ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Китаї активісти врятували несправедливо ув’язених

Велика Епоха
Десять юристів та громадян 27 березня проводять акцію протесту біля поліцейської дільниці Цзяньсаньцзян у провінції Хейлунцзян. Вони закликають звільнити затриманих адвокатів-правозахисників, які протестували проти утримання китайських громадян у незаконному центрі ув’язнення і за це самі були туди поміщені. За твердженням китайських активістів, 28 квітня 2014 р. об’єкт закрили
Десять юристів та громадян 27 березня проводять акцію протесту біля поліцейської дільниці Цзяньсаньцзян у провінції Хейлунцзян. Вони закликають звільнити затриманих адвокатів-правозахисників, які протестували проти утримання китайських громадян у незаконному центрі ув’язнення і за це самі були туди поміщені. За твердженням китайських активістів, 28 квітня 2014 р. об’єкт закрили

Десять юристів та громадян 27 березня проводять акцію протесту біля поліцейської дільниці Цзяньсаньцзян у провінції Хейлунцзян. Вони закликають звільнити затриманих адвокатів-правозахисників, які протестували проти утримання китайських громадян у незаконному центрі ув’язнення і за це самі були туди поміщені. За твердженням китайських активістів, 28 квітня 2014 р. об’єкт закрили. Фото: NTD

Незаконний центр ув’язнення в Китаї 28 квітня закрився після того, як він привернув увагу китайців і міжнародної громадськості у зв’язку з утриманням там послідовників Фалуньгун, а потім і цілого ряду адвокатів-правозахисників, які їздили туди у спробі врятувати їх, але самі були затримані і зазнали катувань.

«Центр з промивання мізків Цінлуншань сьогодні було ліквідовано! Всі, кого незаконно там утримували, вирушили додому!», — такою була замітка, розміщена китайським адвокатом Лю Цзіньбінем у китайській подібній до Твіттера соціальній мережі Weibo.

«Ми багато чим пожертвували, особливо справедливі адвокати і члени сімей, що приїхали з різних місць. Ця подія увійде в історію!» — написав інтернет-користувач @mianma, коли дізнався від звільнених ув’язнених про закриття цього центру ув’язнення. Його повідомлення поширилося в Інтернеті, в тому числі за допомогою багатьох адвокатів-правозахисників, що беруть участь у цій боротьбі.

Об’єкт закрили через місяці після того, як активісти та юристи із цивільних прав з усього Китаю, докладаючи багатьох зусиль, писали листи і їздили у те місце, а в деяких випадках ночували там у наметах і голодували на знак протесту.

Однак, як додав Лю Цзіньбінь, хоча цей об’єкт закрили, сімох людей все ще тримають десь інде. Особистості цих сімох вдалося встановити не відразу.

Те, що Лю назвав центром із промивання мізків Цінлуншань, офіційно називається «Центром юридичної освіти», й управляється він Головним управлінням землеробства Цзяньсаньцзяна та місцевими чиновниками громадської безпеки у провінції Хейлунцзян, яка межує із Росією.

Незаконні об’єкти такого роду називаються у Китаї чорними в’язницями. Цей об’єкт був спеціально створений для утримання послідовників Фалуньгун, традиційної духовної практики, аби примусити їх відмовитися від їхньої віри. Часто їхнє утримання там супроводжується фізичними та психологічними тортурами. Комуністична партія Китаю почала жорстоке переслідування Фалуньгун у 1999 році, і воно включає в себе масове довільне позбавлення людей свободи і поширену практику катувань.

Ще сімох послідовників цього вчення та членів їхніх сімей, а також чотирьох адвокатів-правозахисників було затримано і побито через те, що вони докладали зусиль зі звільнення трьох послідовників Фалуньгун, яких тримали у Цзяньсаньцзяні. Про це затримані розповіли у пізніших інтерв’ю.

Інтернет-користувачі підрахували, що після побиття і тортур поліцією в них загалом виявили 24 переломи: було повідомлено про десять переломів ребер у Тан Цзітяня, вісім переломів ребер у Цзян Тяньюна, три у Ван Чена та переломи хребта у трьох місцях у Чжан Цзюньцзє.

Бюро громадської безпеки Цзяньсаньцзяна 22 березня засудило юристів до адміністративного ув’язнення на термін від 5 до 15 діб за «завдання шкоди суспільству єретичними релігіями» після того, як вони влаштували поруч із чорною в’язницею акції протесту.

Їхнє затримання, своєю чергою, призвело до того, що до цього центру стеклися десятки інших активістів і, встановивши перед будівлею намети, протягом 10 днів вимагали їхнього звільнення. Поліція заарештувала, щонайменше, 15-х демонстрантів.

Хоча про закриття центру і не було оголошено ні на яких офіційних сайтах, ця подія викликала захват багатьох користувачів Інтернету й активістів.

«24 ребра були зламані не даремно», — було одним із найбільш широко цитованих у соцмережах висловлювань.Читайте також:
Клініки Китаю замішані у видалянні органів у живих послідовників Фалуньгун
Репресії Фалуньгун: як усе почалося (частина 1)