• Чим замінити хімічні мийні засоби

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 23 березня 2016 року

Прання — ручне або машинне, миття посуду, прибирання квартири або особиста гігієна — з усіма цими завданнями відмінно справляються мильні горіхи. Про перевірені способи та рецепти застосування мильних горіхів читайте в цій статті.

Мильні горіхи мають найширший спектр застосування, завдяки вмісту натуральних рослинних ПАВів — сапонінів. Найбільша кількість цих речовин міститься саме в шкаралупі мильного горіха, тому перед використанням їх можна подрібнити або навіть зробити з них порошок.

Існує кілька способів отримання мильного засобу з горішків:

Спосіб №1 — мильний розчин

У полотняний мішечок (зазвичай продається разом із горішками) покласти цілі горіхи, подрібнені шкарлупки або порошок із горіхових шкаралуп. Мішечок зав'язати, опустити в гарячу воду (близько 40°С) і стискати як губку до утворення піни (ручне прання). Після прання мішечок зі шкаралупами необхідно висушити або заморозити: їх можна використовувати ще 4—5 разів, поки вони будуть давати достатню піну.

Для прання в машині, мішечок з горіхами просто покласти до барабана разом із білизною і не діставати до закінчення всього циклу прання (включно з полосканням). Після прання мішечок також можна висушити і використовувати повторно.

Якщо ви використовуєте сорт Trifoliatus, то відразу після закінчення прання білизну необхідно дістати з пральної машини, щоб уникнути фарбування речей від цього виду горіхів. Для сорту Mukorossi такої особливості немає.

Спосіб №2 — мильний відвар

Десяток роздроблених горішків залити 1 л води. Довести до кипіння, прокип'ятити протягом півгодини. Будьте уважні: під час кипіння рівень відвару буде підніматися. Потім остудити та процідити через марлю. Отриманий мильний відвар буде нагадувати рідке мило. Зберігати в холодильнику до 15 днів.

Використовувати такий відвар можна як шампунь, рідке мило, гель для тіла, засіб для прибирання будинку (зменшити концентрацію відвару, розвівши його водою), і як репелент.

Щоб зробити відвар більш мильним і концентрованим, на 1 л води потрібно не менше 20—30 горіхів. Концентрацію мильного відвару також можна збільшити, якщо проварити горіхи кілька разів.

Особливості засобів на основі мильних горіхів

- невелика кількість піни. Оскільки горіхи містять тільки натуральні ПАВи, то за будь-якого способу приготування мийного засобу з горіхів піни буде не так багато, ніж від промислових засобів. Але це зовсім не означає, що очищувальні властивості горіхів гірші.

- кількість горіхів, яку потрібно використати, залежить від багатьох факторів: жорсткості води (чим жорсткіша — тим потрібно більше горіхів), температури води (не миляться в холодній), кількості та ступеня забрудненості тощо. Все це підбирається індивідуально.

- сорти Trifoliatus і Mukorossi мають відмінності: Trifoliatus швидше розмилюється, має більш приємний запах і містить більше корисних речовин для волосся та шкіри — краще підходить для особистої гігієни. Mukorossi гірше розмокає, володіє тільки мийними властивостями й краще підійде для прання, миття посуду тощо.

- для покращення запаху (іноді горіхи надають розчину слабо-кислуватий запах ягід) додайте пару крапель будь-якої ефірної олії.

Дізнайтеся про інші способи приготування екологічних засобів для прибирання будинку, які можна легко зробити самим.

Мильні горіхи в Україні: де знайти

Підписатися:

Коментарі