ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Рівному вирощуватимуть зелень на вертикальних екофермах

Велика Епоха

У місті Рівне український підприємець планує побудувати закриті вертикальні ферми для цілорічного вирощування зелені, овочів та ягід без сонячного світла і ґрунту. Продукти з ферм, які побудують на занедбаних об'єктах, будуть дешевші і більш свіжі, ніж ті, що ввозяться з інших країн.

#img_center_nostream#Ідея створити гідропонні ферми з'явилася у Станіслава Дубровського після перегляду одного з наукових каналів, де розповідалося про нові методи вирощування овочів, повідомляє «ЧаРівне».

«Деякий час я просто записував ідеї з різних джерел, а потім почав розробляти власні програмно-технічні рішення. Зокрема, кероване штучне освітлення, яке дозволяє автоматично налаштовувати світло на всій фермі, змінити за лічені хвилини налаштування лінії для заміни культури або відкоригувати темпи зростання, наприклад, для відвантаження в заплановану дату свіжих овочів, минаючи складське зберігання, а також дає можливість організувати проведення спліт-тестів з вирощування рослин», — розповідає Станіслав.

#img_center_nostream#Для вирощування зелені та овочів у закритих вертикальних фермах використовують гідропоніку — мінеральний живильний розчин, з якого рослини отримують всі необхідні речовини, і при цьому не мають потреби у звичайному ґрунті.

«Культури отримують ідеальну кількість вологи та поживних речовин, які проникають безпосередньо в корені з водою у повністю контрольованому середовищі, — пояснює Станіслав. — Технологія дозволяє вирощувати понад 50 видів овочів на меншій території за вдвічі менший термін, при цьому обсяг врожаю в п'ять разів перевищує аналогічний показник на традиційних фермах».

Стосовно сонячного світла, його рослини також не потребують — його замінять на доступні світлодіоди високої ефективності. Тому розвиток рослин буде відбуватися в повністю контрольованому середовищі: «За достатнього рівня освітленості протягом більшої частини доби рослини швидко ростуть — поява доступних світлодіодів високої ефективності стимулює появу подібних екоферм в останні роки по всьому світу. Завдяки ізоляції від зовнішніх чинників рослини не потребують обробки пестицидами, гербіцидами тощо — як результат, отримуємо повністю екологічну продукцію».

#img_center_nostream#Закриті вертикальні ферми допоможуть істотно зменшити імпорт в Україну певних культур і наситити ринок продукцією, яка вирощується на таких фермах. Багато овочів, зелень і ягоди не можуть тривалий час зберігатися і не витримують логістичного навантаження, тому доцільніше їх вирощувати на таких фермах.

Зараз Станіслав Дубровський збирається звернутися до керівництва Рівного, яке б виділило необхідні приміщення для створення екоферми. Найкраще для цього підійдуть енергетично неефективні приміщення, які зазвичай не викликають ніякої зацікавленості зовнішнього інвестора, а натомість вимагають постійних витрат на утримання з міського бюджету.

Вартість освітлення є основною технологічною витратою, яка становить 85% від маси продукції. Що стосується собівартості, то, наприклад, для салату-латуку (що має один з найнижчих показників собівартості) це близько 1-2 грн. В цілому продукт буде цілком конкурентоспроможним навіть без приставки «еко».

#img_center_nostream#За розрахунками, повернення інвестицій екоферми складе близько 3—4 років.

Міські пересувні ферми для вирощування овочів дуже популярні в Європі. До прикладу, у Фінляндії створена EkoFARMER — її можна встановити в будь-якому місці міста та отримувати зелень і овочі круглий рік.

А лабораторія SPACE10 створила Growroom — сад-сферу, де можна вирощувати зелень, овочі та чагарники. За вільними для загального доступу кресленнями його можна змайструвати і власноруч.