ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як відмовитися від вугілля та дров, знає Микола Кікоть

Велика Епоха

Економити на опаленні можна по-різному. У зв'язку з тим, що газ дорожчає, народні умільці намагаються знайти нові способи для обігріву своїх помешкань.

#img_center_nostream#Українець Микола Кікоть замість дров і газу вирішив опалювати приміщення високорослим очеретом під назвою міскантус гігантський. За сезон міскантус, або слонова трава, виростає до 4 метрів. З одного га можна зібрати 20—30 тонн. Після того як очерет зрізають, він знову виростає навесні.

Микола розповів, що очерет росте на грядці, де він раніше вирощував овочі: «Посіяв три роки тому. Всі сміялися з мене, мовляв, з глузду з'їхав. А тепер заздрять».

Для того щоб опалювати приміщення, фермеру під засів міскантусу досить 25 соток. Микола каже, що урожай очерету з одного га дає кількість тепла, еквівалентну 22 тис. м³ газу.

2 кг рослини дають стільки ж тепла, скільки і кілограм вугілля.

Одна тонна сухої біомаси міскантусу еквівалентна 400 кг сирої нафти.

Цей заморський очерет практично не потребує догляду, росте на будь-якому грунті, посухо- і морозостійкий, і вже близько 20 років його вирощують в Європі та Північній Америці. Трава не виснажує землю, і врожай можна збирати до 25 років, не роблячи повторного засіву поля.

У 2004 році в якості експерименту його спробували розводити і в Україні.

Вчений Володимир Зінченко, який займається дослідженням енергетичних властивостей трави, каже, що енергія від спалювання пелет з цієї трави прирівнюється до енергії від спалювання дров з дуба. Це дозволяє економити не тільки вугілля, але й деревину. Якщо рубати ліс, то пройде 80 років, поки він виросте. За таких умов можна отримати максимум 300 м³ (близько 200 тонн) дров з га за 80 років. З очерету ті ж 200 тонн можна отримати за 10 років.

Перевагою міскантусу є і те, що він розмножується вегетативно, його насіння нежиттєздатне, тому очерет не засмічує навколишніх земель.

Як писала «Велика Епоха», для опалення будинку можна зробити паливні брикети з біомаси та макулатури, а за допомогою нових технологій можна знизити рахунок за опалення в два рази.