ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кава зі знижкою у свою термочашку — цікава ініціатива в Черкасах

Велика Епоха

Зайві 200 г ваги у вашій сумочці сприяють чистоті довкілля — нещодавно в місцевих кафе Черкас стали наливати каву та інші гарячі напої у власні чашки відвідувачів, заохочуючи відмовлятися від одноразових стаканчиків. Бонус — менша ціна напою.

#img_center_nostream#Ходити в кафе з власною термочашкою — це ініціатива черкащанки Лідії. Вона завжди носить із собою чашку і завдяки цьому змогла відмовитися від одноразових стаканчиків, щоб не забруднювати довкілля, розповідається у відеосюжеті 24 каналу.

Так звані паперові стаканчики не менш небезпечні, ніж пластикові: вони просякнуті особливим складом, який довго розкладається і забруднює ґрунт. Їх виготовляють із деревини, а для виробництва 1 стаканчика потрібно близько 30 г сировини.

Тому такі стаканчики потребують спеціальної утилізації, але майже ніякі пункти прийому вторсировини їх не приймають. Тому їх або спалюють, або відправляють на загальний смітник.

«Такі стаканчики ми не можемо віднести до категорії безпечних відходів, тому що вони є токсичними. У місті повинні стояти окремі урни для збору цих стаканчиків», — говорить еколог Людмила Ткаченко.

До слова, кришечки, які дають до стаканчиків, щоб можна було пити каву і не обпекти губи і язик, розкладаються ще довше, ніж стаканчики — 200 років.

«Сидячи в кафе, можна побачити, скільки людей беруть каву з собою, а потім більшість урн у місті завалені одноразовими стаканчиками. Такі відходи непридатні для вторинної переробки і тому потрапляють на звалище або в багаття», — говорить ініціатор екоідеї Лідія.

Ідею брати з собою термочашку дівчина підгледіла у Львові і ось уже кілька місяців самостійно тестує львівський досвід в Черкасах.

Спочатку бариста дивувалися проханню налити кави в особисту чашку. Але зараз вже понад 10 закладів заохочують відвідувачів до цього, пропонуючи знижку на напій для тих, хто прийшов із власною тарою.

«Якщо ви замовляєте каву в термочашку, то на смак вона буде відрізнятися, оскільки чашка зберігає певну температуру», — каже адміністратор кафе Наталія.

Черкащанам така екоідея подобається, але багато хто все ж соромиться ходити зі своєю чашкою.

А ось у Львові від одноразових стаканчиків відмовилися ще минулого року. Спочатку одне кафе пропонувало за це знижку на напій від 5 до 10%. Потім приєдналися й інші заклади. У деяких з них чашку можна купити відразу на місці.

«Відсотків 30 з відвідувачів приходять зі своїми чашками. Найчастіше це молодь від 20 до 28—30 років», — каже бариста Андрій.

Раніше акції зі збору паперових стаканчиків запускав екопроект «Зелений птах», а в Харкові їх приймає «Kharkiv Zero Waste: кампанія за ресайклінг» на акціях «Прихисти пакет».