертвами міжфракційної боротьби, тими, хто був на боці переможених у міжфракційній війні», — зауважив Лам.

Крок за кроком усуваючи прихильників Чжоу, суворі заходи Сі проти корупції послабили фундамент влади Чжоу і викорінили численних прихильників колишнього лідера партії Цзян Цземіня.