• Заарештовано $14,5 млрд коштів китайського чиновника

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Неділя, 13 квітня 2014 року
Нещодавно слідча група Комуністичної партії Китаю конфіскувала частину з величезних активів, які належали колишньому голові безпеки Чжоу Юнкану, повідомляє Reuters. Із приводу розслідування справ Чжоу вже давно ходять чутки, що були практично підтверджені офіційно.
Чжоу Юнкан.

Чжоу Юнкан. Фото: Лю Цзінь/AFP/Getty Images

За наявними даними, останнім часом були арештовані банківські рахунки, вилучені акції, облігації, сотні об’єктів нерухомості, антикваріат, картини, дорогоцінні метали, дорогі спиртні напої і велика кількість готівки у різних валютах, що, загалом, становить близько 14,5 мільярда доларів.
Поки незрозуміло, чи становлять ці активи все багатство, накопичене Чжоу Юнканом за десятиліття на посадах високого рангу у Комуністичній партії, в тому числі за багато років на посаді безперечного глави її апарату безпеки. Із 2003 року Чжоу був главою Бюро громадської безпеки, а в 2007 році був підвищений до секретаря Політико-юридичної комісії, агентства партії, що координує великий апарат безпеки Компартії Китаю. Це агентство діяло без будь-якого нагляду і по суті очолювало всі силові відомства. Він займав цю посаду до зміни керівництва Партії в листопаді 2012 року, і відтоді майже відразу почали виникати прогнози, що його діяльність зазнає розслідування, а він — покарання.
Чжоу перебуває в центрі розслідування, яке торкнулося наразі вже 300 його родичів, помічників, підлеглих і союзників, згідно з інформаційним агентством Reuters, що процитувало «джерела, обізнані із ходом розслідування».
Знищення політичної мережі Чжоу не становило в китайській пресі таємниці: влада протягом кількох місяців дозволяла просочуватися новинам про розслідування, арешти та внутрішні дисциплінарні процедури щодо багатьох осіб, із якими Чжоу, як відомо, мав тісні зв’язки.
Розслідування було направлене на кожний із секторів, у яких Чжоу накопичив політичний капітал, включаючи нафтову та енергетичну галузі у провінціях Сичуань і Ляонін, у яких за час всієї своєї кар’єри він обіймав різні посади, а також в апараті безпеки.
Офіційно Чжоу Юнкан жодного разу не був названий об’єктом слідства. Проте нещодавно офіційного представника консультативного органу комуністичної партії публічно запитали, чи перебуває Чжоу під слідством. Люй Сіньхуа, представник консультативного органу, відповів, що був розпочатий цілий ряд розслідувань на високому рівні, в тому числі проти «високопосадовців, які мали серйозні дисциплінарні проблеми» (під цим виразом у системі компартії мають на увазі корупцію). Він вказав, що не може дати прямої відповіді на запитання про Чжоу, але в самому кінці додав: «Ви ж розумієте, що я маю на увазі!»

Причини виступу проти Чжоу

Хоча офіційним поясненням того, чому Чжоу Юнкана заарештували і піддають слідству, є незаконне накопичення активів, швидше за все, існують інші, серйозніші причини, через які Сі Цзіньпін, нинішній глава Комуністичної партії Китаю, прагне виступити проти нього.
Частково вони стосуються його близьких зв’язків із Бо Сілаєм, колишнім членом Політбюро і партійним главою Чунціна, який був відсторонений від посади і поміщений у в’язницю після слідства, що завершилося у минулому році. Бо був давнім протеже Чжоу Юнкана, і Чжоу намагався проштовхнути Бо у Постійний комітет Політбюро — вищу інстанцію влади режиму, що зараз налічує лише сім членів — і передати йому контроль над апаратом безпеки.
Сам Чжоу Юнкан був призначений очолити сили безпеки Цзян Цземінєм, лідером Комуністичної партії Китаю із 1989 по 2002 роки. Але протягом десятиліття 2000-х років Цзян відігравав закулісну роль у політиці компартії, зберігаючи своїх протеже на ключових посадах та утримуючи вплив на деякі найважливіші напрями політики. Його особистим «хрестовим походом» стало звіряче переслідування духовної практики Фалуньгун, яке і Бо Сілай, і Чжоу Юнкан реалізовували з ентузіазмом.
На початку 2012 року з’явилися повідомлення, що план Чжоу Юнкана і Бо Сілая поповнився ще одним пунктом — послабити позиції Сі Цзіньпіна, а потім і повністю його змістити, тобто фактично здійснити політичний переворот. Історія китайської компартії рясніє боротьбою між угрупованнями, змовами, переворотами і спробами перевороту та різного роду чистками.
Політичні спостерігачі вважають, що Сі Цзіньпін, зазнаючи великої загрози з боку Чжоу Юнкана, не має іншого вибору, окрім як прибрати Чжоу, інакше його вважатимуть слабким лідером.

Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...