ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Розповіді про надзвичайні здатності лікарів стародавнього Китаю (частина 3)

Велика Епоха

Історія стародавньої китайської медицини — це розповіді про легендарних цілителів, які заклали фундамент традиційної культури лікування. Це розповіді про лікарів високої моральності, які могли зцілювати людей від найважчих хвороб. Представляємо третю частину статей про мистецтво лікування в стародавньому Китаї.

#img_center_nostream#Схід приховує в собі багато таємниць і чудес, які, часом, складно розгадати сучасній людині. Багато з цих загадок дійшли до нас через століття, обростаючи здогадками та небилицями. Але деякі з таємниць були зафіксовані в історичних записах тих часів, вони й мають найбільшу цінність, оскільки збереглися в незмінному вигляді.

Китайська медицина: дива, зафіксовані історичними записами (частина 1)

Незвичайні здатності лікарів стародавнього Китаю (частина 2)

Комплекс вправ «Гра п'яти тварин» від знаменитого лікаря Хуа То

У книзі «Звіти великого історика» розповідається, як в епоху Трицарства двоє молодих людей вчилися у відомого китайського лікаря Хуа То. Наставляючи учнів, він говорив: «Людське тіло потребує вправ, але організм не можна перевтомлювати. Вправи дозволяють зерну перетравлюватися, добре текти енергіям і дають організму міцне здоров'я. Це подібно до дверних петель, що ніколи не їдять жучки».

Хуа То казав, що вправи дозволяють направляти потік внутрішньої енергії, а рухова розтяжка м'язів і суглобів може уповільнити процес старіння.

«У мене є комплекс вправ „Гра п'яти тварин“, які наслідують рухи тигра, оленя, ведмедя, мавпи та птиці. Ці вправи можуть усунути захворювання, зберегти гнучкість і направити ваш потік енергії. Якщо ви погано почуваєтеся, встаньте й зробіть одну з вправ. Після того як піт просочить одяг, прийміть всередину лікарський порошок, тоді ви відчуєте легкість в тілі й будете мати здоровий апетит».

Один із учнів Хуа То неухильно дотримувався повчань учителя, завдяки чому прожив до глибокої старості, мав міцні зуби, гострий слух і гарний зір.

Лі Гао та його видатне мистецтво лікування хвороб

Історичні записи династії Юань зберігають історію про здібності лікаря Лі Гао. Лі Гао був походив із багатої родини і з юності цікавився медициною. Ставши учнем знаменитого цілителя Чжан Юаньсу, він довгі роки навчався у нього секретам лікування.

Лі Гао був особливо вправний у лікуванні таких захворювань, як виразки та черевний тиф, але виключно добре він виліковував очні хвороби.

Оскільки родина Гао була багатою, він не мав потреби в заробітку, і для нього медицина була більше захопленням, ніж роботою. У нього був нетовариський характер, і мало хто без особливої ​​потреби насмілювався звернутися до нього за лікуванням. Але у термінових випадках не міг допомогти ніхто, крім Лі Гао.

Один із таких випадків стався з торговцем вином у Пекіні. Він захворів, і ніхто з лікарів не міг йому допомогти. Його живіт роздувся, коліна не згиналися, очі були вирячені. Він не міг їсти та пити, і мав труднощі з сечовипусканням. Йому не допомагали ніякі ліки, навіть проносне.

Лі Гао сказав: «Його хвороба прогресує. В „Хроніках Жовтого імператора“ мовиться, що сечовий міхур — це дім для тілесних рідин. Єдиний спосіб, щоб рідина вийшла з нього — розчинити Ці. Проносні засоби зробили тільки гірше. Тому що через це важко розчинитися Ці. Цісюаньцзи говорив, що „Інь не може породити Ян, а Ян не може розчинитися в Інь“. Проносні ліки посилили Ян. Таким чином, у хворого надлишок Ян і нестача Інь».

Лі Гао призначив збір трав, що підсилюють Інь. Одного приймання цього засобу виявилося достатньо, щоб пацієнт видужав.

Всі методи лікування, що застосовував Лі Гао, були так само ефективні. Його сучасники вважали Гао чудотворцем, а багато його книг були передані наступним поколінням.

#img_center_nostream#

Юй Інцзун — лікар-зцілитель

У «Книзі Тан» — одній із найбільш важливих історичних записів стародавнього Китаю — розповідається про лікаря на ім'я Юй Інцзун. За часів династії Тан він займав урядовий пост і, одночасно, працював у державній лікарні.

Під час спалаху туберкульозу в 618 році в провінції Шеньсі загинуло багато людей. Багато лікарів виявилися безсилі перед цим. Але у Юй Інцзуна був особливий метод лікування, який гарантував повне виліковування.

Один із друзів Юй Інцзуна запитав: «Твоє лікування так ефективне, чому б тобі не описати його і не опублікувати?».

На цю пропозицію Юй відповів, що універсального лікування не існує. І оскільки ситуація в кожному випадку різна, то ефективність лікування багато в чому залежить від рішень і думок лікаря.

Юй Інцзун мовив: «Важко передати за допомогою слів навички лікування та розпізнавання хвороби. Лікар може досягти гарних результатів тільки шляхом практики та глибокого роздуму. Історія знає багатьох лікарів. Але різниця між хорошим і незначним лікарем полягає в правильній діагностиці. Тому що діагностика є першим і найважливішим кроком до успішного виліковування. Якщо лікар поставив правильний діагноз, то зцілити хворобу можна однією — двома травами. Але якщо йому не вдалося з'ясувати справжню причину захворювання, то лікування не допоможе незалежно від того, скільки рослин ви використовуєте.

Все це нагадує полювання на кроликів, коли не знаєш, де вони ховаються. Якщо Ви відправите масу мисливців, які влаштують безладну стрілянину, то зловите одну-двох тварин. Але це буде просто удачею. Хіба не буде також випадковим виліковування пацієнтів таким чином?

Я тільки хочу сказати, що встановлення діагнозу за пульсом — дуже тонка та складна процедура. Неможливо їй навчити або передати її словами. З цієї причини я не можу писати книги про свої методи лікування».