• Екологічне лихо Китаю: отруйне повітря

  • Четвер, 28 січня 2016 року
Жінка і її дочка в масках під час відвідин площі Тяньаньмень через небезпечний рівень забруднення повітря, Пекін, січень 2013 р

Жінка і її дочка в масках під час відвідин площі Тяньаньмень через небезпечний рівень забруднення повітря, Пекін, січень 2013 р. Фото: Фен Лі/Getty Images

Канал на краю Пекіна забитий сміттям, березень 2012 р. Китай заявляє, що якість повітря двох третин його міст зараз не відповідає новим стандартам

Канал на краю Пекіна забитий сміттям, березень 2012 р. Китай заявляє, що якість повітря двох третин його міст зараз не відповідає новим стандартам. Фото: Марк Ролстон/AFP/Getty Images

Теплоелектростанція викидає в повітря важкий смог у місті Чанчуні провінції Гірин на північному сході Китаю, січень 2013 р

Теплоелектростанція викидає в повітря важкий смог у місті Чанчуні провінції Гірин на північному сході Китаю, січень 2013 р. Фото: STR/AFP/Getty Images

Довкілля в Китаї зазнало всебічного удару з боку міського і промислового розвитку. Забруднення повітря, води та ґрунту вже сягає критичних позначок. «Це відбувається в таких масштабах і з такою швидкістю, яких світ ще не бачив», — каже Дженніфер Тернер, директор Форуму навколишнього середовища Китаю при Центрі Вудро Вілсона. Що нам відомо? Що може бути зроблено?

«Аеропокаліпсис»

Забруднення повітря в Пекіні в січні 2013 року досягло настільки страхітливого рівня, що для цього було придумане нове слово «аеропокаліпсис». Це слово відтоді використовується для позначення тривожного забруднення повітря в Пекіні та інших китайських містах.

В січні 2013 року рівень 2,5-мікронних зважених частинок у Пекіні перевищив 500, а в 2014 році знову досяг цього високого показника.

Жителі міста страждають від задушливого смогу, через який видимість стає настільки низькою, що припиняється робота шкіл та установ.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) використовує 2,5-мікронні зважені частинки, менші в діаметрі, ніж 2,5 мкм, як показник небезпечного рівня для здоров'я, оскільки вони можуть проникати в кров і потрапляти в легені, викликаючи респіраторні захворювання, рак легенів, а також інші захворювання. Безпечний вплив 2,5-мікронних зважених часток — 10 мікрограмів на кубічний метр на рік, і 25 мікрограм на кубічний метр на добу — так званий індекс ВЧ2,5 — 10 і 25 відповідно.

Звіт про дослідження, опублікований Шанхайською академією соціальних наук у лютому 2013 року, відзначив Пекін як друге найгірше з екології місто серед 40 найбільших міст світу, повідомляє Daily Mail. У дослідженні наголошується, що Пекін «навряд чи підходить» для життя через серйозне забруднення повітря.

Особливо сильний смог стоїть в містах північного Китаю під час зимового опалювального сезону, коли спалювання вугілля посилює забруднення повітря. За даними Китайського агентства з охорони навколишнього середовища, в жовтні 2013 року показник забруднення в північному місті Харбіні сягнув рекордного рівня ВЧ2,5 — 1000, коли видимість упала до менш ніж 50 метрів.

Бурхливий розвиток Китаю, що покладається на використання вугілля, є прямою причиною забруднення повітря. Китай споживає половину всього видобутого вугілля в світі, яке використовується для підтримки другої за величиною економіки в світі.

Забруднення повітря завдало величезної шкоди здоров'ю людини. Згідно з дослідженням «Світовий тягар хвороб 2010», оприлюдненим у грудні 2013 року в британському медичному журналі The Lancet, забруднення повітря призвело в 2010 році в Китаї до 1,2 млн передчасних смертей, що становить близько 40% від подібної загальносвітової статистики.

Крім того, забруднення повітря знизило очікувану тривалість життя в Північному Китаї на 5,5 років. Такого висновку дійшли вчені з Китаю, Ізраїлю та США за результатами дослідження, яке було оприлюднене в минулому році в Протоколах Національної академії наук.

«Аеропокаліпсис» Китаю не тільки душить екологію китайських міст, а й впливає на інші країни шляхом перенесення забруднювачів повітря на далекі відстані. Від 40 до 60% забруднення твердими частинками в Японію надходить із Китаю, сказав кореспонденту Нью-Йорк Таймс Хіросі Танімото з японського Національного інституту екологічних досліджень. Вплив на Корею ще відчутніший. Речовини-забрудники перетнули Тихий океан і вплинули на західну частину США.

«Аеропокаліпсис» Китаю йде в парі з рейтингом Китаю як головного джерела викидів парникових газів, що сприяють зміні світового клімату і створюють загрозу глобального потепління.

Хун Цзян
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...