ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Житель Київщини заробляє 50 тис. грн на своїх сонячних панелях

Велика Епоха

Житель Київської області встановив у своєму заміському будинку кілька сонячних батарей і продає електроенергію зі своєї ділянки. Про те, як йому це вдалося, і наскільки вигідно українцям зараз переходити на альтернативну енергетику, він розповів в інтерв'ю виданню «Хмарочос».

#img_center_nostream#У минулому році близько ¼ виробництва всієї електроенергії світу люди отримали від альтернативних джерел енергії. В Україні це значення становить не більше 6,5%, але до початку 2017 року понад 1300 сімей повністю забезпечують свої потреби в електроенергії за рахунок сонця і заробляють на цьому.

Українець Сергій Коннов із селища Бобриця, що в передмісті Києва, кілька років тому встановив у своєму заміському будинку сонячні панелі. З того часу щороку він заробляє 50 тис. грн, продаючи надлишки енергії за «зеленим» тарифом.

«Зростання цін на енергоносії змусило шукати альтернативні джерела. Мотивацією була не стільки економія коштів, оскільки цей спосіб виявився досить витратним, а розуміння, що альтернативна енергетика менш шкідлива для природи», — розповідає Сергій.

На даху свого будинку і на деяких його прибудовах він встановив 40 сонячних панелей площею 1,6 м2 кожна. Вони генерують електроенергію, надлишок якої власник продає в Київобленерго з 2015 року.

Спочатку потрібно купити і під'єднати сонячні панелі та інвертор — він перетворює сонячну енергію на електроенергію. Багато приватних компаній надають послуги з установки панелей «під ключ». Сергію панелі були встановлені за 2 тижні.

#img_center_nostream#Якщо потрібно забезпечувати енергією лише власне господарство, ніяких додаткових заходів проводити не треба. Якщо ж господар хоче продавати енергію — потрібно подати заявку в обленерго. До заявки додається схема розміщення панелей та копії документів на обладнання.

Протягом декількох днів після подачі заявки приїжджають фахівці й оглядають панелі, сертифікують документи. Після цього підписується договір. Весь процес оформлення безкоштовний.

На наступному етапі залишається придбати лічильник (близько 9—10 тис. грн), який враховує потік електроенергії в обидва боки.

Потужність електростанції Сергія — 10 кВт. За рік заробіток від продажу енергії з такої станції може досягати 50 тис. грн. Але оскільки на першому етапі (закупівля панелей, обладнання тощо) Сергій вклав близько 250 тис. грн, а вартість 1 кВт установки становить приблизно $1000, то інвестиція може окупитися за 5—6 років.

Особливих проблем у догляді за панелями немає — їх треба тільки протирати від пилу. Термін використання панелей сягає 20 років, якщо не буде серйозних ушкоджень. Якщо є можливість змінювати нахил панелей, то кілька разів на рік це треба коригувати.

«Люди примудряються купувати машини вартістю $30—50 тис. Це шматок пластика і металу, вартість якого постійно падає. За $30 тис. ви можете задати собі 30 кіловатів. Це максимально допустима потужність для одного домогосподарства. Вклав — далі працює без тебе. Відповідно, прибутковість у три рази більша, ніж у станції в 10 кВт, яка є у мене. Неважливо, що ти при цьому робиш: поїхав кудись або відпочиваєш. Сонце є — панель працює і заробляє гроші», — говорить Сергій.

Всім, хто хоче встановити у себе сонячні панелі, він радить спочатку прорахувати свою споживчу норму, визначити, скільки на даний момент ви використовуєте електроенергії. Далі слід розрахувати інвестиції. Якщо плануєте забезпечувати себе і тільки трохи продавати, або ж тільки знизити свої витрати, то окупність сонячних панелей може зрости чи не до 15 років. А якщо не витрачати нічого, а користуватися самому і ще продавати, то інвестиція повернеться швидше.

Після установки сонячних панелей Сергій утеплив свою оселю і придбав електромобіль.

Селище Бобриця, де живе Сергій, відоме тим, що в ньому вирішили проблему стихійних звалищ і сміття на вулицях.