ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Працівники фабрики в Китаї колективно вийшли з компартії

Велика Епоха

Голова Мао, мабуть, був би вражений в саме серце: за лічені дні до того, як Комуністична партія Китаю відзначила своє 94-річчя, пролетарі фабрики в рідній провінції покійного лідера вирішили розірвати відносини з партією, яку він привів до влади.

#img_center_nostream#60-річний Чжан Лінцай розповів неурядовій організації «Китайські захисники прав людини», що всі члени компартії на фарбувально-ткацькій фабриці в місті Сянтань провінції Хунань відмовилися від членства в партії. Деякі з них перебували в партії протягом десятків років. Неясно, скільки саме з 1003 працівників фабрики були її членами.

Робітники були давно незадоволені владою провінції Хунань за скасування пільг працівникам фабрики, які вийшли на пенсію, зазначив Чжан, представник групи самодопомоги фабрики — організації, подібної до профспілки.

За інформацією «Китайських захисників прав людини» (КЗПЛ), спочатку працівники фабрики намагалися звертатися до місцевої влади, але на них не звертали уваги. Пізніше вони організували кілька акцій протесту, кожну з яких було жорстоко подавлено.

«Доведені до відчаю», як написали представники КЗПЧ, члени компартії серед робітників фабрики почали масово залишати ряди партії.

Ця новина з'явилася на фоні того, як Комуністична партія офіційно оголосила, що в її рядах наприкінці 2014 року перебувало понад 87 млн ​​членів. Організаційний відділ — таємне агентство, яке тримає досьє на всіх членів партії і приймає ключові кадрові рішення — опублікувало цю новину 29 червня, за два дні до річниці заснування партії.

Незважаючи на величину цієї цифри, Організаційний відділ стверджує, що «структура членів партії покращилася». Однак китайські інтернет-користувачі ставляться до цього з недовірою — в китайських соцмережах багато користувачів наводили приклад людей, які вступали до партії, щоб забезпечити собі кращі перспективи для кар'єрного зростання, як найпоширеніший мотив для вступу в партію.

Але така цифра не враховує явищ, подібних до недавніх виходів, ймовірно, сотні членів компартії на заводі в провінції Шаньдун. Нині популярний серед китайців «рух Туйдан» (Туйдан означає «вийти з партії»), який підраховує виходи з партії онлайн, повідомляє, що зібрав понад 200 млн виходів з партії та її організацій (піонерії та комсомолу).

«Центр Туйдан» — єдине авторитетне джерело інформації про виходи з партії — сама партія не веде таблиць з такими даними. Представник «Центру Туйдан» сказав, що від усього серця підтримує недавні спонтанні виходи з партії в провінції Хунань.

«Це чудово», — сказав у телефонному інтерв'ю Девід Томпкінс, прес-секретар «Центру Туйдан» у Нью-Йорку.

Навіть незважаючи на те, що виходи з партії в провінції Хунань були додані до цих 200 мільйонів [адже вони не були зареєстровані на спеціальному сайті], Томпкінс каже, що вони все одно рахуються. «Ми вважаємо дійсною будь-яку форму виходу з партії. Важливо те, що люди відмовляються від КПК, зрікаючись клятви, яку вони дали», — зазначив Томпкінс, використавши абревіатуру для Комуністичної партії Китаю.

Всі члени партії зобов'язані давати клятву, у якій проголошується, що вони віддадуть партії своє життя. «Це не буде додано до 200 млн, але, з нашої точки зору, це дійсна заява про Туйдан», — сказав він.

Він перерахував безліч нетрадиційних способів виходу з партії, які придумали люди в Китаї: видавлювання китайських ієрогліфів на монетах та їх розповсюдження, написання заяви про вихід з партії на грошах або на папері, який приклеюють до телефонного стовпа.

«Справа лише в тому, що ми не можемо додати це в базу даних, якщо людина не прорвалася через інтернет-цензуру [зайшовши на спеціальний сайт] і не відправила це як заяву про Туйдан, — говорить Томпкінс. — Якщо людина зможе це виконати, то буде додана відразу ж, як тільки ми перевіримо інформацію».

Рух Туйдан почався після того, як у листопаді 2004 року газета «Велика Епоха» опублікувала серію редакційних статей «Дев'ять коментарів про комуністичну партію». Заяви записуються на дочірньому сайті китайської версії «Великої Епохи»; «Центр Туйдан», який забезпечує правдивість інформації в базі даних і безпосередньо закликає до виходів з партії, працює як автономна некомерційна корпорація.

За словами Томпкінса, для багатьох — і, ймовірно, в недавньому випадку в Хунані — вихід з партії є «просто актом відчаю». «Китайці доходять до стану, коли розуміють, що КПК просто жахлива, що це найгірше, що є в китайському суспільстві, і згубна для їхнього життя», — зазначив він.

Нагадаємо, три представники «Центру Туйдан» у червні 2015 року приїжджали до України, щоб висловити підтримку розпочатим процесам декомунізації.

Ларрі Онг, Євген Довбуш, Велика Епоха