ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Практика сурогатного материнства в Китаї: як вона насправді працює?

Велика Епоха
Жінка тримає дитину в Чженчжоу провінції Хенань, що в центральному Китаї, 29 липня 2014 р. У недавніх репортажах у державних ЗМІ Китаю повідомлялося про надприбутки, експлуатацію сурогатних матерів та аборти, пов'язані з вибором статі дитини, що притаманні бізнесові сурогатного материнства
Жінка тримає дитину в Чженчжоу провінції Хенань, що в центральному Китаї, 29 липня 2014 р. У недавніх репортажах у державних ЗМІ Китаю повідомлялося про надприбутки, експлуатацію сурогатних матерів та аборти, пов'язані з вибором статі дитини, що притаманні бізнесові сурогатного материнства

Жінка тримає дитину в Чженчжоу провінції Хенань, що в центральному Китаї, 29 липня 2014 р. У недавніх репортажах у державних ЗМІ Китаю повідомлялося про надприбутки, експлуатацію сурогатних матерів та аборти, пов'язані з вибором статі дитини, що притаманні бізнесові сурогатного материнства. Фото: STR/AFP/Getty Images

У Китаї за гроші надають бездітним парам немовлят через сурогатних матерів, і для задоволення цього попиту виникла зростаюча нерегульована індустрія. У нещодавніх репортажах в державних ЗМІ Китаю повідомлялося про надприбутки, експлуатацію сурогатних матерів та аборти, пов'язані із вибором статі дитини, що є притаманними бізнесу сурогатного материнства.

Втрата дитини


У 50-річного Лі Сяофена і його дружини, 47-річної Ся Веньна, у травні цього року з'явилися близнюки — хлопчик і дівчинка — завдяки агентству із сурогатного материнства в китайському місті Ухань, повідомляє державне ЗМІ Chutian Metropolis Daily.

Єдина дочка цієї подружньої пари потонула в лютому минулого року в результаті нещасного випадку. У той час вона вчилася на першому курсі коледжу. Трагедія розбила батькам серце, і це підірвало психічний стан пані Ся, йдеться в статті.

Дізнавшись про агентство сурогатного материнства в Ухані, і чоловік, і дружина в червні минулого року кинули свою роботу в провінції Сичуань на південному заході, і вирушили в Ухань. Весь процес отримання нових немовлят коштував цій парі близько мільйона юанів ($162 тис.). За словами пана Лі, справа була варта цих грошей, і він дуже радий, що його дружина одужала, розповідається в статті.

Багато хто з клієнтів, що звертаються в агентства із сурогатного материнства за немовлятами, мають схожу з Лі й Ся ситуацію.

В грудні 2013 року політику однієї дитини ослабили, аби дозволити сім'ям народжувати другу дитину. До того як цю політику послабили, якщо подружжя втрачало свою єдину дитину, вони не тільки зазнавали емоційної травми, а й мали перспективу зустріти старість без підтримки від своїх дітей.

«Сіра зона»


Співробітники Chutian Daily витратили місяць на розслідування. Журналісти відвідували агентства із сурогатного материнства в Ухані, роблячи вигляд, що вони — сурогатна мати та клієнт. У статті йдеться, що нинішні ціни на народження дитини через агентства із сурогатного материнства становлять від 380 тис. до майже 2 млн юанів (від $61486 до $324 тис.).

Сурогатним матерям після успішного народження дитини платять близько 140 тис. юанів ($22683). Агентства також купують у жінок яйцеклітини за ціною від 20 тис. до 30 тис. юанів (від $3240 до $4860), говориться в статті.

Відповідальний співробітник в агентстві із сурогатного материнства в Ухані зазначив, що щорічно в Китаї не менш 5000 дітей народжуються шляхом сурогатного материнства, і 2000 з них в Ухані.

Чень Ху (псевдонім), який нещодавно закрив своє агентство із сурогатного материнства в Ухані, сказав репортерові, що в Ухані існує близько 100 агентств із сурогатного материнства, а понад 30 здійснюють великомасштабну діяльність і мають десятки співробітників, понад 100 сурогатних матерів, найнятих кожним агентством, а клієнти до них звертаються з усієї країни.

Агентства із сурогатного материнства співпрацюють із медичними закладами. «Й агентства, й лікарні, й сурогатні матері, по суті, зосереджені на гаманцях клієнтів», — каже Чень.

Відповідальна особа в Комісії з охорони здоров'я і планування сім'ї провінції Хубей сказала щоденному виданню Chutian Daily, що в Китаї зараз немає закону, що регулює діяльність агентств із сурогатного материнства, а отже ці установи працюють у «сірій зоні», яку складно контролювати.

Жалкування


29-річна Лю Мінь (псевдонім) поділилася із щоденною газетою своїм трагічним досвідом буття сурогатною матір'ю останні три роки. «Те, що я перенесла, неможливо компенсувати грошима», — проливаючи сльози, сказала Лю журналісту.

Відтоді як у 2011 році Лю почала працювати на агентство із сурогатного материнства в Ухані, у неї було чотири викидня і жодної успішної вагітності. Перші три викидня сталися незабаром після того, як вона завагітніла, а остання вагітність тривала шість місяців.

Лю розповіла, що їй з метою підтримки дитини безперервно щодня вводили гормон прогестерон протягом 75 днів після того, як була пересаджена запліднена яйцеклітина. Вона також мала приймати ряд ліків, наприклад, такі, що відновлюють товщину матки і т.п.

Після кількох викиднів лікар сказав Лю, що шансів на те, що вона зможе завагітніти знову, дуже мало, а якщо їй це і вдасться, то може бути небезпечним для її життя.

За словами Лю, вона отримала понад 100 тисяч юанів ($16200) за сурогатне материнство, навіть незважаючи на викидні. Вона каже, що агентство платить сурогатним матерям періодично — по 10 тисяч юанів після трьох місяців вагітності, 10 тисяч після п'яти місяців, ще 20 тисяч юанів після шостого місяця і 60 тисяч юанів після народження дитини, йдеться в статті.

Лю глибоко жалкує про шкоду, завдану її здоров'ю, і їй захотілося попередити про це інших, розповівши ЗМІ про пережите нею.

Вагітність дітьми жіночої статі переривається


У зв'язку з політикою однієї дитини багато сімей не бажають «грати в лотерею» із приводу того, чи приведе їх сурогатна вагітність до народження хлопчика, тому «замовляють» агентству дитину чоловічої статі.

Підпільні агентства із сурогатного материнства відправляють сурогатних матерів визначити стать плоду до лікарень, які співробітничають із ними.

Якщо стать плоду визначається як жіноча, сурогатна мати робить аборт та отримує 20 тисяч юанів ($3240) як компенсацію, розповіла журналісту пані Хуан, сурогатна мати, яка очікує обстеження з визначення статі через пару тижнів.

Переривання вагітності, якщо це дівчинка, залишається великою проблемою в Китаї. Нинішнє співвідношення статей при народженні в Китаї 116,9 : 100 (чоловіча: жіноча), повідомляє державне агентство Сіньхуа. Середнє ж подібне співвідношення по всьому світу складає 101 : 100.

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Що змушені робити китайські жінки, щоб уникнути примусового аборту
В чому зворотний бік китайської політики «одна сім'я — одна дитина»