• Ініціативні черкасці знають, як перетворити сортування сміття на звичку

  • Четвер, 15 лютого 2018 року

У Черкасах екоактивісти та ініціативні мешканці не тільки сортують відходи, здаючи вторсировину на переробку, а й навчилися зберігати багатства планети для майбутніх поколінь. Своїм досвідом вони готові поділитися з усіма охочими, щоб надихнути людей на позитивні зміни в їхньому житті та житті міста.

Мешканка Черкас Катерина Макарова кілька останніх років намагається свідомо ставитися до того, що купує і що викидає.

«Якось моя 4-річна дочка, граючись у дворі нашого будинку в садівника, зробила з виритих із землі пластикових металевих кришок від напоїв декоративні прикраси для уявного саду, знайшла також і жменю батарейок. Мене охопив шок: небезпечні відходи валялися прямо у дворі, забруднюючи землю та загрожуючи здоров'ю дитини, адже речовини з використаних батарейок витекли їй прямо на руки, і якби я вчасно цього не помітила, були б серйозні наслідки», — розповіла вона виданню «Про Головне!».

Сортування — справа нескладна

Це змусило Катерину задуматися над утилізацією небезпечних відходів, які накопичувалися в господарстві. На кухні вона поставила додаткові відра та пакети для сміття, почала окремо сортувати харчові відходи: залишки овочів, фруктів або їжі. Виділила спеціальний мішок для паперової упаковки, картону та альбомної паперу. Дочка Софія теж навчилася збирати макулатуру, скручувати пластик.

«Прийомний пункт для макулатури знайшли за квартал від нашого будинку, пластик викидали у спеціальний контейнер, а ось зі склом виникли проблеми — спеціальної урни для нього не було, доводилося гуляти зі сміттям по сусідніх дворах. Батарейки відносила у спеціальний бокс у магазині».

Покупки з розумом

Катерина каже, що якщо свідомо вибирати покупки з упаковкою, яку можна потім здати на переробку, то і сортування сміття перестає бути проблемою:

«Згодом помітила, що як сміття не сортуй — усе одно його не меншає, тому вирішила звернути увагу на покупки. Замість поліетиленових пакетиків придбала кілька екосумок, які завжди у мене в сумці або в дитячій колясці, почала віддавати перевагу продуктам у скляній тарі, яку можна додатково використовувати для консервації, молоко почала купувати в тетрапаку, що підлягає переробці».

Як бонус — вибір підходящої для переробки упаковки допомагає вести більш здоровий спосіб життя: упаковка від чіпсів, наприклад, не підлягає переробці.

Особливу увагу Катерина почала звертати і на те, із чого виготовлена тара. Зараз її сім'я відносить відсортоване сміття до спеціальних пунктів прийому або у фірми.

Чим замінити губки для миття посуду?

Інша мешканка Черкас, Олена Литвинова знайшла гідну екологічну заміну губкам для миття посуду. Звичайні губки роблять із надшкідливих компонентів, які неможливо переробити. Їх вона пропонує замінити люфою:

«Цей диво-кабачок називається люфа. Його можна висівати у ґрунт, потім збирати, сушити, розрізати і використовувати як губку для миття посуду. Миє він добре, висихає швидко, а при потраплянні у землю розкладається як органічний продукт».

Крім такої екоальтернативи, Олена використовує екосумки, здає папір, майже не використовує PET-пляшки.

Світлана Зубенко із Чигиринського району сортує сміття майже все життя: харчові залишки йдуть на перегній, папір і картонна упаковка — на розпал, металеві банки, пакети та весь пластик збирають разом із сусідами та раз на кілька місяців вивозять.

Майстерня із переробки пластику

Екоактивістка Лідія Криштоп почала сортувати вдома папір, пластик, поліетилен і алюміній:

«Все збирала в окремі пакети і здавала у спеціальні пункти прийому, їх у Черкасах достатньо. Деяким компаніям можна навіть подзвонити — і вони заберуть макулатуру, якщо її зібралася досить велика кількість».

Лідія Криштоп також розробила проект Майстерні з переробки пластику, яка незабаром запрацює в місті:

«Разом із друзями-активістами ми створили кілька машин для переробки пластикових відходів; перша — це шредер, що перемелює кришечки або пластикові пляшки на маленькі гранули, які використовуються в наступних машинах, що виплавляють цей пластик для виготовлення будь-якої форми повторного використання, — у Черкасах ми відкриємо таку суспільну майстерню, куди може прийти будь-хто з бажаючих і навчитися користуватися цими машинами».

Проект покликаний показати людям, що пластик — дорогоцінний ресурс, із якого можна зробити хороші речі, тому його не варто викидати.

Подібний проект уже діє в Одесі. Там із пластикового сміття роблять вуличні меблі та інші корисні речі для міста.

На допомогу всім українцям, хто вже зараз хоче сортувати свої відходи, видання «Велика Епоха» створило інтерактивну карту «Куди здати відходи». Знаходьте своє місто та пункти прийому тих чи інших видів відходів, разом ми зробимо свої міста чистішими та гарнішими!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...