ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Колишніх вищих чиновників китайської компартії заарештовують: чому?

Велика Епоха
Цзен Цінхун, колишній віце-голова Китаю, бере участь у четвертому пленарному засіданні Всекитайського з'їзду народних представників у березні 2007 року в Пекіні, Китай. Джерело, близьке до антикорупційної служби нагляду партії стверджує, що Цзен зараз перебуває під арештом
Цзен Цінхун, колишній віце-голова Китаю, бере участь у четвертому пленарному засіданні Всекитайського з'їзду народних представників у березні 2007 року в Пекіні, Китай. Джерело, близьке до антикорупційної служби нагляду партії стверджує, що Цзен зараз перебуває під арештом

Цзен Цінхун, колишній віце-голова Китаю, бере участь у четвертому пленарному засіданні Всекитайського з'їзду народних представників у березні 2007 року в Пекіні, Китай. Джерело, близьке до антикорупційної служби нагляду партії стверджує, що Цзен зараз перебуває під арештом. Фото: Ендрю Вон/Getty Images

За словами джерела, близького до Центральної комісії з перевірки дотримання дисципліни, антикорупційної організації Комуністичної партії Китаю, колишній віце-голова Китаю Цзен Цінхун арештований і зараз перебуває в ув'язненні в місті Тяньцзінь.

«Велика Епоха» повідомляла в лютому, що наступною впливовою жертвою в Китаї може стати Цзен Цінхун, а потім у травні, що він перебуває під слідством і підлягає системі «внутрішнього контролю», що сковує його пересування і жорстко обмежує виступи перед ЗМІ. Останнє стало очевидним завдяки тому, що згадки про Цзена відсутні в офіційних ЗМІ протягом багатьох місяців, на відміну від інших колишніх чиновників подібного рангу, а також через те, що про дії Цзена повідомляють неофіційні ЗМІ. Крім того, його більш не включають до списків запрошених на офіційні заходи.

Цзен на піку своєї кар'єри був членом верховного органу влади партії, Постійного комітету Політбюро, і протягом більшої частини своєї кар'єри був найближчим соратником попереднього вищого лідера Китаю Цзян Цземіня, генерального секретаря партії із 1989 по 2002 рр. Ще два роки після закінчення терміну свого правління Цзян залишався главою партійного комітету, що відповідає за армію. Зв'язок Цзяна і Цзена бере свій початок від часу їхнього перебування в Шанхаї у 1980-х роках.

Цзен Цінхун відомий усім як неперевершений політичний діяч, який займав ключові посади в нафтовому секторі, завідував призначеннями у внутрішньому партійному апараті і очолював справи Гонконгу. Його описували як політика, що виконує брудну роботу і такого, який завжди під рукою у Цзяна і в якого завжди готовий план змови для усунення політичного опонента. Саме ця схильність до змов проти ворогів, як стверджують джерела в Китаї, і спонукала Сі нейтралізувати Цзена, аби діяльність Цзена не створила загрозу позиції самого Сі.

Враховуючи славетну скритність Комуністичної партії Китаю і її міжусобної боротьби за владу, аналітики протягом десятиліть уважно стежать за тим, чи бере участь той чи інший вищий чиновник у засіданнях, чи згадується в офіційній пресі, а також за іншими ознаками, що свідчать про політичне здоров'я цих чиновників або колишніх посадових осіб.

Останній публічний виступ Цзена відбувся 14 травня, коли він позував для фотознімку з партійними чиновниками Шанхаю та сином Цзян Цземіня, Цзян Мяньхеном. Жодний з офіційних медіа-каналів не повідомив про цю його появу, а в інших репортажах це було відзначено як «приватна діяльність». З іншого боку, Цзен був минулого року демонстративно виключений зі згадування серед тих, хто відправив свої співчуття після смерті відомого гонконзького режисера — ознака для оглядачів китайської політики, що його положення в політиці більш ніж хитке.

Арешт Цзен Цінхуна і його утримання під вартою в Тяньцзіні, за словами джерела, вказує на те, що розслідування проти нього просунулося. Незрозуміло, коли з'явиться публічна заява про стан Цзена і чи буде вона взагалі.

Оскільки Сі не несе особистої відповідальності за переслідування духовного вчення Фалуньгун, його підвищення до генерального секретаря розглядалося членами фракції Цзян Цземіня із тривогою.

Відповідно до джерел всередині КПК, ця фракція прагнула повалити Сі Цзіньпіна через бажання уникнути відповідальності за злочини, скоєні проти послідовників Фалуньгун. У відповідь на це Сі, аби забезпечити свою власну владу, був змушений очистити лави чиновників, наближених до Цзян Цземіня. Цзен Цінхун останній із них, кого спіткав крах.

Лінь Фен, Велика Епоха


Читайте також:
Ще один вищий китайський генерал може потрапити під «чистку»
Один з найвищих членів китайської компартії потрапив під «внутрішній контроль»