• Відомий китайський адвокат випущений з тюрми, але поки не вільний

  • Вівторок, 12 серпня 2014 року
Жена Гао Чжишена, Гэн Хэ, 7 августа разговаривает с журналистами на пресс-конференции, состоявшейся в Bay Area, Калифорния. Гао Чжишена, одного из самых выдающихся в Китае юристов по правам человека, недавно выпустили из тюрьмы, но ещё не освободили от официальной слежки и контроля

Дружина Гао Чжишена, Ген Хе 7 серпня розмовляє із журналістами на прес-конференції, що відбулася в Bay Area, Каліфорнія. Гао Чжишена, одного з найвидатніших в Китаї юристів із прав людини, нещодавно випустили з в'язниці, але ще не звільнено від офіційного стеження і контролю. Фото: Ма Йоучжи/Велика Епоха

Одного з найвидатніших у Китаї адвокатів із прав людини Гао Чжишена випустили на свободу після майже п'яти з половиною років ув'язнення, частину з яких він провів у гірських катівнях, у невідомих багатоквартирних будинках без можливості бачитися зі своєю сім'єю, а останнім часом у віддаленій тюрмі.

Новина просочилася у Twitter незабаром після того, як його брат Гао Чжи-і 7 серпня забрав його з в'язниці Ша-йа у провінції Сіньцзян. Схоже, що обох чоловіків супроводжують агенти безпеки, які продовжують стеження і обмежують їхнє пересування.

Коли журналіст «Голосу Америки» спробував поговорити з Гао Чжишеном телефоном, у нього був шанс сказати лише кілька слів, після чого його сестра сказала «хтось прийшов» і швидко забрала у нього слухавку.

За словами його сім'ї, після кількох років жорстокого поводження у в'язниці нижні зуби у Гао Чжишена розхитані, а верхні зуби болять, коли він їсть. Гао Чжи-і перш за все відведе свого брата до стоматолога, щоб він відновив зуби.

Дружина Гао і двоє дітей живуть у Каліфорнії і не бачили чоловіка й батька відтоді, як вони в січні 2009 року поспіхом втекли з Китаю.

«Я говорила з чоловіком вперше за чотири роки. Хоча розмова і була короткою, я відразу зрозуміла, що він дуже змінився. Я глибоко засмучена тим, що його дуже катували в ув'язненні», — каже Ген Хе, дружина Гао Чжишена, про що повідомила Freedom Now, правозахисна група, що базується у Вашингтоні. Дружина Гао провела прес-конференцію для місцевих ЗМІ в Bay Area, Каліфорнія, вранці і давала інтерв'ю всю другу половину дня.

Видимість здійснення правосуддя

Гао відпускають після закінчення трирічного терміну тюремного ув'язнення, на яке він, на думку багатьох, був засуджений без достатніх підстав.

Вирок був першою спробою влади додати видимості правової процедури в покаранні Гао, яке вони проводили таємно і з особливою жорстокістю із 2006 року, після того як він виступив на захист того, що китайський режим вважав найделікатнішою темою.

У 2004 році Гао почав представляти інтереси послідовників Фалуньгун, а потім у 2004 і 2005 рр. він опублікував три відкритих листи до керівництва компартії з вимогою покласти край переслідуванню Фалуньгун. Наприкінці 2005 року Гао оприлюднив відкритого листа про вихід із Комуністичної партії Китаю (КПК).

Його ув'язнення було сприйнято багатьма як не більше ніж продовження того ж самого тривалого фарсу. Це набуло такої репутації через те, що обвинувачення у справі Гао було сформульовано як покарання за злочин із «підбурювання до повалення державної влади», в якому його спочатку звинуватили в 2006 році.

Спочатку його засудили на три роки позбавлення свободи. Виконання вироку було призупинено на два роки, тобто насправді він не потрапив до в'язниці у 2006 році. Але, незважаючи на це, починаючи з 2006 року, він в основному перебував у полоні влади. Коли відкладений термін виконання покарання у 2011 році наближався до кінця, органи безпеки у спішному порядку кинули його до в'язниці, стверджуючи, що Гао порушив умови свого дострокового звільнення.

У свідоцтвах, залишених Гао, докладно описуються страшні тортури, а також фізичне і психологічне насильство. Один відомий лист, написаний у 2007 році, під назвою «Темна ніч, темний капюшон і викрадення темною мафією», свідчить, що його катували протягом 50 днів, в тому числі електричними кийками, сигаретами, які тримали біля його очей, і зубочистками, вставленими в його геніталії.

«Поки ще не вільний»

Звістка про звільнення Гао була зустрінута експертами і з обережністю, і з полегшенням. Його сім'я живе за кордоном, але коментатори вважають малоймовірним те, що Гао буде дозволений безперешкодний виїзд до США для возз'єднання із сім'єю.

«Хоча Гао і звільнили з в'язниці, цілком очевидно, що він ще не вільний, — каже Джаред Генсер, безкоштовний адвокат Гао від групи Freedom Now. — Наша робота продовжиться доти, доки він не возз'єднається зі своєю дружиною і дітьми. Я закликаю китайський уряд прибрати кордон безпеки навколо Гао, аби дозволити йому вільно говорити і зустрічатися з ким він забажає, дозволити йому вільно подорожувати, як у Китаї, так і за кордоном».

Республіканець Френк Вулф (Річмонд, Вірджинія), давній прихильник Гао Чжишена, який підтримав його у рамках проекту із прав людини, сказав, що він «із полегшенням почув, що Гао звільнили від тортур та ув'язнення, хоча я побоююсь, що він може не бути поза в'язницею дійсно вільним». Республіканець Вулф додав у заяві: «Я сподіваюся, що, якщо він вирішить подати заявку, то йому нададуть у США притулок».

Після багатьох років успішної юридичної практики в Пекіні, під час якої він захищав меншини, які зазнали насильства працівників і домашніх християн, у 2005 році діяльність юридичної фірми Гао була припинена. Це трапилося після того, як він почав працювати над справами про переслідування послідовників Фалуньгун і написав два відкритих листи, що закликали припинити ці репресії.

Після того як юридичну фірму Гао закрили, він написав відкритого листа голові КПК і прем'єр-міністру Китаю, в якому детально описав страждання, яких зазнають послідовники Фалуньгун. Потім, кілька днів по тому, він оприлюднив свою заяву про вихід із КПК

«Більш ніж десятиденний близький контакт із прихильниками Фалуньгун став шокуючим переживанням для моєї душі», — написав він у цьому листі, маючи на увазі час, проведений ним, коли він проживав разом із та опитував послідовників Фалуньгун у Китаї про те, як їх переслідували.

«Я остаточно втратив надії на Комуністичну партію Китаю (КПК). Ця КПК використовувала найбільш варварські і найбільш аморальні і незаконні засоби, щоб мучити наших матерів, наших дружин, наших дітей і наших братів і сестер. Вона зробила цей вид тортур частиною роботи членів партії і підвищила політичний статус катувань», — писав він у листі.

Гао продовжив: «Відтепер Гао Чжишен, „член“ партії, що не платив членські внески протягом тривалого часу, і не брав участь у „діяльності партії“ впродовж багатьох років, заявляє, що він виходить із лав жорстокої, підлої, нелюдської та злої партії».

«Це день мого життя, яким я пишаюся найбільше», — сказав він.

Меттью Робертсон, Велика Епоха


Читайте також:

«Долаючи страх»: історія адвоката — «совісті Китаю»

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...