ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Яка ціна смерті в Китаї

Велика Епоха


Хлопчик стоїть між могилами під час поминальних днів Цінмін, або Дня прибирання могил, на громадському кладовищі в Шанхаї, 6 квітня 2015 року.

#img_center_nostream#Для китайців відійти на той світ може виявитися дорожче, ніж залишатися серед смертних. За повідомленнями з материкового Китаю, висока орендна плата в міських районах за місця на цвинтарі іноді значно перевершує ціни на житло в тому ж районі.

У Китаї вся земля належить державі. Ділянка на кладовищі близько одного квадратного метра орендується на 20 років за одноразову виплату.

На кладовищі Вічного спокою в районі Цзядін Шанхая стягується від 50 тисяч юанів (близько $8000) до 80 тисяч юанів за один квадратний метр, залежно від престижу місця для могили. Для порівняння: 70-річна оренда типового житлового приміщення в тому ж районі коштує від 10 тисяч і 20 тисяч юанів.

Фу Шеньці, китайський демократичний активіст, що живе за кордоном, сказав «Великій Епосі», що «в Китаї існує багато соціальних відхилень. По-перше, прості люди не можуть знайти, де їм жити. Але для заможних людей кладовище може бути перетворене на розкішну споруду. Це ознака крайньої соціальної нерівності та нерівномірного розподілу багатства».

У січні колишній мер міста Нанкіна Цзі Цзяньйе придбав ділянку в 150 квадратних метрів на кладовищі за ціною 500 тисяч юанів (близько $80 тисяч), що нижче ринкової вартості.

Як повідомило видання Beijing News, на могили в Пекіні неабиякі ціни — від 30 тисяч (близько $4833) до 100 тисяч юанів. Це не включає в себе витрати на надгробні написи, прикраси або щорічний комісійний збір кладовища.

Ціни настільки високі, що багато жителів Пекіна вирішили ховати своїх померлих родичів в Хебеї, провінції з населенням 73 млн, яка оточує китайську столицю.

«Китайський похоронний бізнес вже давно контролюється місцевими бюро по цивільних справах, — сказав нью-йоркському телеканалу NTD політичний і економічний коментатор Дун Мін. — Директори деяких бюро навіть особисто працюють в похоронних бюро. Інші накопичують багатства незаконним шляхом за рахунок продажу забудовникам землі, призначеної для похоронних цілей, за дуже низькими цінами».

«Якщо ланцюг інтересу між бюро по цивільних справах і забудовниками не розірвати, то ціни на кладовищі ніколи не будуть знижені. Але при нинішньому [комуністичному] режимі ніяких змін не буде, тому що люди не відмовляться від своєї влади», — зазначив Дун.

«Ми — живі люди, і не можемо знайти, де жити, а мертві спочивають в розкішних і ефектних місцях», — сказав «Великій Епосі» Лі Ціцюнь, сільський житель південно-західної китайської провінції Сичуань.

Будинок Лі опинився в числі сотень тих, які місцеві органи влади в 2007 році знесли.