• Які лікарські рослини можна зібрати восени?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 18 жовтня 2015 року

Осінь — найкращий час для збирання та заготівлі кореневищ, плодів і ягід лікарських рослин, які взимку стануть порятунком від недуг або просто перетворять ваш чай на цілющий зігрівальний напій.

У той час як весна та літо — найкращий час для збору суцвіть і трав, осінь найкраще підходить для заготівлі лікувального насіння, коренів і бульб. Правильно зібрані та підготовлені до зимового зберігання корінці, насіння та плоди використовуються для приготування настоїв і відварів за рецептами народної медицини для косметичних і лікувальних цілей.

Однак перш ніж взятися поповнювати цілющі запаси, пам'ятайте про наступне:

1. Час заготівлі залежить від виду лікарської рослини. Це той час, коли концентрація корисних речовин у ній максимальна.

2. Не викопуйте кореневища рідкісних рослин, що охороняються.

3. Намагайтеся не завдавати шкоди рослині: не викопуйте її повністю і не забирайте всі її частини (цибулини тощо).

4. Після збору кореневищ відновіть порушений ґрунт.

5. Надземні частини рослин заготовлюйте тільки в суху погоду, підземні — можна заготовлювати за будь-якої.

6. Найкраще місце для збору — ліс.

7. Збирайте тільки здорові рослини, подалі від забруднювальних підприємств і доріг.

8. Для збору вам знадобляться рукавички, оскільки багато рослин можуть бути отруйними.

Бульби, кореневища, цибулини, коріння рослин викопують тоді, коли в них накопичується максимальна кількість корисних речовин — навесні або в період осіннього в'янення. Для збору восени потрібно дочекатися, коли почне відмирати надземна частина рослини.

Насіння та плоди збирайте повністю дозрілими та цілими. Але є і винятки: наприклад, плоди шипшини краще збирати трохи недозрілими — так вони краще збережуться, а збір обліпихи, горобини та калини краще відкласти на пізню осінь, і збирати після перших заморозків.

Кращий час для збору плодів — ранок або вечір.

Які лікарські рослини можна заготовити восени?

Коріння та кореневища:

Алтей лікарський, арніка гірська, бадан товстолистий, бузина трав'яниста, валеріана лікарська, гірчак зміїний, оман високий, дягель лікарський, родовик лікарський, латаття жовте, перстач прямий, лопух великий, мильнянка лікарська, кульбаба лікарська, живокіст лікарський, первоцвіт весняний, петрушка городня, півонія, полин гіркий і звичайний, пирій повзучий, рогіз широколистий, шабельник болотний, сивець луговий, синюха блакитна, солодка гола, вовчуг польовий, хрін звичайний, цикорій дикий, чорнокорінь лікарський, шипшина, шоломниця байкальська, щавель кінський.

Шишки, плоди, ягоди та шишкоягоди:

Калина звичайна, ялівець звичайний, вільха сіра, горобина звичайна, хміль звичайний, шипшина.

Як підготувати рослини для зберігання взимку?

1. З підземних частин рослин обтрусіть землю, промийте під холодною проточною водою.

Корінці таких рослин, як зозулинець, що містять слизові речовини, не мийте, а просто обтрусіть землю та зніміть верхню шкірочку.

Коріння деяких рослин (аїр, солодка, алтей) містять біологічно активні речовини, які розчиняються у воді. Тому їх потрібно швидко промити під водою.

2. Просушіть і видаліть пошкоджені частини рослин.

3. Насіння та плоди, які містять мало вологи, просушіть під навісом або в сушарці. Коріння можна підсушити на сонці.

Зберігайте лікарські рослини в паперових і матерчатих мішечках або пакетах. Коріння та кореневища зберігають свої лікувальні властивості протягом 2—3 років.

Також дізнайтеся, як приготувати заспокійливий чай із трав.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...