ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Витинанка — витончена краса: мистецтво вирізання з паперу від Дарії Альошкіної

Велика Епоха

Талановита українка Дарія Альошкіна вже 10 років удосконалює свою майстерність вирізання тонких ажурних візерунків з паперу — витинанку. Про це мистецтво і свої плани на майбутнє вона поділилася в інтерв'ю The Ukrainians.

Дарія Альошкіна за освітою скульптор, але ось уже 10 років, як вона бере в руки не камінь, а папір і перетворює його на вишукане мереживо.

Українці називають це мистецтво «витинанка», від слова «витинати» — «вирізувати», а в англомовних країнах це — paper cut. Спочатку воно зародилося на Сході та тільки у XVIII-XIX століттях прийшло в Україну. Найбільше це мистецтво розцвіло на Поділлі, де і народилася Дарія Альошкіна.

«У дитинстві ми з батьками вирізали вечорами, це було наше хобі. Вони викладали в сільській школі та придумували, як урізноманітнити дозвілля і зацікавити дітей: тато організував театр тіней, а мама — гурток вишивки. Вона завжди говорила, що не треба обмежуватися сніжинками, бо це значно ширше мистецтво. Головне — придумати свій сюжет, а втілити це можна і в об'ємній витинанці, і у площинному зображенні», — розповідає Дарія.

Для своєї першої виставки скульптур вона вирішила зробити кілька витинанок, щоб прикрасити стіни. Після виставки було більше відгуків про витинанки, ніж про скульптуру — так Дарія знайшла своє покликання:

«За десять років мене більше визнали в мистецтві як витинкарку, ніж скульпторку. Але я хотіла б поєднувати ці напрямки, намагаюся брати участь у щорічному фестивалі льодової скульптури. Мрію ще попрацювати з каменем, але це вже, напевно, на пенсії».

Кожен день у своєму графіку Дарія обов'язково залишає пару годин для творчості.

Дивлячись на величезну витинанку, здається, що це дуже трудомістка робота. Але є один секрет: маленькі деталі вирізуються набагато довше, ніж великі. Тому майстер намагається поєднувати великі елементи з дуже дрібними. Для Дарії цей контраст вже став частиною її стилю.

«У моїх витинанках можна помітити якісь національні мотиви, хоча я ніколи їх спеціально не використовую. Просто вони живуть десь у моїй підсвідомості. Іноді мені здається, що вони сидять у мені ще з дитинства. У нас були дуже творчі батьки і ми росли в дуже неординарному середовищі», — говорить вона.

Зараз Дарія працює у двох напрямках. Перший — створення великих фіранок на вікна, які також можна вішати на стіни або інші поверхні. Другий — витинанка альбомного типу: її можна купити та покласти під скло. У майстра багато замовлень з'являється напередодні різних свят, особливо новорічних і різдвяних. До того ж часто компанії замовляють витинанки зі своїм логотипом.

Для роботи добре підходить тонкий папір, але працювати з ним дуже складно. До того ж готова витинанка надзвичайно тендітна. Тому Дар'я вибирає папір товстіший.

Виставки її робіт проходять не тільки в Україні, але і в Німеччині, Франції та Польщі.