ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні запущено перший енергоефективний типовий будинок

Велика Епоха

Перший в Україні енергоефективний будинок Optima House побудований за 20 км від Києва і вже введений в експлуатацію, повідомляють «ЭлектроВести». Протягом найближчих 3 років він працюватиме у виставковому режимі — будь-хто може відвідати будинок, оцінити його комфорт і переваги.

Optima House створений у рамках серійного проекту енергоефективного заміського будинку. Цей проект розроблений на основі європейських концепцій «Мультикомфортний дім» та «Активний дім» і спеціально адаптований для українського ринку.

Перший енергоефективний будинок із мансардним поверхом та терасою розташований на ділянці 0,6 га в селищі Микуличі. Його загальна площа становить 130 кв.м, і в ньому комфортно може жити сім'я із 3—4 чоловік. На двох поверхах будинку розміщені 2 спальні, вітальня, кухня, гардеробна, с/в із душем, простора ванна і технічне приміщення.

Основні переваги Optima House — комфорт, економне споживання енергоресурсів і мінімальний вплив на навколишнє середовище. Все це стало можливо завдяки продуманому природному освітленню, високому рівню автоматизації управління енергоспоживанням, теплоізоляції і сонячним батареям. За рахунок цього очікуване річне споживання енергії Optima House буде на 65% нижчим, ніж у звичайних будинків аналогічного розміру.

Під час презентації в Києві архітектор проекту Олександр Кучерявий зазначив, що загальне енергоспоживання Optima House очікується на рівні 8 тис. кВт-год на рік. Для порівняння: звичайний будинок такого ж розміру споживає близько 20 тис. кВт-год/рік. Річне споживання енергії на опалення Optima House становитиме 40 кВт із розрахунку на 1 кв.м, а загальне енергоспоживання з урахуванням роботи всіх електроприладів — не більше 60 кВт-год/кв.м.

На західному і східному фасадах будівлі Optima House встановлені сонячні батареї і пристрій для перетворення та акумулювання енергії. Хоча сонячні батареї є допоміжним джерелом енергії, але їх цілком достатньо для роботи холодильника виключно від енергії сонця або для покриття 86% енергії, необхідної для підігріву води.

В Optima House контроль споживання енергії, налаштування сценаріїв енергокористування і загальний комфорт проживання (вологість, положення жалюзі, відкриття/закриття вікон тощо) здійснюється самим господарем за допомогою програми на смартфоні або планшеті.

Оптимальне розташування вікон, зокрема, на мансарді, дозволяє максимально використовувати сонячне світло і значно знизити витрати на електроенергію. Optima House повністю незалежний від газопостачання: у проекті передбачене використання тільки електроенергії. Опалення будинку забезпечується системою теплового насоса, в поєднанні з сонячними панелями і колекторами для підігріву гарячої води.

За оцінками розробників, вартість експлуатації Optima House буде розумно мінімальною: в енергоефективному будинку енерго- і водоспоживання коштуватиме 14 дол./міс, в той час як для звичайного будинку ця сума значно вища — близько 96 дол./міс. А от вартість Optima House із внутрішньою обробкою — до 1000 дол./кв.м.

Творці інноваційного будинку кажуть, що Optima House — це не пілотний проект, як його попередники, а серійний зразок, який ляже в основу типового масового будівництва заміських приватних будинків в Україні.