• У Китаї сірники продаватимуть за паспортом

  • Неділя, 15 червня 2014 року

Китайці у провінції Ляонін із червня зобов’язані реєструватися під своїми справжніми іменами, якщо вони хочуть купити матеріали, що використовуються для виготовлення вибухівки. Такими матеріалами виявилися і побутові товари, такі як... сірники. Фото: secretchina.comКитайці у провінції Ляонін із червня зобов’язані реєструватися під своїми справжніми іменами, якщо вони хочуть купити матеріали, що використовуються для виготовлення вибухівки. Такими матеріалами виявилися і побутові товари, такі як... сірники. Фото: secretchina.com

У китайській провінції Ляонін 1 червня стартувала «спецоперація із боротьби з тероризмом», яка триватиме один рік і посилюватиме контроль над продажем і купівлею інгредієнтів, що використовуються у вибухівці. Але серед предметів, що потрапили під обмеження, виявилися і товари першої необхідності, такі як сірники і запальнички.

Посадовці громадської безпеки у провінції Ляонін оголосили, що поліція жорстко контролюватиме купівлю сірників, газових запальничок, газу, феєрверків та інших вибухонебезпечних товарів, і що всяк, хто купуватиме такі предмети, буде зобов'язаний зареєструватися під своїм справжнім ім'ям.

Після потоку скарг на необхідність реєстрації свого імені, аби купити сірники чи запальничку, поліція начебто пішла на поступки. Вони сказали, що для таких предметів не вимагатиметься посвідчення особи, але обмеження все одно будуть введені. Як саме це відбуватиметься, вони не уточнили.

Багато китайців, що пишуть в Інтернеті, висловили своє невдоволення такою перспективою. «Не встигнеш закурити сигарету, як тебе вже стануть підозрювати у „тероризмі“. [Влада] вкрай знервована», — пише користувач @Beidaijin на Sina Weibo.

Аналогічні правила були введені і в інших районах Китаю, наприклад, вимога пред'являти посвідчення особи під час купівлі бензину чи кухонних ножів. У 2010 році під час Shanghai World Expo та інших великих заходів було встановлено обмеження на продаж кухонних ножів.

Найновіша антитерористична кампанія була викликана вибухом бомби 22 травня в Урумчі, столиці північно-західного Сіньцзян-Уйгурського автономного регіону. У цій події загинули 39 і були поранені понад 90 мирних жителів, і вона була розцінена владою як терористичний акт.

Після цього ЦК Партії розгорнув загальнонаціональну кампанію із боротьби з тероризмом. Це викликало арешт сотень імовірних підозрюваних у тероризмі. 23 травня у Сіньцзяні було заарештовано понад 200 осіб, а в південно-західній китайській провінції Сичуань 23—24 травня було взято під варту 1100 підозрюваних, говориться в офіційних звітах.

Під прапором антитерористичної кампанії, починаючи із 30 травня, влада Пекіна дислокувала 100 тисяч «офіцерів-інформаторів» і 850 тисяч дружинників для нагляду за містом та околицями, повідомляє державне ЗМІ Beijing Youth Daily.

Їхнє завдання полягає в тому, аби негайно оповіщати поліцію про будь-яких підозрілих осіб чи пригоди, що можуть викликати заворушення. Місцеве самоврядування Пекіна називає цю кампанію «суспільною системою збору та аналізу інформації для боротьби з корупцією та підтримання порядку». Кожний цінний доказ чи уривок інформації має право на грошові винагороди — від 2 юанів до понад 40 тисяч юанів (від 32 центів до $6400), залежно від їхньої цінності.

Далекоглядні і завжди підозрілі китайці помітили, що цей рух віддає присмаком кампаній із мобілізації мас, розпалених Мао Цзедуном у період Великої культурної революції. У ті роки в 1960-х і 1970-х цивільне населення було зобов'язане викривати та критикувати людей, які проявляли думки чи поведінку, що не відповідала політичним вимогам, — нечіткий і вічно мінливий стандарт, який призвів до численних смертей невинних людей і несправедливих судів.

«Найбільше ці кампанії вигідні центральному уряду, — сказав Чень Покун, нью-йоркський політичний оглядач, маючи на увазі попередню подібну кампанію, в інтерв'ю радіо „Вільна Азія“ у 2013 році. — Вони штовхають протиріччя, боротьбу і конфлікти [які є результатом їхньої ж політики] назад на людей. Це також дозволяє брудним поліцейським низького рангу навмисне порушувати права людей, аби проявити міць Червоної імперії».

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:

Які побічні наслідки обмежування народжуваності в Китаї

Китайці розповіли, наскільки воєнізований зараз Тибет

Китай: обмеження інтернет-свободи «задля уникнення терактів»

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...