• Відомий інвестор: у Китаї триває падіння економіки

  • Четвер, 3 березня 2016 року

​Джеймс Чанос, засновник Kynikos Associates LP, одним із перших у 2009 році помітив появу бульбашки на ринку нерухомості Китаю. Потім безпомилково передбачив уповільнення китайської економіки, що почалася в 2010 році. Тепер у нього ще гірша новина для тих, хто думає, що реформи врятують становище, пише (англ.) Валентин Шмід, журналіст «Великої Епохи».

«Ця тенденція не викликає сумнівів. Вона вказує на уповільнення. У процесі зниження можуть виникнути несподіванки», — сказав Чанос під час дискусії експертів в Інституті Китаю в Нью-Йорку.

Спеціаліст наводить аргументи, які спростовують уявлення про те, що економіка Китаю перебуває в процесі переходу від інвестиційно-орієнтованої моделі зростання до моделі, керованої споживчим попитом.

«Китай проводить реформи і планує перехід..., до економіки, спрямованої на ринок споживання. Я чую це вже протягом 5 років», — сказав він, вказуючи на те, що інвестиційний компонент ВВП впав тільки на 2 відсотки з 2010 року. — Якщо тільки говорити, що це трапиться, то це не означає, що так дійсно станеться».

Занадто багато боргів

Основна теза Чаноса — Китай влазить у занадто великі борги для того, щоб забезпечувати зростання, не звертаючи уваги на повернення. «Будь-яке підприємство, яке швидко росте, але вартість капіталу якого нижче витрат, зіткнеться з айсбергом», — зазначив він.

«Якби [США] нарощували свою заборгованість на 30—40% щороку, то й у нас самих були б високі показники зростання за рахунок кредитів», — сказав він, спростовуючи уявлення про історичне зростання Китаю, яке вважалося економічним дивом. — Немає великого дива, якщо ви позичаєте гроші».

Однак це не означає, що завтра в економіці [Китаю] відбудеться повний крах, відзначає Чанос.

«Це буде повільна розкрутка, дуже схоже з Японією, але на стероїдах. Завтра там не з’являться димливі руїни. Але китайське керівництво матиме докласти багато зусиль [щоб виправити становище]».

Погане управління фондовою біржею

Щодо фондового ринку, Чанос у цілому рекомендує триматися подалі від здобуття частки акцій у китайських юанях (A-Share market, англ.). Він процитував слова свого друга щодо китайського фондового ринку, що він «як свиня, яка вживає наркотик ЛСД — невідомо, куди вона побіжить».

Компанія Чанос Kynikos не має частки в цьому ринку. Одна з причин — це жорстке втручання китайської влади.

«Хитрість технократичної еліти зупинила багатьох експертів ще до початку 2015 року», — сказав він. Багато хто обпікся, довірившись закликам влади Китаю вкладати гроші в цей ринок.

«Люди вважали, що раз уряд заохочує вкладати гроші в ринок акцій, то вони не можуть на цьому втратити», — відзначає експерт.

Торгівля китайськими акціями на закордонних біржах, таких як Alibaba, краща? Так, але, за його словами, все одно потрібно бути обережним.

«Ви не станете власником оборотних коштів компанії, якщо купите акції на західній біржі. Ви володітимете компанією десь на Карибах, яка діє за угодою з компанією на материковому Китаї, що, в свою чергу, контролює капітал. Ви фактично не будете мати права доступу до капіталу в материковому Китаї», — каже він.

Незважаючи на похмуру картину в короткостроковій перспективі, Чанос все ж вважає, що Китай у майбутньому стане «дивним місцем» після того, як позбавиться від своєї залежності до заборгованості.

Валентин Шмід, Велика Епоха

Рекомендуємо також прочитати статті: «Досвід іноземного бізнесмена: на чому можна прогоріти в Китаї», «Невдалий бізнес у Китаї: історія американця».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...