Понеділок, Січ 24, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Рецепти домашніх еко-засобів для гігієни, прання та прибирання (ФОТО)

Вівторок, 21 квітня 2020 року

Засоби побутової хімії, зокрема порошки, гелі для миття посуду, аерозолі тощо небезпечні не тільки для мікробів, а й для нашого здоров'я. На жаль, багато хто сліпо вірить рекламі і просто не замислюється про наслідки використання засобів побутової хімії. Деякі, хоча і знають про потенційну небезпеку таких засобів, але заради економії свого часу все ж їх купують. І тільки деякі переходять на еко-засоби, в тому числі й «домашні» засоби, зроблені своїми руками.

Фото: Equipe Integrada/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
Токсичність покупних засобів побутової хімії вже підтверджена вченими. Одне з досліджень провели вчені з університету Вашингтона. Протестувавши популярні засоби від кількох провідних світових брендів (марки не розголошуються), вони виявили: всі зразки містять як мінімум 1 токсичний компонент.

«Вперше я зацікавилася цим питанням тому, що люди часто зверталися до мене зі скаргами на побутову хімію, зокрема медичного характеру. Мені захотілося дізнатися, що ж викликає негативні ефекти?» — каже керівник дослідження Енн Стейнеманн.

Як показали досліди, під час прибирання в погано провітрюваній ванній великі дози небезпечних парів мийних засобів потрапляють у легені. Наприклад, об’єм етиленгліколю, що вдихається, перевищує допустиму екологічну норму в 3 рази. Аерозольний освіжувач повітря, який використовується в невеликій кімнаті, на 25% збільшує кількість вдихуваного формальдегіду — небезпечного канцерогену.

Токсичність покупних засобів побутової хімії вже підтверджена вченими. Фото: Brittney Bush Bollay/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
Вчені також провели лабораторний аналіз зразків побутової хімії на наявність летючих органічних сполук. Результати були приголомшливими: зразки містили близько 100 летючих органічних сполук, які не було зазначено на етикетці. Було знайдено: лімонен, хлорметан, ацетальдегід, 1,4-діоксан, ацетон та ін. У 5 із 6 засобів виявлено канцерогенні речовини, що забруднюють повітря, деякі з яких офіційно визнано небезпечними для здоров'я. Ознайомитися з результатами дослідження можна тут.

Інші дослідження знайшли зв'язок між засобами, що застосовуються під час прибирання в будинку, та інфекційними захворюваннями дітей. Виявилося, що використання засобів, до складу яких входить вибілювач, послаблює імунну систему дитини: вона стає сприйнятливою до розвитку багатьох інфекцій, в тому числі, грипу.

У 5 із 6 засобів виявлено канцерогенні речовини, що забруднюють повітря, деякі з яких офіційно визнано небезпечними для здоров'я. Фото: U.S. Army RDECOM/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
І все ж під час прибирання будинку і в питаннях особистої гігієни складно обійтися без мийних, антибактеріальних і подібних засобів. Простою, доступною і, головне, безпечною альтернативою «хімії» стануть натуральні засоби: господарське мило без проблем замінить пральний порошок, арома-олії — освіжувачі повітря, гірчиця — засіб для миття посуду... Багато з цих домашніх еко-засобів можна використовувати безпосередньо, а краще — приготувати суміш з кількох компонентів, які мають необхідні якості і завдяки цьому в рази підсилюють загальну дію.

Домашні еко-засоби для миття посуду

- Гірчичний порошок — відмінно видаляє жир з будь-якого посуду;

Домашні еко-засоби для миття посуду. Фото: peapod labs/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0

- Сода;

- Настій або відвар мильних горіхів;

- Лимонний сік, лимонна кислота або оцет для знежирення і видалення запаху;

Гірчичний порошок відмінно видаляє жир з будь-якого посуду. Фото: Jessica and Lon Binder/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

- Господарське мило або мильний розчин з харчовою содою;

- Глина;

- Суміш гірчиці з содою у співвідношенні 1:1.

- Суміш: 2 склянки води; 1 шматок мила, подрібнений на тертці; ½ пачки соди. Докладний рецепт приготування цього мийного засобу дивіться тут.

Лимонний сік для знежирення і видалення запаху. Фото: JaBB/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

- Паста на основі мила й соди: натріть на тертці 100 г 75% господарського мила, залийте 1 л окропу і додайте 2 ч.л. кальцинованої соди.

Безпечні засоби для прання одягу

- Натріть на тертці 250 г господарського мила, додайте 125 мл бури і 125 г харчової соди.

- Змішайте в контейнері 1 частину харчової соди з 1 частиною бури. Для попереднього замочування використовуйте 2 ст.л. суміші, для прання потрібно ще 2 ст.л. цієї суміші.

Еко-засіб для прання: сода й бура. Фото: smysnbrg/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

- Натріть на тертці 100 г 75% госпмила, залийте 1 л окропу і додайте 2 ч.л. кальцинованої соди (для машинного прання — 3—4 ст.л.).

- Приготуйте луг — настій золи. Насипте 2—3 см золи на дно відра і залийте водою. Через тиждень процідіть настій через марлю.

- Розведіть у воді невелику кількість соди і 1 ст.л. оцту.

- Приготуйте квасолевий відвар: відваріть 200 г квасолі в 1 л води. Процідіть, додайте теплої води і збийте піну. Цей засіб підходить для прання шовку та вовни.

- В якості вибілювального засобу можна використовувати кальциновану соду, а плями добре видаляються за допомогою солі або перекису.

Безпечні засоби для прибирання будинку

- Настій або відвар мильних горіхів.

- Розчин на основі мила: натріть на тертці 1 шматок 75% госпмила, залийте 1 л окропу і розмішайте. В негарячу воду додайте кілька крапель ефірних олій (чайного дерева, лимона тощо).

Розчин на основі мила для прибирання будинку. Фото: Sean T Evans/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
Фото: Sean T Evans/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
Фото: Sean T Evans/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

- Паста на основі мила та соди: натріть на тертці 100 г 75% госпмила, залийте 1 л окропу і додайте 2 ч.л. кальцинованої соди.

- Лимонна кислота — для чищення ванної та туалету.

- Розчин спирту або лимонний сік — для чищення скла та дзеркал.

- Кукурудзяний крохмаль для чищення килимів.

- Суміш оливкової олії й лимонного соку в пропорції 2:1 — поліроль для меблів.

Натуральні засоби для особистої гігієни

- Настій або відвар мильних горіхів для миття волосся і тіла.

- Натуральний живильний шампунь: ½ склянки сухої гірчиці, 1 жовток, 2 ст.л. меленого імбиру й 1 ст.л бджолиного пилку. Все змішати. Суміш живить волосяні цибулини і зміцнює волосся.

- Натуральний бальзам для губ.

- Безпечний антисептик для рук.

Фото: Merve illeux/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

На цьому добірка рецептів натуральних засобів не закінчується. «Велика Епоха» буде доповнювати і розширювати цей список, і кожен може взяти в цьому участь. Пишіть в коментарях до статті свої рецепти еко-засобів побутової хімії та особистої гігієни, і ми обов'язково додамо їх до статті.

У наш час заміна покупної «хімії» натуральними засобами — не розкіш, а усвідомлений вибір здорового способу життя. Вибір, який залишається за кожним.

Comments   

загрузка...