• У Гонконга хочуть відібрати автономію

  • Неділя, 22 червня 2014 року
Демонстранти викрикують гасла під час ходи до Офісу представника Пекіна в Гонконзі 11 червня 2014 р. У їхніх руках велика репродукція урядового документа із Пекіна. Китай видав документ, у якому підкреслюється його контроль над Гонконгом

Демонстранти викрикують гасла під час ходи до Офісу представника Пекіна в Гонконзі 11 червня 2014 р. У їхніх руках велика репродукція урядового документа із Пекіна. Китай видав документ, у якому підкреслюється його контроль над Гонконгом. Фото: Філіп Лопес/AFP/Getty Images

У вівторок Інформаційне бюро Держради Китаю, також відоме як Відділ зовнішньої пропаганди, опублікувало урядовий документ на понад 23 тисячі слів щодо Гонконгу, втілюючи найпотаємніші страхи прихильників демократії в регіоні, які вважають, що Пекін порушує свої обіцянки і стискає свою хватку.

«Документ становить відчутну зміну від того, що було в минулому, — каже Цзян Шигун, професор права Пекінського університету, в інтерв'ю Phoenix, гонконзькому телеканалу. — Це означає, що центральна влада не поширюватиметься лише на такі області, як оборона країни і міжнародні відносини, а, що більш важливо, проявлятиметься в адміністративному контролі над Гонконгом».

Гонконгу обіцяли високу ступінь автономії в моделі «одна країна, дві системи», що сформувала наріжний камінь відносин між центральним урядом Китаю в Пекіні і Гонконгом відтоді, як Маргарет Тетчер і Ден Сяопін дійшли згоди щодо цієї територіальної зони в 1990-х. До передачі Китайській Народній Республіці в якості «особливого адміністративного району» Гонконг був колонією Великобританії.

Тепер же новий урядовий документ стверджує, що автономія Гонконгу залежить від того, скільки автономії Пекін захоче йому дати, і що китайська влада може змінити Основний закон — по суті, конституцію Гонконгу — в будь-який час, коли забажає.

Ця важлива зміна розміщена в заключній частині документа. Перші чотири його частини у загальних рисах обговорюють, як Гонконг «повернувся до лона Батьківщини» і розвивався у «процвітанні та стабільності» під керівництвом центрального уряду.

Але, коли слова в документі перейшли ближче до справи, то Пекін не пошкодував речень про абсолютну владу, яку, за своїми ж твердженнями, має.

«Центральний уряд Китаю має всеосяжну юрисдикцію щодо всіх місцевих адміністративних регіонів, у тому числі особливого адміністративного регіону Гонконг (ОАРГ). Високий ступінь автономії ОАРГ не є властивим повноваженням, а виникає виключно від дозволу з боку центрального керівництва», — говориться в документі.

Інтерпретація Основного закону «покладається на Постійний комітет Всекитайського з'їзду народних представників (ВЗНП) і право на внесення поправок покладено на ВЗНП». ВЗНП являє собою законодавчий орган Китаю, який автоматично приймає всі доручені йому рішення і перебуває під контролем Комуністичної партії.

«Ден Сяопін пообіцяв, що система управління Гонконгу не змінюватиметься протягом 50 років, — каже Цай Юнмей, виконавча редакторка гонконзького Open Magazine, що висвітлює китайську політику, в інтерв'ю New Tang Dynasty Television. — Але лише за десять з гаком років „народ Гонконгу став правити Гонконгом“ і „високого ступеня автономії більше не існує“», зазначила вона, маючи на увазі два ключових гасла управління Гонконгом.

«Раніше Комуністична партія висловлювалася двозначно й ухильно, але зараз вона більше нічого не приховує стосовно цього», — вважає вона.

Цай додала: «У нас, жителів Гонконгу, в майбутньому залишиться ця політика тільки в назві. Але насправді ми не будемо мати високого ступеня автономії».

Уряд оприлюднив цей документ відразу ж після масових заходів у Гонконзі, коли близько 200 тисяч осіб відзначили 25-річчя «бійні 4 червня».

Це сталося за кілька тижнів до запланованих акцій протесту, відомих як «Займемо Central з любов'ю та миром», а також щорічного маршу 1 липня, під час якого гонконгці масово виступають проти влади компартії.

«Думаю, це спрямовано на те, аби залякати народ Гонконгу від вираження своєї думки в суспільстві», — вважає Тай Ютін, ініціатор руху «Займемо Central», в інтерв'ю місцевим ЗМІ.

«Зараз ключове місце матиме громадська думка. Тепер це війна між громадською думкою і думкою Пекіна. Ми не можемо дозволити Пекіну повністю контролювати нас», — сказав Лі Чюк'ян, член Законодавчої ради Гонконгу, в інтерв'ю гонконзькій пресі.

«Займемо Central» — це рух за демократію, ініційований у січні 2013 року Тай Ютіном, доцентом права Університету Гонконгу. Учасники руху направили уряду Гонконгу і китайській компартії петицію із вимогою повного додержання загального виборчого права на виборах 2017 р.

Частина їхніх аргументів пов'язана з Основним законом, у якому говориться: «Глава уряду Особливого адміністративного регіону Гонконгу обирається шляхом виборів або консультацій, що проводяться на місцевому рівні, і призначається Центральним народним урядом».

У відповідь на цей документ у Гонконгу вже спалахнули протести, що супроводжуються тим, що місцеві жителі збираються на мітинги проти спроби Пекіна взяти регіон під ще більший контроль.

У документі конкретно не розглядається питання про виборче право. Але з рядка «Народ Гонконгу, що править Гонконгом, повинний передусім бути патріотичним» все стає зрозуміло.

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:

У Гонконзі сталися масові протести проти компартії Китаю

Економіка Гонконгу зростає зі швидкістю равлика із 1997 року

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...