ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

HUD-дисплей може виявитися небезпечним для водія

Велика Епоха

Водіння авто з використанням технології проекційних дисплеїв (HUD) небезпечне: вони знижують увагу водія та негативно впливають на безпеку дорожнього руху. Такі результати нового дослідження, про яке пише vido.com.ua.

#img_center_nostream#HUD-дисплеї передають інформацію на внутрішню частину вітрового скла по лінії погляду водія. Інформація відображається у вигляді цифрових зображень і містить широкий спектр даних: від вихідного дзвінка до небезпечного зближення з іншими транспортними засобами.

Як кажуть розробники HUD-дисплеїв, ця технологія значно знижує ймовірність ДТП: водій отримує всі необхідні дані з дисплея і може рідше відволікатися від дороги.

Однак ця інноваційна технологія має і зворотний бік: щоб визначити важливість різноманітних повідомлень, які відображаються на HUD-дисплеї, водієві необхідний час. А значний обсяг інформації, що передається, цілком імовірно, розсіює його увагу та знижує швидкість реакції, і водієві буде все складніше концентруватися безпосередньо на дорожній обстановці.

Це припущення і вирішили перевірити дослідники з Торонтського університету (Канада). Професор Спенс і його команда студентів розробили 2 тестових завдання, основна мета яких — з'ясувати, як впливає на водія стороння інформація.

У першому завданні добровольці говорили, скільки точок вони бачать на екрані монітора. Завдання було потрібно виконувати максимально швидко. В деяких тестах довільно були додані чорні квадрати, і, якщо учасники їх помічали, вони також про це говорили.

Проаналізувавши результати першого тесту, вчені відзначили, що учасники точніше підраховували кількість точок, коли на екрані не було квадрата. Якщо ж квадрат з'являвся за невеликої кількості точок на екрані, 1 раз із 15 учасники його не помічали. Якщо кількість точок ставала значною, квадрат не помічали вже 1 раз із 10. Також, незалежно від того, був на екрані квадрат чи ні, в разі збільшення числа точок точність загального підрахунку знижувалася.

Ці результати показують, що увага до основного завдання зменшується пропорційно появі нових вторинних завдань. Іншими словами, водіям складно максимально ефективно відрізняти попередження про екстрену ситуацію від звичайної інформації і порад на екрані.

У другому тестовому завданні добровольцям запропонували визначити геометричні фігури (квадрат, трикутник, ромб), які з'являлися на тлі точок. В результаті виявилося, що за дуже великої кількості точок добровольці насилу визначали форму фігури, що з'явилася, або неправильно підраховували точки, коли фігура різко з'являлася і зникала.

«Водієві потрібно швидко відрізнити попередження про зіткнення від рекомендованого повороту. Надлишок повідомлень може бути небезпечніший за їх відсутність», — говорить професор Спенс.