ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Китаї ростуть міста-привиди

Велика Епоха

Китайський пузир на ринку нерухомості набуває загрозливих розмірів — нині це вже більше 1 мільярда квадратних метрів невикористаного житла, заявив у квітні цього року на зустрічі у Вашингтоні заступник керівного директора Міжнародного валютного фонду Чжу Мінь.

#img_center_nostream#Чжу не вказав джерело названої ним цифри, хоча вона підтверджується тим, що широко відомо про реальний ринок нерухомості Китаю: велика кількість нерухомості залишається невикористаною, і на ринку може в майбутньому статися значне корегування цін. Через це, в свою чергу, «згорять» величезні кошти, вкладені в нерухомість. Чжу сказав про це на весняних зустрічах МВФ, які відбулися наприкінці квітня, і пізніше їх процитувала напівофіційна газета China Times.

Швидка урбанізація Китаю викликала божевілля на будівництві нерухомості, але надмірне інвестування призвело до виникнення горезвісних «міст-примар», тобто населених пунктів, які залишилися порожніми через відсутність попиту.

Державний рупор Китаю «Сіньхуа» швидко відреагував на твердження Чжу і опублікував аналіз, щоб спростувати існування бульбашки на ринку нерухомості Китаю, а також названі Чжу Мінєм цифри.

Думка про існування пузира, в цілому, не спірна, хоча існують питання про те, коли він лусне, і який вплив така подія матиме на економіку.

«Незважаючи на обмежений попит, багато міст третього і четвертого ешелону переповнені величезною кількістю непроданого житла, що утворює пузир, який може луснути, особливо у зв'язку з низьким об'ємом угод по нових будинках у цих містах», — сказав Чжан Давей, голова відділу ринкових досліджень в Centaline Property. Про це було написано на веб-сайті Mingtiandi, який публікує новини про сектор нерухомості Китаю.

Опитування, яке провів Гань Лі, професор Південно-Західного університету фінансів та економіки, показав, що 22,4% — близько 49 мільйонів одиниць міського житла Китаю пустує.

Про справжню серйозність цієї ситуації в офіційній китайській статистиці немає інформації.

За словами Чжан Ліцюня, дослідника «мозкового центру» китайського комуністичного режиму, основна маса проектів житлового будівництва Китаю перейшла на менші міста — так звані міста третього і четвертого рівня. Але попит не підтримується, і факт, про який заявив Чжан, цілком може призвести до того, що ці міста стануть містами-привидами.

Лео Тімм, Велика Епоха