ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Економіка Гонконгу зростає зі швидкістю равлика із 1997 року (частина 1)

Велика Епоха
Центр (англ. Central) — так називається центральний діловий район Гонконгу, розташований у північній частині острова. Будівлі уряду, генеральні консульства різних країн і багатонаціональні фінансові корпорації мають штаб-квартири у цьому районі.
Центр (англ. Central) — так називається центральний діловий район Гонконгу, розташований у північній частині острова. Будівлі уряду, генеральні консульства різних країн і багатонаціональні фінансові корпорації мають штаб-квартири у цьому районі.

Центр (англ. Central) — так називається центральний діловий район Гонконгу, розташований у північній частині острова. Будівлі уряду, генеральні консульства різних країн і багатонаціональні фінансові корпорації мають штаб-квартири у цьому районі. Фото: Велика Епоха

Уряди Китаю та Гонконгу, здається, не бажають згадувати про ситуацію млявого економічного зростання Гонконгу, і навіть гонконгські економісти та фахівці зберігають із цього приводу мовчання.

Якщо порівнювати темпи економічного зростання Гонконгу та інших країн за 15 років із 1997 по 2012 рр., то результати показують дилему, яка постала перед Гонконгом в останні десять років. Після того як у 1997 році Гонконг приєднався до Китаю, відбулися серйозні зміни у зростанні його економіки і соціальному розвитку суспільства.

У більшості громадян Гонконгу складається враження, що, хоча економічна ситуація в Гонконзі за останні десять років не покращилася, але зрозуміти причину цього важко. Гонконгці часто називають економічне зростання Гонконгу «гіршим, ніж у деяких, але кращим, ніж у багатьох».

Громадяни вважають, що, незважаючи на те, що Гонконг не може зрівнятися із Китаєм, Південною Кореєю та Сінгапуром, але становище там усе ж краще, ніж на Тайвані, в Японії чи у країнах Південно-Східної Азії, які дуже постраждали від азійської фінансової кризи 1997 року.

Однак за більш уважного аналізу цифр видно, що економічне зростання Гонконгу із 1997 по 2012 рр. було найнижчим у Східній Азії і Південно-Східній Азії — навіть нижчим, ніж у Японії.

Найслабший із чотирьох азійських тигрів


Серед чотирьох азійських тигрів (Гонконг, Сінгапур, Тайвань і Південна Корея) економічне зростання Гонконгу було найслабшим.

За даними Світового банку, визначити рейтинг найбільших економік Азійсько-Тихоокеанського регіону можна шляхом порівняння показників зростання реального ВВП кожної країни на душу населення за період із 1997 по 2012 рр. За ті 15 років реальний ВВП Гонконгу на душу населення збільшився із $27 300 у 1997 році до $36 796 у 2012 році, що склало зростання на 34,06%.

За той самий період часу аналогічний показник зростання у Південній Кореї склав 101%, у Сінгапурі — 87,7%, і навіть на Тайвані, на який ЗМІ сусідніх країн дивилися зверху вниз, цей показник досяг 49,22%, що на 15% вище, ніж у Гонконгу.

Згідно із цими даними, у 1997 році як Гонконг, так і Сінгапур мали значно менший реальний ВВП на душу населення, ніж зараз. Але у 2012 р. Сінгапур досяг $51 709, випередивши Гонконг майже на $15 000. Іншими словами, реальний ВВП Гонконгу на душу населення становить 70% від сінгапурського.

Із Південною Кореєю і Тайванем схожа ситуація. Реальний ВВП Південної Кореї на душу населення за останні 15 років різко зріс: у 1997 році він становив 41% від гонконзького показника, а зараз — 61%. Водночас, ВВП Тайваню на душу населення зріс із 50% до 56% від гонконзького.

Нижче, ніж у Японії у період «втраченого десятиліття»


Економіка Японії стрімко росла у 1970-х і 1980-х, але в 1990-ті роки почала переживати спад. Починаючи із 2000 р., зростання японської економіки поступово сповільнюється.

Японія зазнала критики з боку своїх конкурентів, японської громадськості та фахівців з усього світу. Її обтяжували й економічне зростання, що погіршується, й, одночасно з цим, обвал цін на нерухомість.

За останні кілька років японське суспільство проявляло невдоволення обмеженим економічним зростанням, і це знайшло своє відображення у результатах виборів. Прем’єр-міністрів Японії часто змінювали, у Ліберально-демократичній партії точиться невпинна внутрішня боротьба, і дійшло навіть до того, що посада прем’єра дісталася Демократичній партії — вперше з часів Другої світової війни.

Багато економістів, зробивши аналіз продуктивності японської економіки за останні десять років, дійшли висновку, що Японія зараз і далі переживає економічний спад, що почався ще в 90-ті роки і був названий «Втраченим десятиліттям» (або «Втраченими роками»).

Проте, економічні дані свідчать, що Японія перебуває у кращому стані, ніж Гонконг. Реальний ВВП Японії на душу населення із 1997 до 2012 рр. виріс на 36,02% — а це на 1,6% більше, ніж у Гонконгу.


Цзі Да, Велика Епоха


Читайте також:
Конфлікт між Гонконгом та материковим Китаєм посилюється
Стотисячна демонстрація відбулася проти втручання компартії Китаю у справи Гонконгу