ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тонни мертвої риби в Китаї назвали «нормальним» явищем

Велика Епоха

Після того як у Китаї вибухнув склад, де зберігалося близько 700 тонн ціаніду натрію та інших токсичних хімікатів, на берег викинуло тонни мертвої риби, а з дощем зійшла біла пінлива речовина.

#img_center_nostream##img_center_nostream#На цьому складі містилося понад 2500 тонн токсичних речовин, таких як аміачна селітра, нітрат калію та ціанід натрію. Ціанід натрію, який часто використовують у процесі видобутку золота, стає високотоксичним для тварин і людей, коли реагує з водою і перетворюється на ціаністий водень.

Зміст ціаніду у водах біля місця вибуху в районі Біньхай міста Тяньцзіня виріс у цілих 277 разів від норми.

Однак чиновники комуністичної партії Китаю кажуть, що все в порядку. Згідно зі звітом Комітету з питань захисту довкілля Тяньцзіня від 19 серпня, питна вода цього міста також безпечна.

20 серпня Тянь Вейюн, керівник Відділу невідкладної допомоги при Агентстві з охорони довкілля, сказав на прес-конференції, що китайська влада провела очищення забрудненої води, яка була використана для гасіння моторошної пожежі 12 серпня, після чого її спрямували в каналізацію. Тянь додав, що рівень вмісту ціаніду у водах за межами зони вибуху нормальний.

Скарги мешканців

Жителі Тяньцзіня відзначали, що перша злива після вибуху, яка пройшла 18 серпня, викликала у них свербіж на шкірі обличчя і рук, повідомляє китайський веб-портал NetEase. Двома днями раніше кероване державою Центральне телебачення Китаю (CCTV) повідомило, посилаючись на метеорологів, що злива не становить ніякої прямої небезпеки для здоров'я людей.

19 серпня китайські користувачі опублікували зображення мертвої риби, яка спливла на поверхні річки Хайхе, на відстані близько 7 км від місця вибуху. Хоча місцева радіостанція назвала фотографії «чутками», інші китайські газети підтвердили цей факт на наступний день. На фотографії, опублікованій в китайському бізнес-журналі Caixin, видно маси дрібної неживої риби, що розтягнулася на велику відстань уздовж берега.

#img_center_nostream#Хоча реакція китайської влади була нерішучою і повільною в перші кілька днів після вибуху, але цього разу — майже миттєвою.

Глава Центру спостережень за навколишнім середовищем Тяньцзіня Ден Сяовен скликав прес-конференцію 20 серпня і сказав, що це «досить звичайне явище», коли велика кількість риби вмирає влітку через низьку якість води, і пообіцяв провести «подальші дослідження» і поділитися їхніми результатами з «народом». Через півтори години Центр оголосив, що проби води в річці Хайхе, де померло багато риби, показали, ніби в них немає забруднення ціанідом, відповідно до державного Центрального китайського телебачення.

Го Хун, професор у галузі молекулярної селекції тварин із Сільськогосподарського університету Тяньцзіня, сказав державній газеті Legal Daily, що між вибухом і мертвою рибою немає ніякого зв'язку. «Ось коли і велика, і маленька риба вмирають, то тоді це дуже ймовірно, що їхня смерть викликана забрудненням... Більше того, риба на більшій території повинна була померти, а не тільки на цій території», — сказав професор Го.

Однак китайських користувачів це не переконує.

«Хіба може смерть такої великої кількості риби не бути пов'язаною із забрудненням від вибуху... А якщо мертва риба ніяк не пов'язана з вибухом, чи не означає це, що ми маємо справу зі ще більшою проблемою?» — написав користувач із ніком runninglife в коментарі до сюжету CCTV про мертву рибу.

«Уряд вважає, що всі громадяни дурні», — написав InvinciblyBravemiko689.

Ціанід у водах

Девід Дзомбак є главою відділу цивільної та екологічної інженерії при Університеті Карнегі-Меллон і співредактором наукової роботи про ціанід у воді та ґрунті. У телефонному інтерв'ю «Великій Епосі» він сказав, що це не дивно, коли мертву рибу знайшли у водах біля місця вибуху, враховуючи, що ціанводень (на який перетворюється ціанід натрію через контакт з водою) дуже токсичний для багатьох форм водної флори і фауни, а також для людей.

Ціанід іноді вводять навмисне, щоб риболовля була більш успішною, тому що він робить рибу млявою — така практика незаконна в багатьох місцях світу, включаючи США, відзначає Дзомбак.

Ціанід руйнується у водах природним шляхом: завдяки присутності бактерій, або шляхом розчинення в повітрі, якщо він перебуває на поверхні. Це, за словами Дзомбака, може зайняти дні і тижні, але не місяці й роки.

Френк Фан та Ларрі Він, Велика Епоха

Пропонуємо прочитати докладніше про екологічне лихо Китаю.