ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чай улун: бадьорість без нервозності

Велика Епоха
Слово «улун» («Oolong») китайською означає «чорний дракон» або «чорна змія». Походження цієї назви описане в багатьох легендах.

Чайна церемонія на Тайвані має велике суспільне значення. Фото: Даніель Ульріх
Чайна церемонія на Тайвані має велике суспільне значення. Фото: Даніель Ульріх
За однією з них, власник чайної плантації одного разу так злякався чорної змії, що багато днів боявся підійти до чайного листя, яке він зібрав. Коли ж він накінець обережно наблизився до нього, через вологість та дію сонця листя почало окислюватися. Він не хотів його викидувати і заварив із нього чай, який вийшов чудовим на смак.

Походження чаю улун


Сорти чайних рослин sinensis і Thea assamica (лат.) Для виготовлення чаю улун чайне листя після збирання залишають в янути на сонці. Потім їх складають у приміщення для відпочинку і час від часу стряхують у бамбукових ситах. Від цього клітинна структура по краях листя тріскається і кисень, що випускається, реагує з повітрям. Цей процес ферментації (бродіння) помітний за мідним забарвленням листя. Мистецтво ферментації полягає в тому, щоб визначити точний момент бажаного ступеня бродіння. Заключне нагрівання в залізних сковородах припиняє процес ферментації. Градація смаку чаю улун залежно від якості починається з фруктово-квіткового смаку і до смаку солоду.

Чай улун є напівферментованим, за смаком він десь між зеленим та чорним чаєм і заварюється кілька разів. Найкращим вважають чай улун, який виготовлено в Тайвані. Першокласними чаями улун є Дун Дін (Dong Ding Oolong), названий ім’ям гори Дун Дін в тайванській провінції Наньтоу, і Те Гуань Інь (Te Kwan Yin) із провінції Фуцзянь у Китаї. Також улун виготовляється в Індії та Малайзії.

В останні роки медики та дієтологи відзначають лікарську дію зеленого чаю, особливо чаю улун. До того ж є підтверджені результати, які доводять, що чай улун зменшує страждання та попереджує хвороби. Більше всього при захворюваннях серцево-судинної системи. Також при хронічних гастритах чай улун, особливо його сорт Лао ча, чинить лікарський ефект.

Чай улун, особливість Тайваню


Острів Тайвань має площу 36 000 квадратних кілометрів і розташований він у 200 км на південь від континентального Китаю. З експортним об’ємом 20 000 тон у рік чай відіграє важливу роль для Тайваню. Перші чайні кущі з’явилися на острові в середині 17-го століття, привезені з китайської провінції Фуцзянь. На сьогодні чай вирощується переважно в центральному Тайвані, в провінції Наньтоу. Там оптимальне співідношення туману, сонця та гарної землі. Саме зміна цих природних компонентів створює передумову для найкращого росту. На просторих високогірних долинах, іноді до висоти 2 400 метрів, уроджується чай улун. Місто Локу, в якому розташований старезний чайний музей, — одне із знаменитих місць чайних плантацій.

Залежно від ступеня ферментації (бродіння) розрізняють чотири основних типи чаю улун: поучун (Pouchong), ферментований до 12%; Чжен ча (Zheng Cha), ферментований до 30%; Као шань чай улун (Kao Shan Cha Oolong) щільно скручений і ферментований до 50%; та високогірний чай, що росте на висоті понад 1 800 метрів над рівнем моря. Чай улун не тільки корисний, але й покращує загальне самопочуття. Його ароматичні речовини мобілізують внутрішню енергію.

Таким чином чай улун надає тривалу бадьорість та пожвавлення, не викликаючи нервозності. В цьому випадку чай із Тайваню — це чудове відкриття. Лао ча — особливий сорт чаю улун, що в перекладі з китайської означає зрілий чай. Лао ча належить до особливих чаїв і не виготовляється у великих кількостях. Його виготовлення вважається мистецтвом, тому він маловідомий і в чайних магазинах є рідкістю.

Так само, як і деякі сорти вин, лао ча стає тим кращим, чим довше зберігається. З другого року зберігання лао ча повинен ретельно обсмажуватися раз на рік. Лао ча називаються тільки чаї, що зберігалися більше двох років. Оскільки під час його тривалого зберігання та в ході обсмажування лао ча втрачає весь кофеїн, його можна пити людям із хворим шлунком. Також слід зазначити, що лао ча застосовується і в традиційній китайській медицині.

Область розведення цього сорту чаю — в серці тайванського чайного виробництва — в знаменитому Луку на висоті 1000 метрів.

Бей шань юань улун чай (Bei-Shan-Yuan-Oolong-Tee) — ще одна рідкість. На висоті близько 1000 метрів на схилі напроти географічно центральної гори Тайваню розташована область розведення сорту бей шань юань, який вважається кращим серед улун чаїв.

Співвідношення туману, сонця та гарної землі на цій маленькій чайній плантації є оптимальним. Вона збереглася на диво під час землетрусу 19 вересня 1999 року, в той час як навкруги сповзло пів-гори і поблизу нічого не вціліло. Небеса не дозволили відбутися цьому, кажуть китайці.

Чай улун зближує людей


За давньому китайською традицією під час чайної церемонії потрібно сидіти прямо, розслабити свій дух і рухатися повільно. Крім того, рекомендується заварювати чай у гармонічних навколишніх умовах.

Чайне мистецтво Тайваню відіграє велику роль у відносинах із людьми. Чай улун зводить людей разом. особливо через зміни в міжлюдських стосунках у суспільстві, які викликані ходом індустріалізації, церемонія пиття чаю улун набуває особливої цінності.

Вальтер Крікль. Велика Епоха