ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Китаї річкова вода в деяких місцях стала чорною

Велика Епоха
Місцевий житель 3 вересня 2013 р. прибирає мертву рибу із річки Фухе в місті Ухані провінції Хубей, що в центральному Китаї, після того як велика кількість риби загинула від небезпечно високого вмісту у воді аміаку. Згідно з останніми офіційними звітами, річкові та підземні води Китаю перебувають у стані серйозного забруднення
Місцевий житель 3 вересня 2013 р. прибирає мертву рибу із річки Фухе в місті Ухані провінції Хубей, що в центральному Китаї, після того як велика кількість риби загинула від небезпечно високого вмісту у воді аміаку. Згідно з останніми офіційними звітами, річкові та підземні води Китаю перебувають у стані серйозного забруднення

Місцевий житель 3 вересня 2013 р. прибирає мертву рибу із річки Фухе в місті Ухані провінції Хубей, що в центральному Китаї, після того як велика кількість риби загинула від небезпечно високого вмісту у воді аміаку. Згідно з останніми офіційними звітами, річкові та підземні води Китаю перебувають у стані серйозного забруднення. Фото: STR/AFP/Getty Images

Мешканка міста Хуайань пані Чень була явно недоречна в ефірі телепрограми «Гаряча лінія уряду», яку транслювали в кінці минулого місяця у провінції Цзянсу. Її сильний місцевий акцент, засмагле обличчя і те, як вона відчайдушно хапала мікрофон, відразу ж видали у ній селянку.

Але її запросили на програму показати глядачам і місцевим чиновникам, присутнім там, щось важливе: вода у річці Чамі, що тече поруч із її будинком, стала чорною. Не темно-коричневою, а кольору чорного чорнила.

Її викликали на сцену, і вона пред’явила пляшечку із чорною рідиною. Ведучий програми обережно відкрив її, злегка понюхав і відсахнувся. Він передав пляшечку по колу, й у всіх була така ж сама реакція.

Потім відбулася боротьба — Чень силою забрала мікрофон. Вона впала на коліна і почала благати уряд що-небудь зробити: «Будь ласка, допоможіть мені впоратися із забрудненням! — прокричала вона. — Ми старі, нам померти можна, але в наших дітей стали змінюватися руки. У них змінився колір шкіри!»

Схвильованій жінці-ведучій вдалося вирвати мікрофон назад і допомогти Чень підвестися на ноги. Із пані Чень розпрощалися, і після цього дали слово місцевим посадовцям комуністичної партії, аби вони змогли відповісти.

«Це глибокий урок», — сказав Ши Вейдун, пухлий чиновник в окулярах, що встав із першого ряду аудиторії. Ши — директор Бюро із захисту навколишнього середовища у районі Цінпу. Він відповідає за чистоту річки Чамі.

«Я справді цього не знав... Я так вражений, — сказав він. — Компанії, які створюють забруднення, мають бути покарані». Водночас, за словами місцевих жителів, вони неодноразово скаржилися на брудну воду, повідомляє Legal Evening News.

Посадовці Комуністичної партії Китаю, навіть ті, хто лиш очолюють місцеві екологічні бюро, як правило, не з’являються перед публікою, аби вислуховувати критику і приносити пробачення.

Цей випадок на яскравому прикладі показав, яка ступінь забруднення водних артерій Китаю.

Отруєні ріки


За даними, зібраними відомим китайським виданням 21 Century Business Herald, щорічно повідомляється про понад 1700 випадків забруднення води. Частота виникнення таких випадків за останнє десятиліття різко зросла, йдеться у звіті.

Одного лише минулого місяця занепокоєння суспільства щодо якості води викликали два великомасштабних випадки забруднення.

23 квітня влада Уханя, густонаселеного міста у центральній китайській провінції Хубей, оголосила, що перекриє водопостачання в місто через надмірний вміст у ній аміачного азоту — отруйної речовини-забрудника. Це торкнулося понад 300 тисяч жителів і сотні підприємств харчової промисловості.

В окрузі Ланьчжоу провінції Ганьсу на північному заході Китаю повідомлялося про надмірний вміст бензолу, токсичного хімікату, в ріці, з якої подається питна вода. Жителі поспіхом кинулися до магазинів за бутильованою водою. Виявилося, що бензол, можливо, вже багато місяців міститься у воді.

У 2006 році Національна комісія з охорони здоров’я і планування сім’ї Китаю представила громадськості нові стандарти питної води, які в цілому збігаються із рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, але експертизи в Китаї значно менш строгі.

На думку експертів, частково серйозність цієї проблеми обумовлена м’якими покараннями щодо осіб, які забруднюють воду, і загальною культурою беззаконня.

«Покарання для компаній, які забруднюють воду, занадто м’які, — сказав в інтерв’ю нью-йоркській NTD TV Ван Юншан, експерт щодо забруднення води в Пекіні. — Китай не має строгого закону для покарання цих компаній, а китайці не мають права будь-якого голосу. Все вирішується чиновництвом».

Забруднення підземних вод


У новому звіті китайського міністерства землі та природних ресурсів повідомляється, що майже 60% із 4778 точок моніторингу підземних вод показують «погану якість» і «вкрай погану якість» води.

Експерти при Геологічній службі Китаю (державному дослідницькому інституті) заявили на конференції у 2010 році, що 90% джерел підземних вод Китаю у тій чи іншій мірі забруднені, тоді як 60% серйозно забруднені, повідомило державне агентство Сіньхуа.

Підземні води становлять третину від загального обсягу джерел води в Китаї і забезпечують питною водою майже 70% населення країни.

Таке стрімке і руйнівне забруднення підземного водопостачання глибоко занепокоїло китайців.

«За такої швидкості забруднення пройде небагато часу, і забруднення підземних вод Китаю сягне небезпечного рівня», — пише Лі Шан’юн, китайський професор економіки, у своїй нещодавній статті «Екологічна ситуація у Китаї надзвичайно жахлива», опублікованій у журналі China Reform.

За словами Лі, забруднення підземних вод відбувається від використання хімічних добрив, токсичних металів, у тому числі кадмію, нікелю, міді, миш’яку, ртуті, свинцю, ДДТ і багато чого іншого. Вирощені у таких умовах рис та овочі теж забруднені. Таке тяжке забруднення важко ліквідувати, сказав Лі, і це може зайняти кілька десятиліть чи століття.

«Настане час, — пише Лі, — і як ми, так і майбутні покоління втратимо основу нашого виживання».Читайте також:
Екологія Китаю: червона ріка та ріка «соєвий соус»
Річки Пекіна дуже забруднені
У Китаї вода у пляшках гірша за водопровідну