ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Із Китаю вивозять мільярди коштів

Велика Епоха

Наразі валютним резервам Китаю загрожують мільярдні втрати і китайська влада почала кампанію, щоб припинити незаконний відтік грошей з країни. Державний портал Beijing News назвав цю операцію Silver Eagle II («Срібний орел II»), а мішенню цієї операції стали підпільні обмінні пункти, які беруть участь у відмиванні грошей.

#img_center_nostream#На телеконференції 24 серпня Мен Цінфен, заступник керівника бюро громадської безпеки Китаю, заявив, що нелегальні обмінні пункти стали важливим каналом незаконного відтоку грошей, отриманих внаслідок різних економічних злочинів.

І хоча окремі угоди можуть бути незначними, загальний грошовий обіг таких пунктів дуже великий. Beijing Times повідомляє, що станом на 26 серпня, владою спіймані 66 спекулянтів, які відповідальні за більш ніж $67 млрд втрат для країни. Термін, за який із країни були виведені гроші, не уточнюється.

Ця цифра, однак, становить лише частину із більш ніж $1 трлн, який вивели з КНР, за підрахунками Global Financial Integrity, американського аналітичного центру. За їхніми оцінками саме таку суму вивезли з Китаю в період між 2003 і 2012 роками.

Beijing Times повідомляє, що з початку серпня операція Silver Eagle II виявила понад 30 незаконних банків у Пекіні, Шанхаї, провінції Ляонін, а також у заможній частині південного узбережжя Китаю. Поліція вказала, що в багатьох грошових переказах беруть участь кошти корумпованих екс-чиновників, які виїхали за кордон.

Більшість незаконних переказів грошей та конвертацію валют здійснювали у Південному Китаї та Гонконгу групи окремих осіб, часто вуличні торговці, які скористалися лазівками слабкого державного регулювання діяльності банків і фінансових бірж, повідомляє Beijing Times. За даними Міжнародного консорціуму журналістів-дослідників, 22 тис. осіб із материкового Китаю, а також Гонконгу мають офшорні рахунки, які можуть бути використані для приховування або передачі незаконного капіталу.

За словами китайських офіційних осіб, торік одна людина поодинці намагалася вивезти з країни $5 млн.

Контроль за збитками

Здається, що спроба застосування суворих заходів на тлі обвалу фондового ринку та знецінення юаня, може допомогти стабілізувати китайську економіку. За останні два тижні китайські банки вклали $100 млрд для підтримки національної валюти, повідомляє агентство Reuters.

Проте, як наголошується в доповіді Beijing Times, суворих заходів, спрямованих на окремі підпільні обмінні пункти можливо недостатньо, і вони не вирішать усіх проблем. Проблема починається вище в організаційній ієрархії, сказав Мен Цінфен, закликаючи «розслідувати злочини вищих осіб», масово вчинені в Китаї державними банками, які, всупереч правилам, сприяли відтоку капіталу.

Банки зазнали критики. У рамках нинішньої кампанії боротьби із корупцією, лідер Комуністичної партії КНР Сі Цзіньпін зажадав «внутрішньої дисципліни» на державних підприємствах, в тому числі у фінансовому секторі.

А тим часом центральне китайське телебачення транслювало програму, в якій звинуватило Народний банк Китаю в таємній підготовці великих сум готівки для тих, хто готується емігрувати; в ній викривалися і високопоставлені особи, які мають офшорні рахунки.

Для державних регуляторів, ці тіньові змови не відрізняються від законної торгівлі валютою, яка свого часу допомагала підтримувати вибуховий економічний розвиток Китаю в останні два десятиліття. У цій ситуації Китай вважає, що опинився в досить скрутному становищі: з одного боку, неконтрольований відтік капіталу веде до виснаження резервів міжнародної валюти країни; а з іншого, прийняті проти банків надмірно жорсткі заходи означатимуть удушення Китаю на ринку міжнародної торгівлі.

Лео Тімм, Велика Епоха

Додаткове дослідження проводила Дженні Лі.