ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як реалізувати мрію свого міста: бюджет участі «Громадський проект»

Велика Епоха

У 2015 році громадська організація SocialBoost запустила платформу участі «Громадський проект», за допомогою якої автори проектів-переможців можуть реалізувати свої ідеї за кошти міського бюджету. Автори чотирьох проектів-переможців поділилися своїм досвідом роботи із цією платформою.

#img_center_nostream#Сервіс автоматизації процесів бюджету участі «Громадський проект» — це платформа, яка дозволяє громадянам розпоряджатися частиною міського бюджету. Спочатку влада виділяє кошти, а потім жителі подають проекти і громада голосує. Проекти, які набрали максимальну кількість голосів, отримують фінансування.

Українці подають різні проекти — від планів ремонту доріг до унікальних арт-об'єктів, розповідає «Українська правда». Ось деякі з найцікавіших.

Львів: Замарстинівський парк

Цей проект пов'язаний із відновленням центральної алеї та прилеглих територій Замарстинівського парку.

Автор ідеї — Оксана Луцько, яка оселилася біля парку за місяць до подання проекту і побачила жахливий стан території: купи сміття, повалені дерева, зруйновані сходи, відсутність освітлення та пандусів, розруха на дитячому майданчику.

Для просування проекту вона створила у «Фейсбуці» групу Замарстинівського парку і почала шукати однодумців.

Оксана ходила і в ЛКП «Зелений Львів», на балансі якого знаходиться парк, і в управління екології міськради. Там вона розповідала, що планує подати такий проект. Експерти з відділу громадського партнерства міської ради допомогли вирішити потрібні питання.

Активісти також організували суботник, в якому брали участь близько 100 людей, зняли мотиваційний відеоролик і згодом провели серію зустрічей у навчальних закладах. Ця стратегія виявилася вдалою і проект отримав перше місце у Львові серед інших ініціатив.

Роботи з його втілення повинні розпочатися у 2018 році.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#

Київ: скейт-парк

Проект «Скейт-парк на березі Дніпра» біля станції метро «Лівобережна» вже реалізований. Його автор — Олена Медведенко, яку надихнув подібний парк у Броварах.

Вона звернулася до професіоналів, які допомогли розробити проект і написати технічні умови. В результаті вийшов універсальний майданчик, де можна ще й кататися на велосипедах і роликах.

Олена працювала і над іншими проектами, які теж стали переможцями, — «Реконструкція зони здоров'я» та «Інклюзивна зона здоров'я».

Хоча бюджет участі не є грантовим конкурсом і автор не отримує коштів, але всі роботи виконують комунальні підприємства, які наймають підрядні організації з ProZorro. Але при цьому автор має право авторського нагляду і може тимчасово призупинити реалізацію проекту, якщо його не влаштовує якість робіт.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#

Дніпро: музейна експозиція

Проектом-переможцем у Дніпрі стала музейна експозиція, присвячена Володимиру Скуратівському — місцевому поетові та композитору. Ремонт приміщення вже завершений і незабаром почнеться створення музею.

#img_center_nostream#

Рівне: «Сонячні дерева»

«Сонячні дерева» — це спеціально створені конструкції із сонячними панелями, які заряджаються від енергії сонця. Енергію, яка зберігається в батареях, можна використовувати для зарядки мобільних телефонів та інших гаджетів, а також для роботи Wi-Fi.

Автор цього проекту Віталій Орлюк уже давно популяризує альтернативну енергетику у своєму місті. На початку просування своєї ідеї він провів невелику кампанію на «Фейсбуці»: розповів про подібні проекти в Україні та інших країнах. Щоб зробити детальний проект, йому довелося звернутися до професійної проектної організації. Виконавцем за результатами тендеру стала компанія «Квазар-Мікро».

#img_center_nostream##img_center_nostream#