Понеділок, Жов 18, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Перебування в космосі по-різному впливає на організм жінок і чоловіків, — дослідження

Неділя, 23 серпня 2020 року

Чоловіки та жінки відчувають себе в космосі по-різному. І вчені не завжди можуть пояснити причину. Наприклад, чому від погіршення зору страждають тільки астронавти-чоловіки?

За весь час від першого польоту людини в космос до теперішнього часу жінки складають 11% із загального числа космонавтів. Тому дослідження впливу польотів були присвячені в основному космонавтам чоловічої статі, і насамперед — колишньому астронавту НАСА Скотту Келлі, який провів на орбіті майже рік (340 днів) у 2015–2016 роках.

Здійснюючи спостереження, вчені НАСА з'ясували, що організм представників обох статей реагує на невагомість та інші фактори польоту по-різному.

Зір

Проблема, із якою стикається більше половини чоловіків, які довгий час провели на орбіті, — втрата гостроти зору. Експерти припускають, що таким змінам сприяє підвищення внутрішньочерепного тиску: рідина накопичується в черепній коробці і тисне на зоровий нерв.

За даними досліджень, жінки-космонавти не схильні до таких змін, і вчені не можуть зрозуміти чому.

Хвороби/самопочуття

Іще одна відмінність у стані організму чоловіків і жінок, які літають у космос: жінки відчувають себе гірше на орбіті, тоді як чоловіки частіше стикаються із захворюваннями після повернення на Землю. У космонавтів чоловічої статі часто уражаються органи слуху і зору. А жінки після польоту відчувають загальну слабкість через нестабільність тиску.

Лікарі не впевнені, викликано це гормональними відмінностями статі чи фізіологічними змінами.

Гінекологія

Як пояснила доктор Варша Джейн, «космічний гінеколог» НАСА, жінкам у космосі доводиться зіткнутися з незручністю під час менструацій.

Проектувальники туалетів на космічній станції не враховували фактор жіночого місячного циклу. У системі каналізації сеча визначається як рідина і переробляється на воду, а кров визначається як тверді відходи і не переробляється.

Чимало жінок-космонавтів приймає протизаплідні таблетки або використовує внутрішньоматкову спіраль, щоб призупинити цикл.

Репродуктивна функція

У чоловіків на орбітальній станції знижується якість і кількість сперматозоїдів внаслідок радіоактивного опромінення. Однак через деякий час після завершення польоту фертильність приходить у норму, і космонавти (як чоловіки, так і жінки) можуть мати дітей.

Втрата кісткової маси

Чоловіки й жінки в умовах невагомості приблизно однаково страждають від втрати кісткової маси, яка після закінчення польоту майже не відновлюється. Загалом цей процес можна охарактеризувати як «прискорене старіння».

Для поглибленого вивчення подібних проявів НАСА створило «Програму досліджень людини» (Human Research Program, HRP). А з кількісним збільшенням жіночого екіпажу на борту космічних станцій дослідники отримали в розпорядження ширший і різноманітніший зміст даних про вплив польотів на здоров'я людини.

Читайте далі:

Чоловіки та жінки сприймають біль по-різному?

12 професій ручної праці, які затребувані сьогодні

Як маленька Джейн здійснила свою заповітну мрію

Comments   

загрузка...