• Ще один вищий китайський генерал може потрапити під «чистку»

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Вівторок, 15 липня 2014 року

Лідер партії Сі Цзіньпін робить кроки, аби забезпечити собі контроль над армією.

Китайські військові марширують перед міністром оборони США Леоном Панеттою біля будівлі Байї в Пекіні, Китай, 2012 р

Китайські військові марширують перед міністром оборони США Леоном Панеттою біля будівлі Байї в Пекіні, Китай, 2012 р. Фото: Ларрі Даунінг/Getty Images

Го Босюн, колишній член вищого військового командування Китаю

Го Босюн, колишній член вищого військового командування Китаю. Фото: Архів Великої Епохи

Китайські ЗМІ описали нещодавнє усунення колишнього генерала Сюй Цайхоу як «землетрус» у лавах військових. Потрясіння, які тримають у напрузі вищий командний склад, навряд чи закінчилися, оскільки всі ознаки вказують на те, що мішенню стане ще один колишній військовий високого рангу. Адже лідер партії Сі Цзіньпін хоче мати гарантії, що все перебуває під його контролем.

Під час поточних чисток у Комуністичній партії Китаю (КПК), які проводяться лідером Сі Цзіньпіном, зарубіжні ЗМІ, особливо тайванські та гонконзькі, а також дисидентські часто поводяться подібно канарці у вугільній шахті, швидко сприймаючи сигнали того, що скоро знімуть наступного чиновника вищого рангу.

Подібна політика втілюється в життя з часів скандалу з Бо Сілаєм в 2012 році й останнім часом проявилася у знятті з посади колишнього віце-голови Центральної військової ради (ЦВС) Сюй Цайхоу, і, як вважають оглядачі, його відхід мав служити наочною ілюстрацією того, що Сі Цзіньпін забирає у старої гвардії кермо влади.

Тепер подейкують, що давнього колегу і довірену особу генерала Сюя, генерала Го Босюна, теж чекають проблеми.

Витік інформації і новини про Го Босюна, колишнього воєначальника вищого рангу, і заступника голови Центральної військової ради із 2002 по 2012 рр., гриміли в китайському Інтернеті протягом останніх кількох місяців.

Boxun.com, закордонний китайський сайт, що регулярно публікує політичні новини і чутки, повідомив у квітні, що Го вже кинули до в'язниці.

Duowei («Довей»), зарубіжне китайське ЗМІ, чия проникливість у виявленні найменших змін політичних вітрів змушує багатьох підозрювати, що воно використовується як рупор режимом Сі Цзіньпіна, повідомило, що перспективи Го виявилися «не надто обнадійливими», і що його проблеми із дисципліною «настільки ж тяжкі», як і у Сюй Цайхоу.

Останні кадрові зміни в колишньому улюбленому місці Го, Ланьчжоуському військовому окрузі, де призначили політпрацівником потенційного прихильника Сі, теж говорять про те, що у вищого керівництва партії можуть бути плани щодо Го — враховуючи, що подібні кадрові перестановки передували й усуненню Сюй Цайхоу.

«Пішаки»

Як віце-голова ЦВС Го був другим воєначальником Китаю: і він, і Сюй Цайхоу за рангом йшли відразу після тодішнього лідера партії Ху Цзіньтао як вищі чиновники збройних сил.

Як і Сюй, Го був приведений у ЦВС Цзян Цземінєм, лідером Комуністичної партії Китаю з 1989 по 2002 рік і командувачем збройними силами до 2004 року.

Точно так само, як Цзян посадив своїх людей на пости у вищих рівнях партійного апарату та Постійного комітету Політбюро, він скомпонував і вищий військовий комітет.

«Сюй і Го були двома вищими військовими заступниками Цзян Цземіня. Вони були пішаками, поставленими їм, аби пильно стежити за Ху Цзіньтао», — написав у своїй нещодавній статті оглядач Китаю Чень Покун.

Відповідно до цього аналізу, два генерали розділили обов'язки — генерал Го контролював кадровий склад і спорядження, а генерал Сюй стежив за політнавчаннями та логістикою. На своїх постах ці два заступники голови мали можливості для накопичення величезних багатств.

Питання спадщини

Лідери КПК завжди прагнули забезпечити собі контроль над збройними силами, які є ключем до абсолютної влади. Мао Цзедун був відомий своєю параноєю і чистками серед вищих чиновників оборонних відомств, а Ден Сяопін, який прийшов після нього, теж виводив із гри у збройних силах тих, кого він вважав своїми суперниками.

Багато хто вважає, що Цзян Цземінь, призначений Деном, завоював відданість військових, дозволивши розквітнути колосальній корупції. Цзян був змушений вдатися до такого прийому, аби завоювати вірність до себе, тому що йому не вистачало особистого авторитету і революційних повноважень, як у Мао чи Дена.

Тим не менш, вплив Цзяна на військових затьмарював багаторічний режим Ху Цзіньтао, який тривав із 2002 по 2012 рр. Цзян пішов у відставку з голови Комуністичної партії в 2002 році, але зберігав за собою посаду глави Центральної військової ради Комуністичної партії до 2004 р. і голови державної ЦВC до 2005 р. Він також призначав ключових співробітників у партійний ЦВC. Сі Цзіньпін зараз порається з усім цим спадком за допомогою чисток серед вищих представників військового командування, таких як Сюй Цайхоу і, як вважають, Го Босюн.

«Чи зможе Сі Цзіньпін повністю викорінити ставлеників Цзян Цземіня з армії? — питається аналітик Чень Покун у своїй статті-думці. — Це не лише питання того, чи отримає він повний контроль над армією, а й того, чи збирається він позбавити китайську політику її найбільшого тягаря — пенсіонерів, що перешкоджають прийняттю політичних рішень».

Чень вів далі: «Іншими словами, боротьба за владу в армії стосується політичних досягнень Сі Цзіньпіна, його політичного майбутнього і його місця в історії».


Читайте також:

Один з найвищих членів китайської компартії потрапив під «внутрішній контроль»

Чистка в лавах китайської компартії торкнулась екс-голови безпеки

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...