ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні вирішуватимуть сміттєву кризу — побудують 800 сміттєпереробних заводів

Велика Епоха

До 2030 року в Україні з'являться 800 сміттєпереробних заводів. Сортування і переробка вторсировини допоможуть значно скоротити кількість відходів, які йдуть на поховання на полігонах, — з 95% до 30%, а біовідходи будуть компостувати.

#img_center_nostream#Будівництво сотень сміттєпереробних заводів передбачено прийнятою нещодавно Національною стратегією управління відходами, про це йдеться на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України. Крім того, мінімум у п'яти тисячах населених пунктах стане нормою роздільний збір сміття, відкриються 250 центрів по збору ТПВ, а для підприємств підвищать відповідальність за їх відходи.

Причинами цих змін став катастрофічний стан багатьох великих і малих міст України: величезні площі стихійних звалищ, відсутність сортування ТПВ та переробка не більше 30% промислових відходів і тільки 4% — побутових.

Нова стратегія, прийняття якої очікувалося ще минулого року, складається із трьох основних пунктів. Перший — перехід до економіки замкнутого циклу: вторсировина (тара, упаковка і т. п.) буде перероблятися і повертатися на виробництво — це основа сталого розвитку. Другий — п'ятиступінчастий принцип поводження з відходами. Третій — розширена відповідальність виробника: мета — зацікавити виробника у переробці сміття, заохотити до скорочення відходів.

Органи місцевого самоврядування повинні організувати пункти збору використаних речей: одягу, меблів, побутової техніки та ін. Відходи сільського господарства будуть компостувати для отримання енергії та добрива.

Результатом цієї стратегії стане збільшення переробки відходів і зменшення поховання побутового сміття з 95% до 30% до 2030 року.

Ще до прийняття цієї стратегії багато волонтерів за своєю ініціативою організовували збір вторсировини від жителів міст. У Києві можна принести вторсировину до пересувних пунктів збору #МайстерДобрихСправ від ГО «Україна без сміття»; у Харкові — «Kharkiv Zero Waste: кампанія за ресайклінг» проводить акції «Прихисти пакет», під час яких можна здати майже все сміття, яке не приймають в інших пунктах збору: поліетиленові пакети, тетрапак, пінопласт, стаканчики тощо.

Куди здати відходи — дивіться нашу мапу для міст України: