• У гонконзької газети з'явився китайський двійник

  • Понеділок, 14 липня 2014 року
Apple Daily China — двійник Apple Daily, що виходить у Гонконзі та на Тайвані. Замість того аби підтримувати демократію, цей сайт обговорює літературний талант лідера компартії Сі Цзіньпіна

Apple Daily China — двійник Apple Daily, що виходить у Гонконзі та на Тайвані. Замість того аби підтримувати демократію, цей сайт обговорює літературний талант лідера компартії Сі Цзіньпіна. Скріншот: AppleDaily.cn

Співробітники газети, яка активно підтримувала в Гонконзі нещодавні демократичні вибори, виявили, що в Китаї з'явився сайт-клон, який використовує її назву і логотип.

Будь-якому читачеві з материкової частини Китаю, який захоче дізнатися, що Apple Daily пише про референдум за загальне виборче право в Гонконзі, який щойно завершився, або про першолипневий марш за демократію, або про майбутній рух громадянської непокори «Займемо Центр», буде запропонована стаття AppleDaily.cn про відмінну обізнаність у класиці лідера компартії Сі Цзіньпіна.

Apple Daily — одна з найпопулярніших газет у Гонконзі та на Тайвані і відома як затятий прихильник прав людини і демократії. Засновник цього газетного концерну Джіммі Лай теж є непримиренним супротивником Комуністичної партії Китаю. Її сайти в Китаї заблоковані.

І в неї немає сайту, розміщеного в Китаї.

Тим не менш, відтоді як сайт Appledaily.cn з'явився і почав публікувати новини, минуло уже кілька тижнів. Його логотип схожий на справжній Apple Daily, його текст публікується у спрощених китайських ієрогліфах, що використовуються на материковій частині, і він доступний на материковій частині Китаю.

«У видання Apple Daily, яке китайська влада називає отруйним звіром і яке заблоковане нею, зараз з'явився сайт-підробка!» — повідомила 26 червня (справжня) тайванська версія Apple Daily у короткій статті.

Клон Apple Daily з'явився на світ під час тижневого референдуму, що проходив у Гонконзі і який мав допомогти визначити майбутню систему управління у цьому місті-державі, а також за лічені дні до 1 липня, коли проходив щорічний марш на захист автономії Гонконгу.

Враховуючи, що багато китайських користувачів Інтернету в цей час шукають інформацію про Гонконг, то цей сайт міг бути створений, аби бути відволікальним маневром і не давати їм читати справжні новини про події в Гонконзі.

Гонконзькі інтернет-користувачі помітили підробку відразу: незважаючи на характерне червоне яблуко із зеленим стеблом, слоган «ЗМІ №1» і публікацію насамперед новин про культурні заходи з цього сайту, все одно здавалося, що щось тут не чисто.

Наприклад, справжнє видання Apple Daily навряд чи опублікувало би статтю під назвою «Чому Сі Цзіньпін любить цитати із класичної літератури», що вихваляє глибокі пізнання у класиці лідера компартії Сі Цзіньпіна. У статті щедро цитується «Женьмінь жібао» (рупор компартії) та «Сіньхуа» (офіційне агентство китайського режиму).

Але пропаганда у чистому вигляді навряд чи могла би бути переконливою. На Apple Daily China також публікуються статті, що відзначають корупцію в Китаї й інші статті, на кшталт підтримки протестів проти пропозиції побудувати хімічний завод в місті Маомін провінції Гуандун.

Але загальна спрямованість Apple Daily China ясна — це безліч новин на неполітичну тему і пліток світу шоу-бізнесу із дозою провладної пропаганди.

Творці Apple Daily China також, схоже, посилили свою діяльність у Sina Weibo, китайському аналогу Twitter. Обліковий запис нібито від «Apple Daily China» був відкритий у березні, під час студентських протестів на Тайвані проти близьких відносин із Китаєм. Справжнє видання Apple Daily рішуче підтримувало студентів, а сайт Apple Daily China назвав заняття студентами тайванського парламенту «незаконним».

Враховуючи, що подібні протести незабаром можуть спалахнути і в Гонконзі, цілком імовірно, що Apple Daily China використовуватиметься в якості платформи для виступу і проти них.

Гонконзький рух «Займемо Центр», що складається із цивільних груп, які вимагають загального виборчого права, енергійно підтримується сайтом Apple Daily. Сайт, на якому нещодавно можна було проголосувати на підтримку демократії в рамках неформального референдуму, був виведений із ладу масованою і професійно організованою Ddos-атакою. Сайти справжньої газети Apple Daily теж були атаковані, і багато хто підозрює, що ця складна операція була запущена з Китаю.

Деякі гонконзькі інтернет-користувачі висловили свої підозри, що за підробленим Apple Daily стоїть влада комуністичного Китаю. «Гонконзький Apple Daily завжди блокувався на материковій частині, а тепер материкова частина зробила фальшивий Apple Daily, аби ввести громадськість в оману. Неймовірно дешевий трюк!» — написав Кенсін Ясуюкі, додавши цілий ряд гнівних смайликів.

Однак незрозуміло, чи буде цей сайт-клон згодом відключений. За кілька годин після того як вийшла перша стаття Apple Daily про підроблений сайт, той на кілька годин пішов в оффлайн. «Дію цього облікового запису було призупинено», — йшлося у повідомленні.

Ерік Чень, президент Apple Daily Taiwan, висловився у статті цієї газети: «Ця підробка була зроблена недостатньо ретельно. Було б набагато більш переконливим, якби вони також скопіювали наші новини і редакційні статті на підтримку демократії».

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:

У Гонконга хочуть відібрати автономію

Невільний Інтернет: 5 способів контролю мережі в Китаї

Економіка Гонконгу зростає зі швидкістю равлика із 1997 року

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...