• Незвичайні здібності лікарів стародавнього Китаю (частина 2)

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Субота, 12 вересня 2015 року

Продовжуємо розповідь про незвичайні здібності і мистецтво лікування лікарів давнього Китаю, яке прославило їх на багато поколінь. В історичних записах збереглися оповіді про незвичайні, але надзвичайно ефективні методи лікування, а також про майстерність визначення статі і тривалості життя людини за пульсом.

Традиційна китайська медицина: дива, зафіксовані історичними записами

Ге Ганьсунь

В історичних записах династії Мін зберігаються історії про чудеса зцілення, що показував Ге Ганьсунь — нащадний лікар, знавець законів про Інь і Ян, а також астрології. Ге Ганьсунь лікував пацієнтів нечасто. Коли ж він це робив, то лікування мало чудовий результат.

Одного разу до Ге Ганьсуня звернулися із проханням вилікувати дівчинку: вона не могла рухатися, говорити та їсти, тільки відкривала очі. Батьки дівчинки були заможні й зверталися до багатьох відомих лікарів у надії знайти причину цього дивного захворювання. Але ніхто з них не міг допомогти.

Ге Ганьсунь визначив, що причиною дивного нездужання дівчини є потужні аромати, що вплинули на селезінку. Тому він попросив винести з її кімнати все, що мало сильний запах. Після цього він викопав у підлозі яму і поклав туди дівчинку. Через деякий час вона вже змогла говорити й рухатися, а на наступний день змогла сама вийти з ями.

Чжоу Ханьцін — знавець акупунктури

Існує і розповідь про надздібності відомого лікаря та хірурга, знавця акупунктури, Чжоу Ханьціня. Одного разу до нього по допомогу звернулася жінка, вагітність якої тривала вже 14 місяців. Жінка була дуже слабка та пригнічена. Поглянувши на неї, Чжоу Ханьцін сказав: «Ти не вагітна. Це кишкові паразити». Він застосував голковколювання, і вона незабаром одужала.

Ще одним пацієнтом Чжоу Ханьціня був молодий чоловік, який, попри свій вік, не міг випрямити спину та ходив із ціпком. Багато лікарів лікували його від інсульту, але безрезультатно. Причиною захворювання виявився застій крові. Чжоу вставив голки в акупунктурну точку Куньлунь на стопі пацієнта. Чоловік одразу зміг вирівнятися та ходити без палиці.

Акупунктура допомогла й іншим пацієнтам Чжоу Ханьціня. Одного разу до нього звернулася жінка, яка страждала на важку епілепсію — у неї тремтіли руки і ноги. Лікар ввів спеціальні голки в кінчики всіх її пальців і випустив трохи крові, це і врятувало пацієнтку. Інша жінка звернулася до Чжоу зі скаргою на тверду грудку всередині живота. Лікар визначив у неї кишкову непрохідність. Він загострив довгу голку і вставив її в ущільнення кишечника. Гній витік через голку, і жінка одужала.

Стародавнє мистецтво — пульсодіагностика

Одним із ефективних методів діагностики, який застосовувався лікарями давнини й зберігся до наших днів, є пульсодіагностіка. На жаль, у наш час багато навичок цього мистецтва вже втрачені, і сьогодні про них можна дізнатися тільки із записів, що залишились.

Так, у «Книзі про династію Пізня Хань» описано випадок, коли лікар відрізнив жінку від чоловіка тільки за пульсом. Цей випадок стався з лікарем Го Юєм. Він був учнем легендарного старця Фувена, який міг миттєво вилікувати хворобу кам'яною голкою.

Го Юй служив лікарем при імператорі Хе Хані. Одного разу імператор вирішив перевірити професійні знання свого цілителя, для чого наказав слузі (чоловікові), у якого були жіночні руки, і служниці сховатися за портьєрою. Після цього він попросив Го Юя виміряти пульс на правій (жіночій) і лівій (чоловічій) руках і сказати, на що страждає ця людина.

Вимірявши пульс, лікар відповів: «Ліва рука показала янський пульс, а права —  інський. Одна людина не може мати одночасно чоловічий і жіночий пульс. Я подумаю про причину».

Особливо майстерним у постановці діагнозу за пульсом пацієнта був лікар-монах Хун Юнь, про що розповідають хроніки династії Сун. Хун Юнь міг точно передбачити тривалість життя людини і мав глибокі знання лікарських трав. Він охоче ділився медичними рецептами з імператором Тайцзуном династії Сун, який дав Юню звання «Майстер Гуанлі».

Далі буде...

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...