ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Інвестори в Китаї шоковані обвалом цін на нерухомість

Велика Епоха
Комерційна та житлова нерухомість у Шанхаї 2 серпня 2013 р. Бум у секторі нерухомості Китаю закінчується, і це приводить деяких інвесторів у лють
Комерційна та житлова нерухомість у Шанхаї 2 серпня 2013 р. Бум у секторі нерухомості Китаю закінчується, і це приводить деяких інвесторів у лють

Комерційна та житлова нерухомість у Шанхаї 2 серпня 2013 р. Бум у секторі нерухомості Китаю закінчується, і це приводить деяких інвесторів у лють. Фото: Пітер Паркс/AFP/Getty Images

Інвестори протестують біля будівлі Wharf Holdings 8 квітня у Ченду провінції Сичуань. Зниження цін компанією Wharf привело нових інвесторів у лють
Інвестори протестують біля будівлі Wharf Holdings 8 квітня у Ченду провінції Сичуань. Зниження цін компанією Wharf привело нових інвесторів у лють

Інвестори протестують біля будівлі Wharf Holdings 8 квітня у Ченду провінції Сичуань. Зниження цін компанією Wharf привело нових інвесторів у лють. Скріншот з China Business

«Поверніть гроші за наші будинки», — кричали протестувальники біля відділу продажів компанії Tenhong Land у місті Ханчжоу. Перед тим як почати трощити моделі будинків, вони тримали транспаранти і кричали на співробітників компанії. Їх розгнівало те, що квартири у тому ж будинку, за характеристиками подібні тим, які вони щойно купили, зараз продаються із великою знижкою.

Цей інцидент — найсвіжіший випадок, який демонструє небезпеку на ринку житла у Китаї — показник зростання цін на житло в останні три місяці сповільнюється. Аналітики попереджають, що, судячи із недавньої активності, не за горами може настати поворотна точка, яка виключить подальше штучне стимулювання економіки владою.

Економічна експертиза від China Index Academy, яка відстежує ціни на нерухомість у 100 великих містах, свідчить, що показник зростання цін на житло на початку цього року почав сповільнюватися. Показник зростання цін на нерухомість протягом 22 місяців був постійним — із червня 2012 року. Крім уповільнення росту ринкових цін на житло, ціни на нерухомість у березні впали у 37 зі 100 великих міст, що на одне місто більше, ніж минулого місяця, і на п’ять міст більше, ніж у грудні минулого року.

Хаос, що стався у Ханчжоу, — результат знижок, подібних до тих, від яких постраждала жінка на ім’я Пань. Мешканка Ханчжоу, Пань купила будинок за високою ціною 19 300 юанів за квадратний метр за кілька годин до оголошеного Tenhong колосального падіння цін до 6000 юанів ($964) за квадратний метр. Це зробило її житло на 500 000 юанів ($80 366) дешевше ціни, яку вона заплатила, повідомляють China News.

Wharf Holdings також зробив знижки більш ніж на 30% на частину своєї нерухомості у Ченду. Це теж викликало грубу реакцію інвесторів.

«Безсовісні спекулянти! Це маніпуляції із цінами! Поверніть наші гроші!» — такими були написи на транспарантах, які тримали обурені домовласники біля будівлі відділу продажів компанії Wharf 8 квітня, повідомляє China Business.

Кілька сотень розгніваних інвесторів протестували протягом кількох днів, вимагаючи від компанії пояснень.

Згідно із China Real Estate Index System, по всій країні обсяг угод також знизився. У чотирьох містах вищого ешелону — Пекіні, Шанхаї, Гуанчжоу та Шеньчжені — відбулося падіння в обсязі угод більш ніж на 40%, а в Пекіні — більш ніж на 55%.

Експерти вважають, що ці зміни обумовлені тривалою надлишковою пропозицією, що перевищує попит.

Гордон Г. Чан, автор статей та аналітик по Китаю, зазначив, що частина проблем Ханчжоу пов’язані зі «вкрай надмірним будівництвом».

За словами Джейсона Ма, коментатора у справах Китаю, ведучого програми на телеканалі NTD, головне, що підтримує ціни на житло, — це попит із боку інвесторів — не обов’язково тих, хто планує жити у будинках, які вони купують.

«Домоволодіння у Китаї вже досить високе, особливо у містах третього і четвертого ешелону, де воно сягнуло 80—90%», — сказав Ма у телефонному інтерв’ю. Китай класифікує свої міста чотирма ешелонами, в залежності від їхнього рівня економічного розвитку. Ма також сказав про ці міста: «Що стосується тих міст, то там нерухомість підтримується інвестиціями».

Падіння цін — щось небачене досі у Китаї — змусить інвесторів піти з ринку. Це матиме ефект, що сам посилюється, зазначив він.

Земля у Китаї перебуває у власності держави, і пропозиція земельних ділянок контролювалася урядовими установами, що частково призвело до зльоту цін на житло, сказав Ма.

«Сектор нерухомості у Китаї може цього року досягти поворотного пункту, — вважає Ма, — якщо компартія не стимулюватиме ринок, друкуючи велику кількість грошей, як це робилося раніше».

Корисна інформація.


Читайте також:
В Китаї спад на ринку нерухомості
Ринок нерухомості КНР на межі обвалу
Міста-привиди в Китаї