ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українська освіта у 2018 році: що очікується і що вийде у підсумку

Велика Епоха

У цьому році в Україні прийняли новий закон про освіту, а на початку грудня — держбюджет на 2018 рік. «Українська правда. Життя» представила свій прогноз щодо того, що очікує українську освіту у новому році.

#img_center_nostream#Загальна сума фінансування освітньої сфери складе 219,1 млрд грн, що майже на 20% більше, ніж минулого року. Ці додаткові кошти потрібні для реформ за прийнятим законом «Про освіту». Перш за все, це старт «Нової української школи».

Ось її основні складові:

Модернізація школи

Створення сучасного освітнього середовища:

• різноманітність варіантів організації навчального простору в класі: мобільні робочі місця, які легко можна трансформувати для групової роботи, створення окремих приміщень із відкритим освітнім простором та ін.;

• у педагогічному процесі зросте частка проектної, командної, групової діяльності;

• редизайн та переоснащення навчального простору.

Підручники

#img_center_nostream#Підручники дуже швидко застарівають. Тому є питання до доцільності такої інвестиції. До того ж, згідно до закону «Про освіту», вчителі можуть самі розробляти навчальну програму. Якщо стандартний підручник у неї не впишеться — що робити в такому випадку?

22 тисячі педагогів

На підвищення кваліфікації вчителів виділено 386,6 млн. грн. Необхідно підготувати не менше 22 тис. педагогів.

До перенавчання педагогів під'єднається уряд Фінляндії, а також міжнародні донорські організації. Через це витрати на одного педагога можуть зрости ще більше.

#img_center_nostream#Важливо, щоб вчителі не просто сформували ряд нових навичок, але й нових звичок, а, головне, у чомусь змінили світогляд.

Бонус — збільшення вчительських зарплат на 25%. Зокрема, учитель без категорії буде заробляти вже не 4853 грн, а 6202 грн на місяць.

Учитель першої категорії — 8045 грн, а вищої — 8577 грн.

Вища освіта і наука

Підвищення якості вищої освіти — один з основних пріоритетів Кабінету Міністрів на 2018—2020 роки. У новому році на науку виділено на 1 млрд. більше коштів, ніж у попередньому. У тому числі, на здійснення досліджень і виконання цільових програм. Що ж стосується університетської науки, то в Держбюджеті-2018 немає обнадійливих сигналів.