• Як продавати електрику державі — «зелений» тариф для українців

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 26 серпня 2016 року
 

Про те, що таке «зелений» тариф, як заробити на джерелі альтернативної енергії і як продавати електрику державі, читайте в цій статті.

За оцінками експертів з Української асоціації відновлюваної енергетики, в найближчі 15 років сонячні та вітрогенерувальні установки можуть стати надійним джерелом додаткового доходу для українців. І це не дивно — в останні роки в нашій країні істотно зросла кількість приватних домогосподарств, які отримують електроенергію від вітрогенерувальних установок та сонячних станцій.

Одна з причин цього — введення «зеленого» тарифу і можливість продавати державі надлишки енергії, що генерується. А це чудова можливість отримати додатковий заробіток і швидше окупити вартість своєї генерувальної установки.

Згідно з законом №514 в Україні «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії», це правило поширюється як на сонячні панелі, так і на вітрогенератори, встановлені в приватних домоволодіннях.

«Зелений» тариф як додаткове джерело доходу

Енергія, яку генерують сонячні установки протягом року, не постійна: у весняно-літній період вона вища в 5 і більше разів, ніж взимку. Виходить, що влітку виникає надлишок згенерованої енергії, яку складно повністю використовувати в домогосподарстві. Тут може бути 2 варіанти.

  • Перший — за надлишку енергії сонячний інвертор може відключити сонячні панелі.
  • Другий — надлишок сонячної енергії піде в зовнішню мережу і буде врахований електролічильником як спожитий домогосподарством. Цей варіант найменш сприятливий, тому що за віддану в мережу енергію доведеться ще й заплатити.

Звичайно, накопичувати надлишкову електроенергію можна і в акумуляторах. Але важливо пам'ятати, що вартість акумуляторів, особливо для потужних систем, досить висока. До того ж у них обмежений ресурс роботи, і через деякий час їх потрібно буде замінити.

Погодьтеся, нерозумно встановлювати дорогі сонячні установки, енергія від яких у весняно-літній період використовується тільки частково.

Кращий варіант — продавати ці надлишки енергії державі.

За законодавством, влада гарантує першочерговий викуп такої електроенергії за підвищеним тарифом саме у домогосподарств, в яких використовуються сонячні батареї. Таким чином, «зелений» тариф — це ще й хороше джерело доходу.

Який дохід від приватної сонячної електростанції в Україні?

Скільки можна заробити на приватній сонячної електростанції (СЕС) в Україні, розповідає Еcotechnica.

Український домовласник в середній частині країни з лютого по жовтень (9 місяців) може повністю забезпечувати свої потреби в електриці за рахунок сонця і продавати надлишки в мережу.

Наприклад, в київських широтах з листопада по січень міні-СЕС потужністю 10 кВт дозволить обходитися без централізованої енергомережі на 89% в листопаді, 63% — у грудні і 74% — у січні.

За рік СЕС, встановлена ​​на даху приватного будинку, дає близько 13,5 МВт·год, з яких 7,5 МВт·год — це надлишки, які купує держава за «зеленим» тарифом від 3,5 грн до 3,9 грн за 1 кВт.

Річний дохід від продажу надлишків сонячної електроенергії від однієї установки потужністю 10 кВт досягає рівня 26—30 тис. грн. Середня окупність СЕС, встановленої на даху, в залежності від виробника і вартості, — від 7 до 10 років. Після її окупності господар отримує чистий прибуток.

Зауважимо: 16 липня 2015 року набрав чинності Закон України №514 «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії», за яким максимальна потужність установок для приватних домогосподарств підвищилася з 10 кВт до 30 кВт. Таким чином, терміни окупності індивідуальної сонячної електростанції можуть значно знизитися.

Про нові «зелені» тарифи на електроенергію дивіться у статті.

Як оформити «зелений» тариф

Для реалізації «зеленого» тарифу крім СЕС необхідні:

  • Мережевий інвертор. З одного боку в нього будуть підключатися джерело енергії та електричний лічильник, а з іншого — він підключений до мережі.
  • Спеціальний електричний лічильник — вузол обліку споживаної та генерованої в мережу електричної енергії. Він рахує електроенергію, що протікає, в обидві сторони: від вас — державі і — навпаки.

Отже, ви купили і встановили приватну електростанцію, що робити далі?

1. Подати заяву і схему підключення приватної електростанції в місцеве обленерго.

2. Встановити електричний спеціальний лічильник. Після узгодження схеми ви отримаєте рахунок на оплату послуг з установки.

3. Відкрити рахунок в банку, куди будуть нараховуватися гроші за продаж електроенергії.

4. Через 5 днів після оплати рахунку фахівець обленерго підготує лічильник до роботи.

5. Укласти угоду про купівлю-продаж електроенергії — це вже останній крок. Після цього вироблена енергія може бути продана державі за «зеленим» тарифом.

В кінці місяця проводиться перерахунок між споживанням і виробленням.

Залежно від цього:

  • ви не платите нічого — якщо ви спожили та виробили однакову кількість електроенергії;
  • ви доплачуєте тільки різницю — якщо ви спожили більше, ніж виробили;
  • різницю вам оплачує держава — якщо ви спожили менше, ніж виробили.

Від чого залежить вартість електроенергії, що продається державі?

Як вже говорилося вище, ціна надлишків «зеленої» електроенергії в кілька разів вища звичайної. Від чого залежить вартість покупки електроенергії державою, розповідає Тerm:

1. Спосіб отримання. За електроенергію, що виробляється сонячними батареями, держава платить більше, ніж, наприклад, за вироблену вітряком.

2. Рік підключення до «зеленого» тарифу: чим раніше — тим вище вартість покупки електроенергії державою.

Дізнайтеся, що радять фахівці щодо вибору сонячної електростанції для будинку.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...