• Забруднене китайське повітря може вплинути на погоду у світі

  • Четвер, 25 лютого 2016 року

На этом снимке, сделанном 22 января 2013 г., виден тяжёлый смог от теплоэлектростанции в городе Чанчунь (в провинции Цзилинь на северо-востоке Китая). Китай уже раньше проводил очистку воздуха, но эксперты утверждают, что, если он хочет избежать смога, подобного тому, который душил страну на этой неделе, Китай должен модернизировать свою экономику, использующую уголь и автомобили, которые сильно загрязняют окружающую среду.

На цьому знімку, зробленому 22 січня 2013 р., видно важкий смог від теплоелектростанції у місті Чанчунь (у провінції Цзілінь на північному сході Китаю). Китай уже раніше проводив очищення повітря, але експерти стверджують, що, коли він хоче уникнути смогу, подібного тому, який душив країну цього тижня, Китай має модернізувати свою економіку, що покладається на використання вугілля й авто, які сильно забруднюють навколишнє середовище. Фото: STR/AFP/Getty Images

Забруднене повітря над Азією, більшість якого надходить із Китаю, впливає на світову погоду.

Результати дослідження, оприлюднені в журналі Nature Communications, що базуються на аналізі кліматичних моделей і даних, зібраних про аерозолі і метеорологію за останні 30 років.

Слева на спутниковом фото запечатлены огромные облака загрязнённого воздуха. Япония находится справа.

Ліворуч на супутниковому фото видно величезні хмари забрудненого повітря. Японія розміщена праворуч. Фото: NASA JPL

«Моделі чітко показують, що забруднення, яке надходить з Азії, впливає на верхні шари атмосфери і, схоже, такі бурі або циклони стають дедалі сильнішими», — каже Женьї Чжан, професор атмосферних наук у Техаському університеті A&M й один з авторів дослідження.

«Це забруднення впливає на формування хмар, опади, інтенсивність штормів та інші фактори, зрештою справляючи вплив на клімат. Скоріше за все, забруднення з Азії може мати важливі наслідки на погодні умови і над Північною Америкою», — зазначив він.

У Пекіні та за його межами

У зв’язку зі швидким зростанням економіки Китаю за останні 30 років по всій країні були побудовані: заводи-гіганти, промислові підприємства, електростанції та інші об’єкти, що викидають у повітря величезну кількість речовин-забрудників. Як показує дослідження, після викиду в атмосферу частки-забрудники впливають на утворення хмар і погодні системи в усьому світі.

Збільшення спалювання вугілля й автомобільних вихлопів — основні джерела забруднення в Китаї та інших азійських країнах.

Рівень забруднення повітря у деяких містах Китаю, таких як Пекін, часто більш ніж у 100 разів вище припустимих норм, установлених стандартами Всесвітньої організації охорони здоров’я, каже Чжан.

За дев'ять кілометрів над землею

Обстановка, як правило, погіршується у зимові місяці, коли застійні погодні умови у поєднанні зі збільшенням спалювання вугілля у багатьох азійських містах здатні створювати забруднення та смог, що не розсіюється протягом кількох тижнів. Китайський уряд запевнив, що посилить максимальні норми забруднення і виділить достатні кошти для вирішення цієї проблеми.

«Моделі, які ми використовували, і наші дані цілком узгоджуються з отриманими нами результатами», — каже співавтор дослідження Р. Сараванан, професор атмосферних наук у Техаському університеті A&M.

«Величезна кількість аерозолів з Азії піднімається в атмосферу на висоту до 9,6 км і, безперечно, впливає на хмароутворення і погоду».

Чжан додає: «Ми маємо провести подальші дослідження того, як ці аерозолі у глобальних масштабах переміщуються і впливають на клімат. Існує багато інших спостережень за атмосферою і моделей, які нам слід урахувати, аби побачити, як увесь цей процес діє».

Юань Ван, що проводив дослідження разом із Чжаном у той час, коли теж працював у Техаському університеті A&M, зараз працює вченим Каліфорнійського технологічного інституту в Лабораторії із розробки ракетних і реактивних двигунів НАСА.

Дослідження фінансувалося НАСА, суперкомп’ютерними засобами Техаського університету A&M, а також Міністерством науки і техніки Китаю.

Джерело: Техаський університет A & M

Спочатку опубліковано на futurity.org

Кіт Рендолл, Техаський університет A&M

Читайте також:

Китайські ЗМІ назвали 5 переваг смогу

Половину Китаю накрив смог

Екологічні проблеми Китаю

Підписатися:

Коментарі