ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Китаї цензуру наклали й на прогноз погоди

Велика Епоха

​Після того, як комуністичний режим Китаю випустив нові правила контролю прогнозу погоди, над китайськими метеорологами почали згущуватися хмари цензури.

#img_center_nostream#«Закон про метеорологічне прогнозування та організацію розповсюдження прогнозів», який набув чинності 1 травня, забороняє повідомляти прогноз погоди будь-якій неофіційній організації або фізичній особі. Порушникам загрожує штраф у розмірі до 50 тисяч юанів (близько $8000).

Багато молодих китайців дізнаються про погоду за допомогою телефонних додатків або в соціальних мережах, таких як Sina Weibo, де вони можуть отримати інформацію від сторонніх організацій.

Людина на прізвисько Чжоу сказала в інтерв'ю китайській газеті Modern Express, що люди його покоління не довіряють офіційним повідомленням про погоду: «Цей новий закон свідчить про те, що Національному метеорологічного центру не можна довіряти».

«Покоління, до якого належать мої батьки, воліє читати газети і дивитися телевізор, щоб дізнатися прогноз погоди, але я в основному покладаюся в цьому на Weibo і Wechat», — сказав Чжоу.

Юй Сіньвень, заступник директора Національного метеорологічного центру, сказав китайським ЗМІ, що новий закон був прийнятий, щоб уникнути плутанини і будь-яких інших негативних наслідків, що виникають через наявність кількох джерел прогнозу погоди.

А ось користувачі мережі стурбовані тим, що режим має намір використовувати цей закон для того, аби маніпулювати прогнозами і запобігати поширенню реальної інформації про погодні умови. У китайському суспільстві все більш чутливою темою для обговорення стає забруднення повітря в Китаї.

«А що як офіційний прогноз погоди виявиться неточним? Вони будуть платити за це компенсацію?» — мовить один саркастичний коментар.

Китайський адвокат-правозахисник Лі Сен'ян сказав нью-йоркському телеканалу NTD, що закон про заборону повідомлень про погоду від сторонніх організацій охоплюватиме два важливих типи даних: стан смогу і застереження про землетруси.

Хоча землетрус, як відомо, передбачити складно, китайські вчені і місцеві чиновники досягли певних успіхів. У 1975 році вчені в Хайчен, місті з населенням 1 млн на північному сході Китаю, передбачили землетрус магнітудою 7,3. Місцеві чиновники евакуювали жителів міста, що врятувало десятки або сотні тисяч життів.

Проте вже в наступному році 28 липня землетрус магнітудою 7,8 вразив місто Таншань, також на півночі Китаю, від якого загинуло від 240 тисяч до 650 тисяч чоловік. Хоча вчені з Державного сейсмологічного бюро передбачили цю катастрофу за два тижні до цього, лише один повіт в цій місцевості, Цінлун, сприйняв ці повідомлення серйозно. Проти волі вищих органів влади місцевий секретар партії, ризикуючи своєю політичною кар'єрою, евакуював 470 тисяч жителів Цінлун.