ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нові правила для інтернет-ЗМІ у Китаї

Велика Епоха

Комуністична партія Китаю випустила нове зведення правил для інтернет-ЗМІ. Місцеві жителі стурбовані тим, що контроль над свободою самовираження посилиться.

#img_left#У постанові, опублікованій Адміністрацією кіберпростору Китаю, міститься пункт, який говорить, що особи, відповідальні за управління сайтами, у разі порушень будуть викликані до держслужбовців.

Інтернет-цензура в Китаї в основному здійснюється на рівні керівників сайтів, яких заохочують стежити за своїм контентом, так щоб він відповідав політиці партії. Нова постанова збільшує кількість заборон, і якщо інтернет-ЗМІ наважиться їх порушити, то держава втрутиться.

У програму цензури були включені дев'ять нових умов. Зокрема, власників сайтів викличуть «на бесіду» в контролювальні органи, якщо вони допускають публікацію «незаконної» онлайн-інформації; якщо не відстежують, які коментарі з'являються на сайті; якщо публікують «неправдиву інформацію» або «чутки», а також якщо використовують «недосконалу систему з інтернет-безпеки». Як стверджується, якщо представники новинних інтернет-сайтів після цього не зроблять відповідні зміни, то їх піддадуть штрафам, тимчасово відключать їхні сайти або ж закриють.

Під «неправдивою інформацією» або «чутками» часто маються на увазі новини, які не схвалює відділ пропаганди Китаю.

В інтерв'ю нью-йоркському телеканалу NTD письменниця з материкового Китаю Чжу Сіньсін каже, що справжня мета введення такого роду правил — не дати людям отримати достовірну інформацію.

«Вона [постанова] використовує юридичну силу для придушення свободи слова», — вважає Чжу.

«[Постанова] передає тиск на ці мережі, і перетворює їх на де-факто правоохоронні органи. Вони будуть блокувати висловлювання в інтернеті відповідно до інструкцій від центральної комуністичної влади. Менеджери сайтів стануть спільниками режиму», — говорить вона.

Відтоді як Хуан Ці в 1999 році заснував новинний сайт з прав людини 64tianwang.com, який пізніше набув чималої популярності, його багато разів заарештовували і засуджували до ув'язнення.

«Я вважаю, що [нові правила] не зможуть зупинити поширення інформації про права людини в Китаї і також не зможуть перешкодити людям викривати корупцію. Ми сподіваємося, що влада зможе ставитися до поширення інформації розумно», — зазначив Хуан.

Торік правила, які були випущені для управління китайською соціальною мережею WeChat, заборонили користувачам без дозволу розміщувати політичні новини або використовувати псевдоніми. Схожі правила залишаються в силі і для інших китайських соціальних мереж, таких як популярний сервіс мікроблогів Sina Weibo.