• Ребія Кадір: «Китайці також є жертвами жорстокого правління компартії Китаю»

  • Неділя, 9 серпня 2009 року

«Адміністративний центр Урумчі подібний до концтабору для уйгурів. Проте ненависть уйгурського народу спрямована зовсім не на ханьців, найбільш численну етнічну групу в Китаї, а на Комуністичну партію Китаю (КПК)», — стверджує Ребія Кадір, президент «Міжнародного уйгурського конгресу» (МУК) та одна з найуспішніших жінок КНР, яка стала в недавньому минулому «ворогом держави» для КПК.

Ребія Кадір — забезпечена жінка і цілком могла б жити легким і комфортним життям. Їй було не обов'язково обирати дорогу «ворога держави», вона могла насолоджуватися багатством, розвиваючи свій бізнес, і ростити своїх 11 дітей.

Проте трагічне становище дев'яти мільйонів уйгурів в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі (СУАР) КНР не дозволило їй зберігати мовчання. Свого часу, як член КПК і член уряду, Ребія Кадір насмілилась відкрито критикувати «політику залізного кулака», що проводиться компартією в провінції Сіньцзян.

Два роки тому вона на собі відчула цю політику, коли «залізний кулак» кинув її в нелюдські умови в'язниці,  нібито за «розголошування державної таємниці». Впродовж п'яти років вона була свідком тортур і жорстокого поводження, описаних нею в книзі «The Stormer of the Sky».

З кінця 2006 р. 61-річна Ребія Кадір займає пост президента «Міжнародного уйгурського конгресу» (МУК), головні відділення якого розташовані в Мюнхені та Вашингтоні.

В інтерв'ю кореспондентові The Epoch Times («Велика Епоха») вона використовує різкі слова і характеризує становище уйгурів у Сіньцзяні як «геноцид у концентраційному таборі». За її словами, залізний кулак не вирішить проблему. «Він ніколи не був вирішенням і ніколи не буде», — переконана Ребія Кадір.

— Яка ситуація в Сіньцзяні на даний момент, особливо в Урумчі?— Жахлива. Це нагадує поліцейську державу, наповнену китайськими спецслужбами. Урумчі схожий на концтабір, де уйгури живуть в абсолютному страсі. Вони бояться як китайських спецслужб, так і великих мас етнічного населення Китаю.— Які втрати серед уйгурського населення з 5 липня, за інформацією «Усесвітнього уйгурского конгресу»?

— З 5 липня загинуло більше 400 чоловік, за інформацією ряду джерел в Сіньцзяні. Кількість жертв постійно збільшувалася після того, як 6 липня ханьці зайняли вулиці міста, здійснюючи напади на уйгурів з метою помсти. Деякі непідтверджені джерела наводять цифру близьку до тисячі. Ми не дізнаємося, скільки уйгурів було вбито і поранено доти, поки Китай не дозволить нам провести незалежне розслідування в Сіньцзяні.— Влада КПК стверджує, що це Ви спровокували акцію протестів 5 липня. Це так?

— Абсолютна брехня. Для КПК стало звичайною практикою в усьому, що трапляється в Сіньцзяні, обвинувачувати мене, так само, як звинувачувати Його Святість Далай-ламу в усьому, що відбувається в Тибеті, що ми і спостерігаємо останнім роком. Протест 5 липня був спровокований масовими нападами, побиттям і вбивствами безневинних уйгурських робітників на фабриці іграшок 26 червня в р. Шаогуань, провінція Гуаньдун.— Які взаємини між «Всесвітнім уйгурським конгресом» (ВУК) та уйгурами в Китаї?— ВУК представляє колективні інтереси уйгурського населення в Центральній і Середній Азії і в інших країнах. ВУК не має прямих контактів з уйгурами в Сіньцзяні, проте ми добре обізнані про місцеву ситуацію і уважно стежимо за жорстокими діями китайської влади в регіоні.Ненависть до репресивної політики, а не до ханьців

— Як Ви вважаєте, чи ненавидять ханьці уйгурів в Сіньцзяні? Якщо так, то чому?

— Я не вірю, що більшість ханьців в Сіньцзяні ненавидить уйгурів, але припускаю, що такі є внаслідок ультранаціоналістичної пропаганди, що проводиться китайським режимом, та ідеологічної обробки населення. Тому, на жаль, деякі ханьці, перебуваючи під впливом «промивання клепків», вважають, що «уйгури — всі без винятку варвари, злісні і ледачі, терористи і сепаратисти» і т.д.

— Тоді чи спрямована ненависть уйгурів на ханьців або все-таки на комуністичний режим?— Ненависть уйгурів обернена не на китайських громадян, але на тривале 60-річне репресивне правління китайського уряду. По суті, уйгури вважають, що ханьці також є жертвами жорстокої волі КПК в Китаї.— Як вирішити цю ненависть з обох боків?

— Вихід з положення є: КПК припиняє багатолітню політику придушення і створює передумови для мирного співіснування уйгурського і ханьського народів, заснованого на рівності, пошані і справедливості.— Як ви оцінюєте житлові умови уйгурів в Сіньцзяні?— Як жахливі. Більшість уйгурів - безробітні і живуть злиденно, не в приклад китайським поселенцям, які живуть набагато краще. Вони контролюють усе, і в них є все: енергоресурси, пільги, гроші. А в уйгурів немає нічого.

— В якому становищі перебувають члени Вашої сім'ї в Сіньцзяні? На даний момент там живуть кілька ваших дітей.

— Так, у мене там п'ятеро дітей. Вони ув'язнили двох моїх синів у 2006 р. — одного на сім, а іншого на дев'ять років. Я втратила всі контакти з моєю сім'єю з моменту недільного протесту 5 липня. Хочеться вірити, що в них усе гаразд, хоча це дуже важко уявити, враховуючи націленість моєї сім'ї на припинення репресій КПК.Центральний уряд і Ху Цзіньтао знають про звірства, що відбуваються в Сіньцзяні

— Ху Цзіньтао, який обіймав посаду губернатора Тибету до того, як став Генеральним секретарем партії, залишив саміт "великої вісімки" з наміром узяти на себе відповідальність за вирішення ситуації в Східному Туркестані. Це правда, що він не в курсі про численні випадки жорстокості в провінції Сіньцзян?— Пан Ху повністю обізнаний про беззаконня, що коїться в Східному Туркестані. Він повернувся з Італії до Пекіна, аби підтримати свого посібника Вана Лецяня, секретаря комітету КПК СУАР, який ініціював всю репресивну політику, що кваліфікується як геноцид уйгурського населення впродовж більше десяти років.— Яке Ваше ставлення до політики «залізного кулака» пекінської влади по відношенню до протестуючих уйгурів? Їм загрожує страта?

— Протест уйгурів 5 липня продемонстрував повний провал китайської репресивної політики в Східному Туркестані. «Залізний кулак» — не вирішення проблеми. Ніколи не був і ніколи не буде. Страти уйгурів лише підвищать нестабільність в регіоні.— Чи є проблемою для уйгурського населення те, коли уйгури обіймають урядові посади або мають членство в Комуністичній партії?

— Звичайно, є. Але є багато доброчесних уйгурів-службовців, навіть якщо вони працюють на уряд і є членами КПК. Набагато більшу проблему складають ті, хто зрадив свій народ заради вигод втираються в довіру до Пекіна, як, наприклад, Нур Бекрі, глава уряду СУАР. Його зневажають всі уйгури як зрадника.Не релігійна війна
— Який відсоток мусульман серед уйгурів в Сіньцзяні?

— Більшість уйгурів сповідують нерадикальний сунітський напрям ісламу.

— Як президент ВУК, Ви не є духовним лідером уйгурів. Яку роль грає іслам в вашій організації?

— Уйгури визнають мене своєю «духовною матір'ю». Вони сподіваються на мою допомогу в позбавленні їх від гніту КПК. Я зроблю все від мене залежне, аби допомогти їм одного дня знову знайти людську гідність і свободу.

— Чому ісламський світ не виступає на захист уйгурів?

— На даний момент вони не володіють всією повнотою інформації про положення уйгурів. Я впевнена, що вони обов'язково це зроблять в майбутньому.

— Що зараз може зробити міжнародна громадськість?— Міжнародному співтовариству слід засудити вбивства уйгурів китайською владою, зажадати негайного звільнення заарештованих уйгурів і закликати китайський уряд не застосовувати щодо них вищої міри покарання, а також дозволити провести міжнародне розслідування всіх подій, зокрема в неділю 5 липня.

Флоріан Годовіц. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...